Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Madalina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Feb 2008, 12:22
Localitate: constanta

Diaree

Mesajde Madalina » 26 Feb 2008, 14:36

Unul dintre puiutii mei este bolnavior. Azi am observat ca are cred diaree. Adica este murdar la fundulet si excrementele sunt cam moi. Este si putin cam apatic. Pe de alta parte insa mananca fara probleme. Sa ii dau oare niste probioti - Biotics? Am inteles ca poate fi de ajutor. Precizez ca are o luna si o saptamana aproape.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Feb 2008, 15:41

Acum sa ii dai doar fan si lichide (apa, ceai de menta fara zahar, suc de morcov) si Smecta ce cumperi la farmacia umana, un varf de cutit amestecat cu putina apa sau dat cu ceai, poate primi si de 2x/zi. Daca are pofta, nu e important sa primeasca Biotics, eventual doar spre seara un varf de cutit Biotics amestecat cu apa plata (nu cu clor!). Tine-l noaptea pe ceva cald (prosopel su paturica pe care sa stea) si numai maine sa ii dai legume fibroase (nu salata sau verdeturi fragede ce apar acum pe piata) daca scaunul va avea normal. Azi sa consume cat mai mult fan si sa ai grija sa nu se deshidrateze.

Insanatosire!

Avatar utilizator
Madalina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Feb 2008, 12:22
Localitate: constanta

Mesajde Madalina » 26 Feb 2008, 16:19

Multumesc pentru raspuns. Sper sa isi revina cat mai repede si sa nu fie nevoie de medic.

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puiut bolnavior

Mesajde Borki » 26 Feb 2008, 16:35

Si inca ceva care la mine a functionat mai bine chiar decat smecta: carbune medicinal (chiar 1/4 pastila de carbune medicinal amestecata cu suc de morcov ca sa il pacalesti mai usor). Eventual pune si smecta pentru ca lor le place gustul (e dulce).

Ti-am scris un mesaj pe privay unde iti spuneam ca sambata voi veni in Constanta.
Puiutul care are probleme este una dintre fetite? Nu ca ar conta mai mult sau mai puti, sa nu ma intelegi gresit. Doar ca vroiam sa stiu. Ai mare grija de el, asa cum spune si geda, la caldurica, mult fan si tratamentul pe care il spune si ea + carbune medicinal.
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
Madalina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Feb 2008, 12:22
Localitate: constanta

Mesajde Madalina » 27 Feb 2008, 11:36

Va anunt ca al meu baietel este bine. Si-a revenit singur spre surprinderea mea. E zglobiu si sare prin cusca. Mananca foarte bine. Deci i-am cumparat medicamente degeaba se pare.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

puiut

Mesajde maria » 27 Feb 2008, 12:11

ce bineee!
am deschis forum-ul cu gandul sa te intreb ce face flacaul si uite ce veste buna am aflat.
medicamentele sa le pui bine, ca nu se stie cand sunt utile. la ei boala evolueaza f repede si nu prea ai timp sa cauti prin farmacii
va pupam pe toti si multa sanatate

Avatar utilizator
Madalina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Feb 2008, 12:22
Localitate: constanta

Mesajde Madalina » 27 Feb 2008, 20:07

Si noi suntem incantati ca totul este bine. Sunt curioasa de le ce o fi facut asa ceva. Oricum nu a fost o forma grava, Si pe de alta parte cred ca este un baietel puternic de a trecut singur. Asa sper sa fie toti. Multumim pentru pupaturi. Le intoarcem toti dublu.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 27 Feb 2008, 20:16

sa fi primit prea multe legume/fructe?
se intampla ca de dragul lor sa le dam sa pape mai mult decat ar trebui si ei cu burtica plina de castravete sa nu mai pape fan :oops:
sa fie asta explicatia :lol:
:friends: shrekut si runty

Allecsutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 26 Feb 2008, 13:55
Localitate: Campina

Mesajde Allecsutza » 26 Iun 2008, 11:21


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Iun 2008, 12:02


Allecsutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 26 Feb 2008, 13:55
Localitate: Campina

Mesajde Allecsutza » 26 Iun 2008, 12:40


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 26 Iun 2008, 13:39


carmen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2008, 23:35

Scadere in greutate, diaree, fara afectarea apetitului

Mesajde carmen » 12 Iul 2008, 19:41

porcusorul meu a scazut in greutate si are diaree..are in schimb pofta de mancare, dar nu vrea sa manance fan si asta cred ca i ar face bine..ce pot sa i fac?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 12 Iul 2008, 21:27

sfatul meu este sa ii dai probiotic si sa ii suprimi pt 2-3 zile verdeturile citeste pe forum si pe lista despre probiotic.
dupa ce ii trece diareea ar fi bine sa ii dai vit c si picaturi beres
o optime de pastila de vit c (sau 3-4 picaturi de vit c natural-care e lichida)si o picatura de beres, amestecate cu putina apa si date cu seringa sau puse pe ceva ce ii place.
si normal suprevegheat sau chiar un consult medical sa vezi de unde are probleme de greutate

carmen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2008, 23:35

a scazut in greutate

Mesajde carmen » 13 Iul 2008, 00:25

mersi mult..o sa incerc


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 12 vizitatori