Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Gabi14
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mai 2012, 14:18
Localitate: Bucuresti

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde Gabi14 » 23 Mai 2012, 16:17

Are 5 luni,pana ieri dimineata a mancat,la ora 11 am plecat la sv si i-am lasat mancare iar aseara era neatinsa,azi dim am fost la o dna doctor si nu a stiut sa-mi spuna ce are.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 17:51

mai gandeste-te
el nu putea sa slabeasca f mult asa cum spui de ieri pana azi, pare bolnav de mai multa vreme
in sfarsit, fa asa cum ai fost sfatuita pe forum si Doamne ajuta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gabi14
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mai 2012, 14:18
Localitate: Bucuresti

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde Gabi14 » 25 Mai 2012, 14:23


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde crisa24 » 25 Mai 2012, 14:32

daca haraie si nu poate respira nu inseamna ca are ceva in gat, poate ca ii curge nasul si se infunda si de acolo haraitul, ce i-a dat doctora l-a ajutat sa isi revina putin, glucoza de obicei in cazuri de deshidratare si cand nu mai mancat de mult.
Nu ti-a spus de picaturi de pus in nas?
Ca de vitamina C cred ca 70% stiu, din cei ce au rozatoare in general!

Daca are burtica deranjata citeste aici:

viewtopic.php?f=6&t=1092&hilit=diaree


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde cristisz » 25 Mai 2012, 15:27

poza cu copiii mei

yra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 30 Oct 2009, 16:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Porcusor bolnav

Mesajde yra » 18 Ian 2015, 11:48

Riki este un mascul ce a facut 6 ani in noiembrie, de cateva saptamani scoate un chitait de durere din cand in cand din senin. Pare sa aiba o palpitatie in partile corpuli, si o mica bataiala subtila in fata. Mananca orice ii dai, este vesel, prietenos, jucaus.
De asemenea mi se pare ca in spate unul dintre obiectele genetice este imens fata de celalt.
O sa merg cu el a un veterinar cand se mai incalzeste, este cineva care poate ajuta cu info?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor porcusor bolnavior

Mesajde Gemon » 18 Ian 2015, 23:34

Mai demult ai scris ca s-ar putea sa fie totusi mascul, . Ne pare rau ca intampini probleme, chitaitul poate fi intr-adevar un semn al durerii. Pentru a strange cercul, ar fi bine sa stim cum urineaza, pare sa urineze usor? Intreb, deoarece poate fi suspectat o problema la nivelul rinichilor (calcul renal) sau a cailor urinare, vezi cum arata vizualizat prin radiografie viewtopic.php?p=130083#p130083

O alta suspiciune ar fi o problema legata de eliminarea fecalelor, in cazul in care muschii anali se atrofieaza.
Verifica sacul anal, in partea unde are anusul (orificiul anal), desfa cu doua degete usor orificiul, si daca are acolo in sacul anal ingrmadit / adunat boabele cecale impreuna cu boabele fecale, trebuie curatat. Un mesaj pe acest subiect la viewtopic.php?p=130910#p130910 si viewtopic.php?p=106613#p106613 si pe site la http://www.gemon.ro/boli4.htm#impact
Imagine
(sursa imagine rodentswithattitude.co.uk)

Imagine
(sursa imagine de pe wheek & squeak GUINEA PIG RESCUE)

nico nico
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2015, 09:49
Localitate: bozovici

porcusor bolnav

Mesajde nico nico » 25 Ian 2015, 10:39

Buna,porcudorul meu are burtica umflata si nu mananca,i-am dat carbune natural,ce sa-i dau...?medic veterinar nu ii in zona...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 26 Ian 2015, 02:54

Carbune medicinal a primit o singura data sau la anumite intervale?
Cum se simte acum?

Espumisan emulsie pentru copii gasesti la farmacia umana, ii poti da de 3x/zi cate 0,5 ml, ajuta in balonare.
Pune-l pe un material cald, poti incalzi un prosop sau o paturica fleece pentru a avea burtica pe ceva moale si cald.
Cantareste-i greutatea zilnic dimineata inainte de masa, noteaza pe ceva sa vezi daca scade in greutate sau nu.
Dupa ce a primit Espumisan, incearca sa il hranesti cu piure de morcov (morcovi rasi de tine in forma cruda sau fiert cateva minute in apa fara sare, si apoi pisat) in care amesteci un varf de cutit de probiotic cumparat la farmacia umana (EuBiotic, Refflor forte sau alt probiotic ce contine Lactobacillus acidophilus si Bifidobacterium) si o lingurita mica de tarate de grau. Da-i si ceai de menta fara zahar de mai multe ori pe zi.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gabici » 23 Mar 2015, 08:20

Unul din porcusori azi noapte a devenit foarte agitat si a sarit din cusca afara; m-am speriat foarte tare mai ales ca s-a intamplat de la o inaltime de 1.5m si nu mai facuse asa ceva inainte; l-am pus inapoi insa in acelasi moment a vrut sa sara din nou, din fericire insa l-am prins la timp; era foarte agitat; l-am mutat intr-o cutie de unde nu mai putea sa sara afara, dupa ce i-am dat putin carbune medicinal pentru ca am observat ca e balonat (nu foarte tare); i-am pus si cateva pelete pe care le-a mancat pana dimineata; acum l-am mutat inapoi in cusca insa are acelasi comportament ciudat: sta speriat in locul in care il las si se uita in jur, nemiscat; din cand in cand incepe sa se agite foarte tare, alearga si apoi se opreste brusc; nu am idee ce ar putea avea; el e singur pe acel etaj al custii, deci exclus sa fie din cauza partenerului acest comportament; ma gandesc ca are din cand in cand dureri si de aceea se sperie? dar din ce cauza ar putea avea asemenea dureri? cei care aveti experienta, va rog sa imi scrieti ce credeti, ce ar putea fi?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 23 Mar 2015, 22:09

Reamenajeaza spatiul si schimba in totalitate asternutul, inainte de a fi pus inapoi. Sa aiba ascunzisuri si un loc de odihna confortabil, in fata lui o mana de fan si pune acolo si cateva bucati mici de legume sau verdeturi ce ii plac. Vorbeste-i pe un ton bland, cand il asezi pe asternut, mediul schimbat ii va canaliza atentia spre cercetare.
Poate s-a speriat sau a asociat locul cu un stimul neplacut trait recent (zgomot sau altceva).

Cantareste-i si greutatea, zilnic odata, pe o perioada de cel putin o saptamana.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gabici » 25 Mar 2015, 10:16

Da, e mai bine acum; sper ca a fost doar sperietura nu e vorba si de vreo boala; consider ca daca incercam sa intelegem gandirea animalutelor de langa noi vom reusi mai usor sa le ajutam sau sa convietuim cu ele si cu ajutorul tau Geda am reusit asta de multe ori.
Multumesc! :flowers:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

yra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 30 Oct 2009, 16:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ajutor porcusor bolnavior

Mesajde yra » 27 Mar 2015, 22:23

imi pare rau sa anunt, dar :cry: :cry: Riki, la varsta de 6 ani a decedat. a fost suspiciunea cu problema legata de eliminarea fecalelor, si veterinarul la fortat tare sa elimine. apoi a zis ca e posibil sa il fi agitat rau si sa aiba si probleme cu inima. doua zile mai tarziu a murit.

Piggilik
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mar 2015, 23:49
Localitate: Iasi

Porcusor bolnav

Mesajde Piggilik » 28 Mar 2015, 23:58

Buna ziua,avem o femela de porcusor care are 2 pui de o saptamana dar care se pare ca vor ramane orfani... :cry:
Am fost cu ea la 2 medici,i-au facut ceva vitamine,antibiotic nu i-au facut deoarece nu avea febra. Am incercat sa o hranim artificial dar nu prea am reusit. Starea ei se inrautateste pe zi ce trece. Puii par ok dar nu stim cum sa facem in caz ca ramanem doar cu ei....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Femela bolnava

Mesajde Gemon » 30 Mar 2015, 12:52

Trebuie sa hranesti atat mamica, cat si puii.
Toti trei au nevoie de vitamina C si picaturi Beres, apasa aici viewtopic.php?p=131068#p131068 pentru a vedea cum arata ambalajul, este scris si modul de administrare in acel mesaj postat de mine.

Vezi mesajul meu la viewtopic.php?p=105471#p105471 si apasa si pe acele linkuri pentru a citi informatiile ce te ajuta in acest caz. Citeste toate acele informatii cu mare atentie si aplica. daca mai ai intrebari, scrie-ne, suntem aici sa ajutam.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori