Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 30 Oct 2011, 17:43


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Lili » 30 Oct 2011, 18:47

Crisa, din cate stiu eu porcusorii nu transmit boli periculoase pentru o viitoare mamica. Mai periculoasa e de ex. o pisica (poate transmite toxoplasmoza - f. periculoasa pentru o gravida)
Parerea mea este ca totul tine de igiena. Cu o igiena adecvata o gravida poate tine si dinozauri in casa. :smile: Cred cu putere in ideea ca femeia gravida nu e bolnava, nu e nici handicapata si cu siguranta nu e o tuta proasta ce trebuie izolata/protejata de toate relele din lume. E o perioada frumoasa dar in care trebuie sa avem un pic mai multa grija decat de obicei. Niciodata in aceasta viata nu te vei putea tine la adapost de toti microbii si de toate bolile din lume. Dar poti face tot ce tine de tine sa minimizezi riscurile. Iar asta nu inseamna nimic mai mult decat igiena. Daca in mod normal mai "uiti" sa speli un mar inainte sa musti din el, gravida fiind, nu uiti. Etc. si altele asemenea.
So, concluzionand, daca ti s-a spus sa dai porcii ca ramai fara plozi, crede-ma, nu e asa :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 30 Oct 2011, 19:01

avem 2 foste moderatoare care nu au renuntat la porcuti si sunt ok si ele si copii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 30 Oct 2011, 19:19

:lol: Crisa, asta e ceva de genul ce-mi ziceau mie oamenii mari despre caini si pisici cand eram mica! Si anume ca o sa iau nu stiu cate boli si o sa fac nu stiu cate alte boli daca pun mana pe ei...
Eu cred ca un animal e benefic in viata noastra indiferent de perioada vietii in care ne aflam. Si e o prostie sa crezi ca animele iti fac rau si nu bine. Asa cum au spus si fetele, o grija mai mare la spalat maini, inhalat par si asa mai departe si asta e.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 30 Oct 2011, 19:56

asta am vrut sa stiu fetelor, ca as vrea si eu in urmatorii 5 anisori un bebe, si stiu ca pisicile sunt cu probleme, acum m-am linitit, ca m-a speriat cineva!
scuzati-mi copilaria, dar nah am zis ca sa intreb asa sa stiu!
va multumesc pentru lamuriri si guinezii ca voi fi mamica peste 1.2.5 ani, raman micutii mei favoriti! :heart:
stiu si eu cred ca este o prostie, dar am zis sa intreb mai bine!
igiena lor, este si igiena mea!
sora mea a pierdut o sarcina si la urmatoare a facut tratament pentru a o tine, ca noi acasa aveam pisici!

stiti ce am observat cand am mers la tatal meu si mangaiam porcul de 250 kg pe state si el s-a asezat jos sa il mangai mai bine:
ca seamana foarte mult cu porcii nostri de guineea, toate miscarile
stiti uitatura aia stanga dreapta rapida?
si fuga de pe loc la zgomote si grohaitul ala la alintat-aproape perfect seamana cu porcusorii nostri :lol: !
apropo este un porc(pe bune porc!), atat de bland si iubitor!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Lili » 30 Oct 2011, 20:08

Pisicile sunt periculoase in sensul ca prin fecale pot transmite toxoplasmoza. Asta nu inseamna ca nu poti avea pisica cand esti gravida. Trebuie doar sa nu-i schimbi tu nisipul sau sa folosesti manusi atunci cand faci asta. Simplu.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Mesajde Agnes Rata » 01 Noi 2011, 13:00

Tocmai am dat si eu de raspunsul la intrebarea mea :) De 2 ani incerc sa raman insarcinata, fara rezultat insa... Si ma gandeam ca avandu-l pe Pufy,sansele unei sarcini scad si mai mult... Citisem eu pe undeva ca parul de animale contine nu stiu ce substanta care ar inhiba reproducerea la om... :speachless: Urmeaza sa merg la un nou control in cat mai scurt timp si parca il si vad pe medicul meu gine facand fetze, fetze cand aude ca mi-am luat animalush :giggle: Oricum, s-a indragostit si sotul de micul nostru pop-cornist :wasntme: si ma gandesc ca ar proceda la fel de logic cum o face in toate situatiile si nu am renunta la mica noastre minune punkista :smile:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Mesajde ramona_inka » 01 Noi 2011, 23:58

Agnes, prezenta animalului in casa nu numai ca nu este periculoasa (cu conditia sa avem un minim bagaj de informatie si de grija cu igiena) dar este chiar benefica intr-o familie. Pe lista de discutii am avut o membra care inainte de a avea copii tinea in casa 2-3 pisici si doua porcute de guineea. Dupa ce a ramas insarcinata cu primul copil nu numai ca nu a renuntat la nici unul din animale dar le-a pastrat pe toate si a continuat sa faca si voluntariat pentru alte animale in situatii critica. Ulterior a ramas insarcinata cu al doilea copil iar animalele sunt la fel de multe si de binevenite in casa. Iar copii, sanatosi si fericiti. :up:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Sarcina, bebele si porcusorii

Mesajde veronica » 05 Iul 2012, 21:32

De mult mi-am planificat sa scriu acest mesaj, insa timpul nu a fost de partea mea.
Am un baietel de 2 ani si, imediat, 2 luni si 2 porcusori de 5 ani. Porcusorii, dupa cum reiese si din varsta lor, sunt mai in varsta decat copilul, si sunt ai mei de cand aveau o luna respectiv doua. Si au ramas la mine si dupa ce am aflat ca voi fi mamica, si dupa ce am devenit, efectiv, mamica.
Stiu ca sunt foarte multe mamici care se intreaba daca este cea mai inteleapta decizie pastrarea porcusorilor pe durata sarcinii. Iar carcotasi, oameni care te vor indemna la tot pasul sa renunti la ei (indemnuri venite din dragoste sincera sau de plictiseala) se gasesc pretutindeni.
Mi-am pus vreo clipa problema sa renunt la porcusori?
DA.
De ce? pentru ca imi faceam griji ca orice mamica aflata la prima sarcina si cu putine informatii. Imi faceam griji ca mi-ar putea transmite diverse boli mie, boli ce ar putea afecta noul venit. Asa ca m-am pus pe cautari... ce ar putea transmite porcusorii? (informatii gasite pe net):
1. toxoplasmoza, dar toxo o putem lua (negandindu-ne la sarmana matza) dupa orice fruct sau leguma nespalata bine. De fapt acesta este singurul mod in care si porcusorii nostrii se pot infecta. Daca ii hranim cu hrana nespalata corespunzator.
2. salmonella (asta m-a speriat foarte tare), apoi am cautat cum se infecteaza porcusorii cu salmonella, si anume, in urma consumului de oua stricate :?: :!: Poftim?! mi-am spus, porcusorii sunt vegetarieni, deci nu mananca oua, in nici un caz oua stricate.
Cam astea au fost bolile pe care eu le-am gasit, le-am analizat si mi-am dat seama ca totul este in mana mea, ca igiena depinde doar de mine.
Sigur, pentru ultimele luni de sarcina poate ar fi mai bine sa curete altcineva cusca, pentru a nu sta aplecate (asta ca sa va salvati spatele nu din alte motive :) ). Sotul meu nu s-a considerat nicicand un fan al porcusorilor asa ca schimbatul a ramas la mine (foloseam manusi si mascuta pentru fata, pentru a minimiza orice risc).

Ce alti factori ar mai putea sa incline balanta spre a renunta la porcusori?
Rudele :). Rudele o sa va spuna ca daca ii pupati copilul se va naste blanos si cu ochii rosii. :D . Presupun ca majoritatea radeti acum dar atunci cand esti graviduta este cunoscut faptul ca neocortexul ia o mica pauza si suntem mult mai sensibile la orice prostioara. Dar nu uitati ca si faptul ca purtati un lantisor la gat, sau o bluza legata in jurul taliei poate "determina" ca bebele sa se nasca cu cordonul ombilical infasurat dupa gat. :). Copilul meu s-a nascut cu ochii albastrii, dar au devenit caprui, si fara par, chiar si in cap :D si nu am avut porcusori skinny :)

Recunosc, fatis, ca nu i-am spus dr. ginecolog ca am animale exotice. M-am gandit ca imediat ce va aparea vreo problema ar putea sa arunce vina pe ei, sau credeti ca se ducea dna dr. sa google-asca informatii despre porcusori ?!

Acum cealalta intrebare "De ce nu am renuntat?!"
Din responsabilitate... in ziua in care am decis sa devin "mamica" acelor porcusori, am decis ca viata lor va sta in mainile mele si voi face tot ce pot mai bine ca viata lor sa fie frumoasa.
Din 3 prietene cu porcusori, 2 au renuntat, din motivele enuntate mai sus, rudele si/sau spatiul.

Cum mi-am "protejat" bebelusul? in primul rand am decis ca in primele 6 luni de viata sa nu existe contact bebe-porcusori pentru ca riscul aparitiei vreunei alergii este mai mare. Si nu au avut contact. Acum un bebe pana in 6 luni nu se plimba singur prin casa asa ca asta nu a fost deloc greu. Dupa ce le faceam curat la porcusori faceam dus si imi schimbam hainele.

Dupa 6 luni au facut, la un moment dat cunostinta, si totul a mers ca pe roate. De subliniat ca porcusorii nu sunt jucaria copilului meu iar acesta are acces la el, doar in masura in care ei ii permit... cusca este undeva la nivelul inaltimii sale(deci nu este plasata jos ca sa se cocoate pe ea) iar el ii hraneste cu mult drag si cu fiecare ocazie... cand il roaga mami, cand vede ceva verde ce pare numai bun pt porcusori. Au mai primit ei si curmale sau alte alimente care nu fac parte din dieta lor, dar nicicand alimente ce ar putea sa le faca rau, insa ei nu consuma decat ce cunosc, chiar daca le este oferit cu toata dragostea.
Niciand nu am folosit porcusorii ca sa-l alin, sau sa-i schimb starea de spirit. Astfel porcusorii au statut de locuitor al apartamentului nostru si nu de jucarie.

Va intrebati daca este greu ?! Nu este usor, nu o sa mint...dar are mari satisfactii. In primele luni cand, daca o sa alaptati, o sa vanati somnul atunci cand veti auzi niste porcusori tipand nu o sa fie cel mai dragut sunet, insa 2 minute si ii hraniti (daca e ora de masa) sau ii ignorati (daca incearca sa va santajeze). Realizeaza porcusorii, pt ca sunt foarte inteligenti, ca in unele momente sunteti mai sensibili si daca tipa o sa primeasca ce vor. (dar poate nu toti sunt asa mari santajisti ca ai mei :) ).

Acum daca spatiul este motivul pt care "trebuie" sa renuntati, eu zic ca, poate, nu este obligatoriu. Noi locuim intr-un partament cu o camera, si am unit bucataria cu balconul si acolo sunt porcusorii. Avem avantajul de a nu suferi vara de canicula datorita pozitionarii nordice, a faptului ca e parter, si a copacilor din fata apartamentului, iar pentru iarna avem calorifer montat special pt ei iar temperatura dintre camera si bucatarie/balcon este identica.

Alegerea ramane, intotdeauna, individuala. Eu mi-am povestit experienta. Ii predau stafeta Olimpiei sau oricarei mamici care a devenit mamica avand porcusori in casa.
Sunt curioasa de noi experiente si poate astfel mai putini porcusori se vor simti abandonati cand apare puiul de om.
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sarcina, bebele si porcusorii

Mesajde maria » 06 Iul 2012, 08:28

ei, ia uite cine a aparut
ma bucur tare mult
mesajul e bine venit, multumim
si eu stiu mamici care nu au renuntat la porcusori, dar stiu si altele care au renuntat din lipsa de timp, ziceau ele
sunt sigura ca baietelul tau creste mult mai bine si mai frumos cu animalute in casa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sarcina, bebele si porcusorii

Mesajde adelinatache » 06 Iul 2012, 09:49

foarte frumos, vera. ai procedat cum trebuie. copilul tau va creste armonios alaturi de animalute, va invata sa fie responsabil. asta da un exemplu de urmat! :lol:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

ajutor!!!

Mesajde izabela » 01 Feb 2013, 20:49

porcusorul meu are o micoza de piele care este tratata..dar se poate transmite si la om? ~X( de ceva vreme am observat pe scalpul meu bubite asemanatoare cu cele ale porcusorului :nerdy: prima data am dat vina pe sampon dar l-am schimbat de mai multe ori si tot aceeasi problema...oare am luat de la el? :worried:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: ajutor!!!

Mesajde Allma » 02 Feb 2013, 00:03

Eu cred ca depinde...Am o prietena care dupa ce a tratat porcusorul a avut ea, deci eu cred ca se poate lua fiind o ciuperca ce se intalneste si la om (daca sunt sau nu soiuri diferite nu ma pricep insa imi dau cu parerea). Eu daca ale mele ar face as incerca sa mai reduc contactul direct doar preventiv, ca sa tratez doar pe cineva din casa, nu un colectiv.
Old username: Andreea_Molly

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: ajutor!!!

Mesajde izabela » 02 Feb 2013, 10:22

si prietena ta cum a scapat? :speachless:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: ajutor!!!

Mesajde Allma » 02 Feb 2013, 13:25

Daca o persoana face micoza, un om ma refer, normal ar fi sa mearga la un dermatolog sa vada daca este micoza, ce fel de micoza si sa i se dea o reteta gratuita sau nu . Nu e ceva grav, e o simpla ciuperca destul de comuna
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori