Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

AdU
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mai 2008, 01:30

Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Mesajde AdU » 01 Mai 2008, 02:13

buna!
Am si eu un porcusor de vreo 7 luni (oficial), mascul, pe care l-am separat de perechea lui cand a nascut aceasta. Asta se intampla cam acum 3 saptamani si in tot acest timp a stat singur. Azi am luat unu porcusor mai mic, pereche pt noul membru (o femela) insa nu am putut sa-i pun impreuna pt ca ea inca mai suge. Am pus cei doi masculi impreuna si am vazut ca nu prea se intelegeau, i-am lasat impreuna,dar i-a supravechiat cineva. N-a durat ff mult si s-au luat la bataie iar persoana care a vrut sa-i desparta a fost muscata si zgariata (zdravan) de cel mare. Problema e ca cel pe care l-a muscat are o hepatita C care se ia prin sange. Nust daca porcusorul poate contacta o astfel de boala si nu stiu daca cel pe care l-a muscat poate lua ceva de la porcusor.
M-ati putea ajuta?
Daca stau sa ma gandesc la posibilitatile de contactare a boli, ar treb sa iau in considerere faptul ca daca ma zgarie pe mine de exemplu avad sangele celuilalt sub unchiute, mi-ar putea transmite si mie boala (teoretic asa ar fi).

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: pot transmite boli?

Mesajde Gemon » 01 Mai 2008, 02:59


AdU
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mai 2008, 01:30

Mesajde AdU » 01 Mai 2008, 12:16


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Mai 2008, 13:20


AdU
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mai 2008, 01:30

Mesajde AdU » 01 Mai 2008, 14:01


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Mai 2008, 14:44

Este dovedit stiintific ca descendentii ce s-au nascut de la masculii folositi pentru monta la o varsta frageda tind sa aiba o medie de viata mai scazuta fata de descendentii masculilor bine dezvoltati. Un mascul poate monta cu succes o femela chiar si la varsta de 5 saptamani, exista nu un caz de acest fel. Femelele pot ramane gestante chiar si la varsta de o luna, prima ovulatie pot avea de la varsta de 30 zile pana la varsta de 134 zile oricand, mai ales in conditii de captivitate cand sunt hranite si ingrijite f. bine, acestea sunt conditii care pot declansa pubertatea (ovulatia/capacitatea de a fertiliza) mult mai devreme, nu este influentat doar de factori genetici, ci si de nutritie, mediu. Cazuri extreme, mai rar au existat cazuri cand unii puiuti masculi au reusit sa monteze cu succes femela chiar si la varsta de 4 saptamani.

Daca vrei sa ti cont de sanatatea micutei femele, dar in acelasi timp sa si o folosesti pentru monta (nu inteleg rostul, pentru ca este un risc un plus ce trebuie sa ti-o asumi, o poti pierde pe ea si/sau puiutii), n-o imperechea inainte de implinirea varstei de 5-6 luni. Asta inseamna deci ca inainte de a implini 5 luni, nici macar pentru o secunda sa nu o pui langa un mascul. :!:

Daca te razgandesti privind combinatia, poti oferi spre adoptie oricare dintre ei, aici gasind stapani iubitori. Nu iti va fi usor sa ti doua femele si doi masculi in aceeasi casa, masculii vor simti mirosul femelelor, asta face ca prietenia dintre ei sa fie destramata, instinctul lor de reproducere este stimulat si ei se cearta pentru dreptul de a castiga lupta (doar celui alfa este permis sa se reproduca, adversarul e privat de hrana sau e mereu urmarit, stresat, agresat). Se poate reduce agresivitatea la masculi prin marirea si imbogatirea spatiului, asezarea lor intr-un loc unde sa nu simta prezenta femelelor (daca nu au contact auditiv, olfactiv cu ele), dar depinde si de indivizi, cum vor reactiona la aceasta schimbare dupa ce au simtit prezenta femelelor in mediul in care traiesc.

Micuta femela poate sta cu mama ei pana la adanci batraneti, pana cand vor trai ele. Doi de acelasi sex recomand mereu, fie masculi, fie femele, pentru ca daca nu esti crescator, ai parte de mult mai multe satisfactii si mult mai putine probleme tinand doi de acelasi sex. In plus nu are rost sa le inmultesti, petshopurile, pietele sunt pline de porcusori pe care nu multi le doresc, oferta depasind mult cererea.

AdU
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Mai 2008, 01:30

Mesajde AdU » 01 Mai 2008, 15:12


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Mai 2008, 15:28


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Mai 2008, 07:56

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Marta
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mai 2008, 10:51
Localitate: Botosani

Porcusor ... infectat

Mesajde Marta » 11 Iul 2008, 17:24


Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Iul 2008, 17:38

:cry: Nu stiu ce sa-ti spun, din fericire nu ma aflu in situatia asta... :cry: Sper sa se poata rezolva si altfel decat asa... :suicide: Multa sanatate si noroc la amandoua!
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 11 Iul 2008, 23:56

eu te sfatuiesc sa ii faci analizele si lui maia. imi este destul de greu sa cred ca ai luat parazitul de la ea. cum stiai gazda definitiva este pisica si de obicei ea transmite boala.
analizele nu cred ca sunt atat de scumpe, mai ales daca te duci la facultate (profii de acolo inteleg de obicei si situatiile financiare mai deosebite)...la timisoara de exemplu daca esti student platesti doar medicamentele sau poate nici alea.
insanatosire grabnica si sa auzim numai de bine! :kiss:

Avatar utilizator
Marta
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 25 Mai 2008, 10:51
Localitate: Botosani

Mesajde Marta » 12 Iul 2008, 00:02

Da, ma duc luni la Iasi si ii fac analize!
Am stiut eu ca daca pun niste bani deoparte imi va trebui candva mai mult ca niciodata, asa ca bani am nu cred ca ar fi problema.
Iar faza cu pisicile , am stat si m'am gandit. Eu cand am luat'o din pet shot, nu stiam eu prea multe asa ca am luat'o oricum. Dar exact langa cusca lor erau custile cu niste pisoi mititei, care mai mult ca sigur nu erau deparazitati. Nu stiu ce sa spun dar alta varianta nu gasesc de unde sa'r fi putut infecta ea cu minunatia asta. Asta DACA e asa, sper din suflet ca nu :(

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 12 Iul 2008, 14:30

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine! Sa ne tii neaparat la curent!
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 13 Iul 2008, 08:07

draga bianca...bine ca ai revenit :hearts:
din cate stiu eu toxoplasmoza nu se poate lua de la rozatoare mai ales de la cele ierbivore(la sobolani nu ma bag)
eu stiam ca toxoplasmoza e asociata cu, carnea cruda...de aici si pisicile pot lua parazitul...si daca acestea nu ar fi hranite cu ,carne cruda nici pt ele nu ar exista riscul..inclusiv pt noi...
ma insel....????!!
:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori