Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde maria » 01 Sep 2013, 22:54

eu am fost la botea cu o porcuta bolnava si mi-a zis : o sa ii fac o injectie, nu va spun ce, si daca crapa, crapa
mai mult, mi-a murit o porcuta operata de el cand ma asigurase ca e bine.
poate e bun la caini, dar la porci...

lasa-l in pace si mergi la ana pantu,mie tratamentul cu clotrimazol nu mi se pare ok.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde FlorinG » 01 Sep 2013, 23:07

Pe mine Ana Pantu m-a trimis la Botea pentru facut analize, mi-a zis ca e bun, ca se pricepe si ca nu are ce sa se intample cu porcusoara (era intr-o stare foarte proasta). Si uite asa am chinuit porcusoara groaznic pentru ca nu s-a priceput deloc sa ii ia sange inainte sa imi moara 10 minute mai tarziu.
Si totul pentru 2 analize din 6 (majoritatea sangelui a irosit-o, a fost groaznic).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Gemon » 02 Sep 2013, 13:03

Inainte de a aplica Cotrimazol, ai mentionat ca a luat un tratament care nu prea si-a facut efectul, cu ce era tratat?
In data de 25 august ai scris ca tratamentul a mers destul de bine, este important sa stim cu ce era tratat, de cate ori s-a aplicat si cate zile, deoarece in cazul micozei de ex. tratamentul trebuie aplicat inca cateva zile, chiar o saptamana dupa ce pielea are deja un aspect sanatos, pentru a nu recidiva. De asemenea este foarte important sa se acorde o mare atentie igienei, spalate si dezinfectate toate accesoriile cu care a intrat in contact, pentru a nu se reinfesta.

In poza pielea pare iritata, unguentul de galbenele ar fi util sa aplici chiar si de doua ori pe zi, si odata pe zi tamponata zonele cu Betadine solutie, cea din urma dezinfecteaza pielea fara sa provoace iritatie, iar galbenelele are actiune antiinflamatoare, antiseptica, antibacteriena si antifungica. Dupa cateva zile se poate constata cum se prezinta pielea, si aplica tratamentul ce eradica problema de fond.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde alex_pad » 26 Noi 2015, 18:48

Antibioticul pentru porcusori Bactrim nu se mai produce de cativa ani. Exista un alt medicament cu aceleasi substante active dar alta concentratie, se numeste Sumetrolim:
http://www.egis.ro/produse/sumetrolim-solutie-orala


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori