Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii update pilire

Mesajde silkeyes » 03 Apr 2014, 14:23

Multumesc foarte mult. Am sa scriu luni despre starea ei si daca am sa am ceva banuti in viitorul apropiat am sa iau si pasta pe care mi-ai recomandat-o Geda si eventual sa ii fac si o radiografie fetitei.

Va pupacim :love: :thanks: :cavydance:

Am fost astazi la medic si nu i-a facut sedare, i-a taiat dintisorul cu clestele si i-a administrat baytril si ser hidratant si mi-a dat penmtru acasa antibiotic( tot baytril) impreuna cu glucoza pentru inca 7 zile, deoarece i s-a parut ca ar avea infectie dintele din cauza schimbarii culorii naturale. Dupa 7 zile avem din nou programare la cabinet sa vada cum sta cu dintisorul. Tixi a inceput sa roada de cum a ajuns acasa si acum se odihneste :love: :sleeping:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde MaraC » 17 Mai 2014, 01:17

Adelina, mamica lui Fluffy si Eros a plecat un timp (pana in sept.) si baietii au ramas la mine intre timp.

Cum multi dintre voi stiti, Fluffy are de mult timp probleme cu dintisorii. Jos are doar unul, cei de sus cresc excesiv, cel de jos se toceste prea mult....

Ar fi trebuit sa merg cu Fluffy la un medic, sa ii taie dintii, de cateva saptamani, dar s-a tot amanat.... Pana cand am vb cu Ade, zicandu-i ca e tot mai rau, si i-am dat o poza cu gurita lui,
Imagine

ea mi-a zis ca e foarte naspa, sa incerc sa ii tai eu. Si asta am facut. Sigura acasa, m-am pus jos, am infasurat porcul intr-un prosop, l-am pus pe spate pe picioarele mele si i-am taiat dintii cu un cleste de gherute pentru catei. Puiutul a stat foarte cuminte (bine, eu sunt mai "brutala" de fel, nici la taiat gherute nu ii las sa comenteze)

Imagine
Imagine

Acum Fluffy e mult mai vesel decat era inainte sa ii tai dintisorii :smile:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde adelinatache » 11 Iun 2014, 12:37

Multumesc din suflet Mara! :heart:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Axelandralexis » 17 Sep 2014, 14:44

Salut,
Porcusorul meu mananca numai cu seringa de cand vet i-a taiat din molari. De 2 saptamani numai asa mancam pentru ca refuza orice alta mancare, si nu pentru ca nu ar vrea ci pentru ca nu poate. Il vad ca miroase mancarea, este interesat si chiar ciupeste o gurita din ea, dar apoi se opreste. La inceput avea rani in gurita si pe limba din cauza molarilor prea mult crescuti insa acum nu mai are si tot refuza fanul si alte legume.
Ii administrez carbune(pentru colici), Eurobiotic si vit C.
Medicul spune ca daca nu incepe sa manance singur va trebui sa ii taie iar dintii. Si ma tem ca vor creste si incisivii prea mari.
Nu stiu ce sa mai fac sa il ajut.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Mesajde Gemon » 19 Sep 2014, 11:33

La ce medic ai fost? In asemenea probleme este bine sa fie vazut de Dr. Manea, el avand o vasta experienta in acest sens. Trebuie verificat modul in care se intalnesc dintii de sus cu cei de jos, am explicat aici detaliat viewtopic.php?p=128479#p128479
In cazul in care are dureri, se poate stimula pofta de mancare cu administrarea medicamentului Meloxicam, cumparand Meloxidyl suspensie (contine 1,5 mg substanta activa Meloxicam/ml, adica 1,5 mg/ml), dand porcusorului per os (prin gura) cate 0,1 ml de doua ori pe zi, vezi si viewtopic.php?p=113852#p113852
Porcusorul refuza hrana atunci cand are dureri.

Un topic ce iti poate fi de ajutor, vezi experienta unui alt membru la viewtopic.php?f=6&t=1770

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Mesajde Axelandralexis » 22 Sep 2014, 12:45

Am fost la dr. Ionescu si dansul a descoperit initial ca molarii erau prea mari asa ca i-a taiat. Insa de atunci, adica de 2 saptamani deja, nu poate sa mai manance singur porcutul meu. Am fost si al dr. Manea si mi-a zis ca nu trebuia sa ii taie nimik pentru ca dentitia lui este normala si ca problema ar fi una digestiva. Insa am vazut cu ochii mei ca bietul animalut de abia isi mai putea misca limba si avea si rani atat pe limbuta cat si la obrajori. Acum acele rani i-au trecut insa nu inteleg de ce nu poate manca. Am facut iar un test cu o bucatica de castravete si aincercat sa muste dar parca nu avea forta, ca si cum ar avea dureri mandibulare. Si mai nou, a inceput sa refuze pana si seringa. Ce ar trebui sa fac? :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Mesajde Gemon » 22 Sep 2014, 21:44

Apasa pe acele linkuri din postarea mea anterioara si aplica cele scrise acolo, invatand si din experienta lui Andutu viewtopic.php?f=6&t=1770
si administreaza-i si Meloxicam, neaparat, pentru combaterea durerii si stimularea apetitului!

Marius Titulescu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2016, 22:45

Re: Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Mesajde Marius Titulescu » 26 Noi 2018, 20:41

Am inteles ca sunt si dentisti pentru animale in unele orase.
In Cluj sigur exista.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori