Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 21 Feb 2014, 06:59

Floarea soarelui sa primeasca sub forma de vlastari, vezi viewtopic.php?p=116074#p116074
Ridiche poate primi, insa doar foarte rar, ocazional ai mei primesc o mica bucatica ridiche Daikon, vezi viewtopic.php?f=3&t=212&p=62562#p62562
Grau sau ovaz verde nu cresti in ladita? Este foarte bogat in substante nutritive si asigura si un aport semnificativ de fibre.

Poti masa acea zona chiar si de 2-3 ori pe zi cate 1 minut, doua, daca ii face placere (un stimul ce depinde si de modul in care o faci), vezi reactia ei.

Vara ar fi bine sa culegi din locuri curate diferite plante medicinale ce usuci si adaugi iarna la fan, va fi mai apetisant, si va consuma o mai mare cantitate. La fel ii poti usca panuse de porumb, oferit odata la 3-6 zile iarna aduce noutate in meniu si o stimuleaza mental (alunga monotonia, ii da ocupatie, este gustos si beneficieaza de un surplus de fibre).

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 21 Feb 2014, 15:51

Multumesc, ii place masajul si sta sa o masez. Am seminte de ovaz ce-i drept nu i-am mai pus la crescut ca nu am ladite. Au fost acaparate de florile parintilor, am sa gasesc eu o metoda. O aud insa cum isi freaca dintisorul de cei de sus, ma gandesc a o jeneaza si nu da semne de ameliorare, de ros nu roade nici o leguma ci doar mesteca fasiile pe care i le dau. Am cantarit-o ieri si avea 537 de grame. Am sa vad cum evolueaza starea ei pe weekend si a incisivului problematic. In functie de asta am sa iau o decizie cu privire la vizita la veterinar. Nu stiu ce sa zic. :speachless: :?:

La plante medicinale am niste menta uscata ... as putea sa ii dau?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 21 Feb 2014, 22:03

Menta are multiple proprietati benefice. Este benefica in tulburari digestive, ajuta la eliminarea gazelor intestinale, stimuleaza apetitul, fortifica si detoxifica organismul, are actiune antiseptica, antibacteriana, decongestiva, antifermentativa, si s-ar mai putea continua. Amestecat in fan stimuleaza consumul acestuia, poti incerca sa ii dai cateva fire de menta, si dupa putin timp si fire de fan sau vegetale cu care este familiarizata. Daca nu poate roade legumele, ofera-i mai des din mana, bine ar fi sa ii prepari si ceva hrana amestecata cu tarata de grau, poate reuseste sa manance singura, punand in fata ei. Daca nu, trebuie sa o hranesti, sa ii dai cu seringa pana ajungi la medic. Ii dorim insanatosire.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 21 Feb 2014, 22:53

Imi pare rau probabil m-am exprimat eu gresit. Ea nu roade cu dintii din fata, insa roade cu cei din spate legumele doar daca sunt taiate in fasii. Mananca singura alimentele doar daca sunt taiate, nu intregi pentru ca asta ar insemna sa le rupa cu cei din fata lucru care nu are cum sa il faca. Mananca morcov, fan, telina si ce ii mai dau eu dar taiate cubulete sau fasii pe care le apuca si le roade direct cu dintii din spate. Am sa ii dau menta si am sa ii monitorizez starea in continuare.

Inca o data multumesc frumos pentru toate sfaturile si imi cer scuze pentru confuzia stranita. :heart: :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 22 Feb 2014, 06:29

Am inteles, nu poate apuca hrana pentru a trage spre dintii din spate. Este bine ca ii tai tu fasii si o ajuti, dar exista riscul de a nu consuma suficienta hrana din aceasta cauza, monitorizand greutatea poti afla daca trebuie sau nu combinata si cu hanire cu seringa in aceasta perioada pana se rezolva de la sine (dinti aliniandu-se in timp) sau medical (corectare) aceasta problema. Cat mai curand sa primeasca hrana Cavia Complete, o ajuti sa poata duce spre dintii din spate si vezi daca poate manca singura sau nu. O cura de vitamina C ar fi si ea benefica.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 26 Feb 2014, 22:00

i-am luat cavia complete dar nu mananca, am sa i le las ca singura sursa de mancare uscata poate se atinge de ele. A luat in greutate si are 570 de grame, dintisorul inca nu s-a aliniat cu celalalt. Din pacate nu mai am banuti sa merg la veterinar saptamana aceasta. Cel mai sigur saptamana viitoare am sa o duc daca nu se rezolva nimic. :heart: :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 27 Feb 2014, 21:14

Icearca sa ii oferi o mica bucatica hrana din mana ta dupa ce ai frecat cu o mica bucatica de leguma ce ii place mult, va simti mirosul si pana la urma va fi tentata sa guste. Daca procedezi asa in fiecare zi, pana la urma se va obisnui cu gustul si mirosul hranei Cavia Complete si va incepe sa consume si singura.
Este absolut normal sa fie asa, porcusorii sunt animale neofobe, nu risca sa guste o hrana noua din instinct, in natura asa evita plantele posibil toxice, neriscand sa se intoxice sau sa moara din aceasta cauza. Vezi mai detaliat explicatii la http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 27 Feb 2014, 21:44

Multumesc frumos, asa am sa procedez... Nu stiam lucrul acesta. Am crezut ca nu ii place ei tipul acesta de mancare. :heart: :love: Am sa mai scriu despre starea ei :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde anca » 28 Feb 2014, 11:19

Nici ale mele nu au mancat Cavia Complete de la inceput. Eu, prima data le dadeam doar Cavia Crispy, pe urma am inteles ca Complete-ul e mai ok si am inceput sa le dau amestecat, dar alegeau doar bobitele colorate din Cavia Crispy si de Complete nu se atingeau. Dupa un timp am observat ca au inceput sa manace si Cavia Complete-ul si le-am pus doar acesta, si spre surprinderea mea au golit farfuria :)

Florinel
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mar 2014, 16:54
Localitate: gherla

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Florinel » 23 Mar 2014, 00:51

Porcutul meu s-a confruntat acum un an si trei luni cu probleme de crestere excesiva a incisivilor si-a unui premolar fiind tratat cu brio de prof. dr. Aurel Muste insa azi istoria se repeta, poate si datorita varstei(peste 4 anisori)care-si pune amprenta.De data aceasta l-am programat la primul cabinet infiintat in oras unde practica un proaspat absolvent de facultate care m-a informat ca-l va anestezia intr-o cutiuta cu gaz pentru a evita riscul unei dozari gresite a anestezicului.
Nelamurirea mea e vizavi de operatia de pilire, reconditionare a dintisorilor,e o interventie facila sau una de rutina ce impune cunostinte temeinice despre dentitia porcusorilor de guineea?As dori un raspuns in functie de care sper sa pot alege cu discernamant medicul de care atarna, la o adica, viata lui Cili care putin debil in urma hranirii artificiale nu ar face fata unei interventii consecutive.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 11:19

Imi pare rau ca intampina din nou aceasta problema, consuma suficient fan? Mentioneaza si proportia (cat la suta) prezenta in dieta fata de alte alimente (mese verzi, hrana speciala). Cea mai mare parte, aprox. 70-80 % din dieta trebuie sa fie compus din fan.
Imprortant mai e si hrana speciala (calitate, compozitie), ce hrana speciala ii dai si in ce cantitate, de cate ori pe zi sau pe saptamana?

Despre pilire si informatii privind acesta tema vezi urmatorul mesaj, apasa si pe linkurile ce se gasesc in postare
viewtopic.php?p=128479#p128479

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 01 Apr 2014, 16:16

Buna,

Va scriu din nou despre starea lui Tixi. Nu am mai dus-o la veterinar, pentru ca sincer imi este frica sa nu trebuiasca o interventie. Nu i-au crescut molarii, insa dintii din fata stau la fel de rau. M-as incumeta sa ii fac o programare, dar nu cred ca ii poate face ceva pe "viu" fara sa fie sub anestezic si imi e tare teama. I-am schimbat fanul insa nu prea ii place ce i-am luat, papa in schimb mancarica uscata si radacinoase insa lipsa fanului ii cauzeaza pprobleme digestive.Inca ii tai in fasii legumele si doar pe cele moi le roade. Nu stiu cum sa procedez. Acum cantareste 566 de grame. Imi cer scuze pentru imagine daca e prea mare. Nu mai functioneaza imageshack, cred ca e o problema de la mine.
Imagine
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 01 Apr 2014, 22:00

Imaginile cu incisivii problema am salvat pe picasa unde se poate vedea cum a evoluat, vezi incepand de la https://picasaweb.google.com/1040842857 ... 2966285234
Dupa ce s-au rupt cei de jos, incisivul inferior drept a crescut stramb. Cum nu poate veni in contact cu incisivul superior drept, nu se poate toci si probabil va creste si mai mult, sau dupa caz varful ascutit poate provoca rani pe buzita in exterior. Faptul ca nu va putea inchide gurita, poate duce la diferite complicatii, bine ar fi ca incisivul problema sa fie pilit aproape de baza la o lungime potrivita in asa fel, incat sa poata fi unit cu un "inel" dentar cu incisivul inferior stang, in timp ce creste, se poate corecta in acest fel directia cresterii, ocluzia. S-a mai facut la porcusor cu succes o astfel de interventie, am avut undeva o poza in care se poate vedea, poate reusesc sa o gasesc undeva pe calculator, drept exemplu ce poti arata la medic (am gasit, vezi la https://lh3.googleusercontent.com/-RIuf ... 20/fog.jpg ).

Cumpara pasta Vitalactin
Imagine
(vezi http://www.horse-shop.ro/suplimente-ali ... kerbl.html - vad ca se gaseste is la noi), se poate da si la porcusori, ajuta mult in situatia ei, stimuleaza apetitul si metabolismul, ii dai o cantitate cat un bob de mazare, zilnic odata, pe langa cele ce consuma in general.

Maseaza o scurta perioada zilnic muschii masticatori, pentru a preveni atrofia acestora, vezi zona pe imaginea inserata in acest mesaj viewtopic.php?p=71256#p71256

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 03 Apr 2014, 11:12

am fost azi la consultatie cu Tixi si le-am zis si de inel, din pacate nu se poate pune inel deoarece incisivul deja e crescut stramb din mandibula si nu crede doctorul ca inelul ar putea fi pus, iar ca sa ii scoata dintele nici nu intra in discutie. mi-a zis ca ii poate face radiografie sa vada exact daca e crescut asa din mandibula, insa nu am bani decat pentru interventie din pacate :( Mi-a spus ca daca e crescut stramb cum este acum, va fi o problema constanta ce va trebui rezolvata in de fiecare data cand apare... am programat-o pe tixi pentru interventie luni dimineata. :love: Multumesc pentru tot ajutorul, acum sper sa treaca cu bine si de acest obstacol :?:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 03 Apr 2014, 12:29

Tinem pumnii sa treaca bine si peste acest obstacol! :love:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 33 vizitatori