Isi taraste picioarele din spate!!!!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Alma_Richi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iul 2015, 01:21
Localitate: Galati

Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Alma_Richi » 20 Iul 2015, 01:31

Nu stiu ce sa ma fac !!! Richi al meu are cam 5 ani si a inceput sa ii cada blana de la coada spre burta si picioarele posterioare si le taraste si parca nu mai mananca ca inainte .... Sunt destul de speriata, m-am documentat si par a fi simtome ale mortii dar eu nu vreau sa cred asta. Maine ma duc cu el la veterinar sa vad ce spune...nu am mai avut probleme cu el niciodata.Nu mai "vorbeste" cu mine ...imi este foarte frica. Aveti vre-un sfat?? Va rog !!! Ceva pastile, tratament ..orice si repede!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 20 Iul 2015, 13:03

Exista mai multe afectiuni ce pot avea acest simptom (pentru balonare se da Espumisan emusie, in cazul consumarii unor plante posibil otravitoare sau alimente ce cauzeaza indigestie, carbune medicinal, pentru a afla ce are, trebuie examinat de catre un medic).

Ce a primit in ultimele zile, ce alimente proaspete, in ce cantitate? Dupa jumatate ora au fost scoase cele care se altereaza? se lasa doar fanul si apa pana la urmatoarea masa, mai ales in aceasta perioada cand este prea cald. Bea suficienta apa din adapatoare? Cum este temperatura in incapere? Nu este prea cald?
Vezi sfaturi pentru perioada calda la viewtopic.php?f=28&t=1021

Administreaza-i vitamina C si picaturi Beres, este mentionat aici cum se da viewtopic.php?p=131068#p131068
SAU doar Duphalyt pe cale orala, vezi http://www.vetexpert.ro/medicamente-vet ... -p477.html

Il mai ajuta la batranete Vetri-DMG Liquid (Dimethylglycine) sub forma de picaturi, are efect roborant, energizeaza celulele, asigura suportul unui raspuns imun corespunzator, se da la porcusorii seniori cu bune rezultate, se calculeaza 1 picatura la 100 grame greutate corporala, in primele doua saptamani doza zilnica se imparte in doua, pentru a primi de 2x/zi, apoi doza zilnica odata pe zi. In cazuri grave se poate administra chiar si 10 picaturi pe zi.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 17 Mar 2016, 15:43

Dudy a inceput de cateva zile sa isi tareasca piciorusele din spate,prima data n-am crezut ca e ceva f serios fiind preocupata cu problema cu blanitza,dar acum sunt foarte speriata..nu stiu ce sa fac..medicul nu ne poate primi abia sapt viitoare..si altundeva nu prea am incredere..
Banuiesc ca ar fi de la o lovitura,stiu ca sa lovit acum 2 zile incercand sa intre in cusca dar atunci pe moment n-am observat nimic sa-l doara sau altceva..el e bine adica ar vrea sa alerge dar nu poate..isi tareste piciorusele,doar cand sta pe loc sta pe tot piciorul in rest cand merge parca ar merge pe varfuri..
M-am uitat la picioruse,nu e umflat,arata normal si nu pare sa-l doara..sunt atat de speriata,si inca ceva in timp ce se trage asa pe burtica face f des pipi.
Edit:am fost la medic,s-a uitat la el,a zis ca probabil are o leziune la coloana vertebrala,a primit 2 injectii antiinflamator si ceva pt.durere,a zis ca probabil are dureri mari..a si slabit desi mananca..off sunt disperata!!!
Am primit ceva pt.durere si mi-a mai scris inca 2 medicamente sa ii cumpar:meloxicam si milgamma fiole si sa-i dau probiotic..
Sa nu-l las sa se miste foarte mult si marti la control :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 17 Mar 2016, 19:08

Imi pare rau, ii doresc insanatosire.
Tine-l sub observatie, monitorizeaza-l in timp ce face pipi pentru a exclude o eventuala cistita sau prezenta unor calculi renali. Daca ar avea probleme de acest fel, ar avea dureri in timpul mictiunii, ar incerca sa faca mai des pipi sau ar avea contractii in timpul urinarii.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 17 Mar 2016, 20:09

Nu am observat nimic anormal pana acum desi mi-a facut pipi in pat de vreo 4 ori,pur si simplu in timp ce se tareste face pipi,nu scoate niciun sunet nimic..medicul mi-a zis ca e normal..urmatoarele zile o sa fiu acasa si o sa pot sa-l monitorez mereu,sunt foarte speriata pt.ca a pierdut si din greutate.. :( momentan e bine dispus papa tot,speram ca o sa fie bine

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 18 Mar 2016, 10:54

Am nevoie de cateva sfaturi..idei..
1.Am 2 fiole de dat porcutului, medicul mi-a zis sa le dau pe gurita, dar cum as putea sa-l conving?are un miros groaznic...acum am reusit sa le dau cu greu, dar urmatoarele as vrea cumva sa nu-l stresez prea tare...
2.Cum el nu se misca mai deloc i-am pus paturici in cusca, problema e ca sta intr-un singur loc ( acolo face pipi si caca) si e mereu ud chiar daca schimb mereu, ce as putea sa pun?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 18 Mar 2016, 11:33

Pune mai mult talas acolo, din cea cu granulatie mare.
Daca imi amintesc bine, are aprox. 4 anisori, deci nu poate fi o problema ce poate aparea la batranete.
Rezistenta organismului sau este slabit, creste-i orz verde in ladita si incearca sa ii dai o cura cu picaturi Beres si vitamina C, vezi

Incearca sa ii dai cu seringa, cu ceva zeama de legume ce ii place mult, punand lateral intre incisivi si premolari conul seringii, si miscand usor inainte de a-i da, pentru a incepe sa inghita.

Pupici pe labutele din spate si insanatosire!

Iana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Mar 2016, 12:19
Localitate: Iasi

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Iana » 18 Mar 2016, 12:32

Am un porcusor in varsta de 9 ani si de curand a urinat cu sange mult iar medicul i-a prescris urinal iar apoi ciprofloxacin. De la urinal a reacionat foarte bine si sangerarea s-a oprit, insa de cand am inceput sa ii administrez ciprofloxacin impreuna cu probiotic azi dimineata am observat ca nu se mai tine pe picioare foarte bine si merge mai taras. In rest mananca si bea apa dar nu reuseste sa stea bine in picioare. Sa fie de la antibiotic, i-o fi daunat? Ce as putea sa fac sa il ajut? Daca ma puteti ajuta cu un sfat. Multumesc mult !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 18 Mar 2016, 14:59

Despre Ciprofloxacin citeste si ai grija sa consume suficiente lichide (pe langa apa continuta in vegetale ce se numeste apa vegetala, poate primi si putin ceai de busuioc). Incearca sa ii culegi din locuri curate papadie, mai ales tija de la floarea frageda, este foarte benefica pentru ficat.
Antibioticul, fie si cea care se poate da lor, poate afecta (la unii porcusori chiar mult) apetitul. Este bine sa se tina cont de starea si varsta lui, pentru a evalua eventualele riscuri privind efectele nedorite. Terapia pe baza de plante poate ajuta mult, extractul de fructe de merisor este util in tratarea infectiilor reno-urinare, se poate da mai multe saptamani la rand fara a genera efecte nedorite. Poti cumpara si ceai de merisor in forma varsata, oferindu-i si din asta cate putin, de cateva ori pe zi, in forma calduta.
Are nevoie in continuare de probiotic, cel putin 7-10 zile sa primeasca zilnic de 2-3x, apoi sa scazi treptat, nu brusc, odata pe zi, apoi odata la doua zile, s.a.m.d.

Sa aiba un loc confortabil, sa stea pe ceva cald, un prosop sau paturica ce ii incalzesti cand ai timp.

Iana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Mar 2016, 12:19
Localitate: Iasi

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Iana » 18 Mar 2016, 15:13

Multumesc foarte mult pentru raspuns !
Am intrerupt urgent medicamentatia cu ciprofloxacin ,am intrebat din nou medicul si a zis ca poate da astfel de tulburari si pierderea echilibrului fiind neurotoxic si ar trebui sa isi revina cand se elimina total din organism si sa ii administrez lichide,ar fi fost preferabil sa spuna asta inainte de a recomanda avand in vedere si varsta inaintata.
Ii voi da si papadie si ceai de merisor. Sa ii dau si vitamina C in acest timp?

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 18 Mar 2016, 15:35

Saptamana viitoare inplineste 5 anisori piticu :heart:
Nu i-am mai dat niciodata zeama de legume, ce ar trebui sa incerc?
Incepem azi o cura si cu vit C.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 18 Mar 2016, 18:05

Iana, daca ii poti da in forma naturala, sa procedezi asa: mergi in natura in locuri care nu sunt vizitate de caini si culegi putina iarba verde si diferite plante medicinale, cum sunt acestea http://www.gemon.ro/hranire2.htm#pmed

La Multi Ani!
izalove, incearca sucul proaspat stors de la telina, sfecla rosie, morcov, mere, apoi incepi sa ii razi de la fin pana la bucati mai mari.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 18 Mar 2016, 18:57

Multumim! :love:
O sa incerc!Momentan la pranz am stors o portocala si asa i-am dat, a fost putin mai bine.
Maine o sa-mi dea cineva un cantar ca sa pot sa vad mai exact greutatea lui, daca scade sau ia in greutate...

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde izalove2009 » 19 Mar 2016, 12:11

Dupa cateva pagini citite aici, m-am speriat rau si am cateva nelamuriri:cum se manifesta piciorusul rupt la porcusori?cat de grav e? se poate vindeca? ce sanse sunt?de unde as putea sa-mi dau seama daca cumva are piciorusul rupt? imi este teama nu cumva sa fie asta problema si sa nu fi observat medicul, se poate asa ceva? nu i-a facut nimic,doar un examen vizual si a zis ca probabil s-a lovit la coloana, dar daca e de la picioruse? medicul nu mi-a recomandat sa fac radiografie spunand ca s-ar putea sa nu aflam nimic si ca nu se vede nimic doar daca e ceva grav...
Totusi, cum as putea sa-mi dau seama din comportamentul lui daca are piciorusul rupt?
O sa pun 2 poze facute acum
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Isi taraste picioarele din spate!!!!

Mesajde Gemon » 20 Mar 2016, 20:15

Daca se manifesta la ambele, atunci e mai putin probabil sa aiba un piciorus rupt.

Poate sa fie suspectat o problema la nivelul coloanei, sau la membre la nivelul osului (de ex. la un porcusor al unui membru de pe forumul nostru maghiar medicul a depistat inflamatie a membranei conjunctive ce inconjoara osul, la toate membrele, si a fost tratat cu antibiotic), poate avea o tumoare localizat undeva....
E nevoie de investigare mai amanuntita, o radiografie de ex.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori