Purcelus refuza muncarea :(

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 01 Aug 2016, 16:56

Off, saracutul... :(
No-spa ii poti da 3 picaturi.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 01 Aug 2016, 19:40

Suntem mai bine azi, chiar mult mai bine,a inceput sa pape,dar nu chiar de toate si nici asa mult ca inainte...
Problema cu scaunul tot o avem,dar inca speram ca o sa treaca...
Ieri dimineata am observat ca face pipi mai ciudat, adica are un miros ciudat, face cate putin si mai des...dar nu mereu...
si are o culoare ciudata alb spre gri...
Am inceput sa ii dau urinal capsule (a primit si mai demult) si azi i-am cumparat ceai de merisor (a si baut deja),problema e ca nu stiu cat de mult e bine sa bea...
L-am spalat cu ceai de galbenele si o sa folosim si crema de galbenele inainte de somnic...
Azi la pranz cand a facut pipi am observat ca si cum ar elimina nisip, asa se simtea intre degete, dar nu e mereu...
Acum papa singurel, dar nu ca inainte, speram sa-si revina...a papat cereale, iarba verde,matase de porumb,panuse, putin ardei, marar si rosie.Acum inca primeste metoclopramid, urinal capsule, eubiotic..
In schimb, bea fff multa apa, cred ca ar bea incontinuu, nu se mai dezlipeste de seringa...ii mai dau ceai de anason si de menta si de azi ceai de merisor, e bine cu atatea ceaiuri sau sa scot careva? :thinking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 02 Aug 2016, 15:58

E bine, sa ii dai doar cat accepta, nu-l forta. Ofera-i ocazional si putina frunza si radacina de telina, bulb si frunza de fenicul, coaja de lubenita cu putin miez.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 02 Aug 2016, 22:24

Nu-l fortez deloc,chiar bea foarte mult, ma mir si eu, el niciodata nu a baut asa mult...acum ar bea incontinuu,chiar prinde seringa intre dinti sa ii mai dau si nu vrea sa-i dea drumu :lol:
Azi s-a simtit deja si mai bine si incet-incet incepe sa pape cat mai multe, dar din pacate am incercat tot ce ai enumerat dar nimica nu vrea :(, azi a gustat putin strugure si 2 fire de patrunjel, sunt multumita ca acum 2 zile le refuzase :smile:
Maine o sa incercam altceva si asa incet-incet poate o sa pape din nou ca inainte :sealed:
Mi se pare totusi ciudat ca bea asa mult iar la bobitze nicio schimbare...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 03 Aug 2016, 12:08

Mai multi factori influenteaza nevoia de apa, depinde si de starea actuala, bea atat cat are nevoie organismul sau. Consumul mai ridicat de lichide poate scadea formarea (altor) calculi(lor) renali, poate diminua / preintampina diferite probleme de sanatate.

Consumul mai ridicat de apa poate fi datorata printre altele si temperaturii mai ridicate a mediului.
Un aport excesiv de apa (polidipsie) insa poate necesita si o monitorizare, pentru a putea exclude o eventuala banuiala (cum ar fi diabetul). Mentionez ca o crestere temporara a glicemiei poate aparea si la cei expusi unui stres continuu / modificari majore survenite in cotidianul obisnuit, crescand necesitatea consumului mai mare de lichide.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 03 Aug 2016, 16:07

Am ajuns la concluzia ca apa plata nu bea asa mult, bea putin si apoi nu mai vrea, in schimb, in ultimul timp a primit mai mult ceaiuri,astea le-ar bea incontinuu, mai ales de menta, ii place foarte mult, de asta am si intrebat daca consumand mult ceai poate sa-i faca rau...
Cam cat apa ar trebui sa bea un porcut? asa as putea sa-mi dau seama daca e mult :thinking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 04 Aug 2016, 07:36

Nu se poate stabili o anume cantitate, depinde de activitate, necesitate individuala, stare, gustul apei (si a ceaiurilor in perioada cand e indicat sa primeasca), temperatura mediului, cantitatea de lichide a vegetalelor / alimentelor consumate, vezi http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa

Tine sub monitorizare greutatea lui, sa vezi daca isi mentine greutatea corporala. Poate consuma mai multe lichide de ex. si porcusorul cu probleme dentare (malocluzie).

Alexandraaaaa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2016, 18:45

Porcusor bolnav

Mesajde Alexandraaaaa » 18 Noi 2016, 18:50

Buna seara! Am si eu o problema gravă cu porcusorul meu de guineea. De 5 zile nu vrea sa mănânce nimic. Am fost la veterinar 3 zile si i-a facut doar cate o injecție cu vitamina c. Precizez ca nu are probleme cu dintii deoarece au fost tăiați. Nu stiu ce sa fac sa il ajut sa mănânce. Am incercat sa ii dau cu seringa dar refuză. Nu vrea sa mănânce deloc. Am observat ca merge la mâncare o miroase, maxim linge putin si apoi pleaca. Ce as putea face? Mentionez ca nu face bobite deloc.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Miki_C » 19 Noi 2016, 01:05

Buna!
Seringa e normal sa o refuze dar tu insista...
Ma gandeam ca ai putea sa ii dai cu seringa niste pelete Cavia Complete macinate amestecate cu suc de morcov sau alte legume. Nu mananca nici fan??? Apa bea?
Ai putea sa ii dai vitamina c si beres drops poate ii revine pofta de mancare. Insa pana atunci trebuie urgent hranit.
Am gasit ceva aici despre inapetenta viewtopic.php?p=109423#p109423 (sub foto cutiei nestle).
Sper sa iti fie de folos.

Poti da cautare pe forum pentru hranire cu seringa si gasesti cum se face...
Sanatate porcutului!

Cecilia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Dec 2016, 22:49

Porcusor bolnav

Mesajde Cecilia » 15 Dec 2016, 00:19

Sunt din Craiova, am fost cu porcusorl la dr. Safta pentru ca avea un chist seboreic care a crescut. Au stors acel chist si a iesit mult puroi, au bagat dezinfectant prin o gaurica pe unde a iesit puroiul si au facut un antibiotic. A doua zi am mers din nou, acelasi stors si dezinfectant. Acum, dupa 2 zile vad ca a colectat dar parca nu as vrea sa merg sa il chinui pentru ca nu fac anestezie si il doare foarte tare. In acest timp l-am sters periodic cu tinctura de iod. Exista alta metoda de a nu mai colecta? Rana este pe spate! Ma poate ajuta cineva! Stie cineva un medic in Craiova care se pricepe la porcusori??
Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 15 Dec 2016, 14:59

Pana cand se formeaza, continutul (puroiul) trebuie evacuat/drenat periodic, daca a iesit mult puroi, probabil este un chist suprainfectat, deci e nevoie de medic pentru evaluare periodica pana la vindecare, tu singura s-ar putea sa nu poti aprecia ce este de facut si cum trebuie tratat (doar tratat sau pana la urma extirpat) in aceasta perioada pana la vindecare. Dupa ce este curatata rana, se poate spala cu apa oxigenata si dupa caz se poate folosi local ce contine tetraciclina, neomicina, prednisolon, papaina, chimotripsina, tripsina. Vezi proprietatile acestor substante la http://www.icbmv.ro/prospecte/tenazym-120112.pdf

Alexandra3216372
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 16 Dec 2016, 18:22

Porcusor bolnavior :(

Mesajde Alexandra3216372 » 16 Dec 2016, 18:35

Buna , sunt noua pe acest grup.. am doi porcusori de guineea - unu de 3 ani celalalt de 5 ani :)
Totul bine si frumos , am avut grija de ei , avem veterinarul nostru etc :up:
Acum 2 zile i am dus la veterinar sa le taie dintii , de cel
Mic mi a spus ca i se misca incisivii de jos , dar el i a taiat... apoi in seara aceea au mancat ceva felii de mandatina , atat..
a doua zi seara observ ca cel mic manca asa incet bobite si fan.. si se pune intr un colt si se tot indintea ca si cum ar avea ceva dureri.. l am si dus la medic si a zis ca are gaze si e constipat..
l am pus separat , ca sa vad daca face , i am dat cu seringa sa manance ceva ce mi a dat medicul .. a mancat , a doua zi era mai vioi , a facut ceva scaun , dar nu mult.. am mers iar la veterinar i a dat injectie , a zis ca nu e la fel de balonat..
azi pare mai vesel , toatce , mananca , dar nu foarte multt:( a facut si scaun , dar in comparatie cu celalt face mai putin..
i am pus totusi impreuna de azi , ca pare ca mananca mai bine cand e cu el..
Am si observat ca mananca greu , adica daca ii dau mar se can chinui .. cand il scot din cusca se ascunde prin pat , se comporta normal , dar asa se mai retrage intr un colt ghemuit ..
Intrebarea mea e , o fii din cauza dintilor ? Ce sa fac ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnavior :(

Mesajde Gemon » 20 Dec 2016, 17:29

Cantareste greutatea lor zilnic dimineata la aceleasi ore, numai asa vei putea observa daca asimileaza nutrientii, adica mananca suficient sau scade in greutatea, cea din urma fiind un motiv de ingrijorare.
Poti da la porcusorul cu probleme digestive probiotic cumparat la farmacia umana, Refflor Forte sau Eubiotic, zilnic de 2 ori cate un varf de cutit, amestecat cu putina apa plata.
Ai mare grija cu alimentele proaspete, daca scoti din frigider, sa stea o jumatate de ora la temperatura camerei, pentru a nu primi in stare rece. Sa aiba amandoi in permanenta in fata fan, si apa in adapatoare. In caz de balonare este eficace Espumisan, vezi doza si posologia la viewtopic.php?p=133071#p133071

Asteptam sa ne scri despre starea lor, cum evolueaza in greutate si cum se simt amandoi. Insanatosire!

paulamurala
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2013, 12:08
Localitate: galati

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde paulamurala » 02 Apr 2017, 19:03

porcusorul meu cantareste 1,290 kg si e mascul de aproape 2 ani e rasa alpaca cu par lung si cret. e mult? a crescut in greutate in doua zile de cand mananca paapdie. e cazul sa ma alarmez ca are atatea grame? mananca continuu iarba

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 00:26

Ultima data am vazut aceste poze cu ei viewtopic.php?f=16&t=4693&p=132344#p132344
A crescut in greutate in timp, si nu in doua zile. Cand a mai fost cantarit inainte de aceasta?
Papadia este foarte sanatoasa daca este culeasa din locuri curate.
Pe langa aceasta sa aiba neaparat suficient fan, fanul trebuie sa fie accesibil permanent.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori