Mici răni pe ureche

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Mici răni pe ureche

Mesajde Denisa » 25 Mar 2018, 15:08

Salut!Am o purcica de o luna și un pic.Am luat-o din petshop cu râie.Am făcut tratament cu o injecție in fiecare săptămână.Acum e mai bine insa de la scărpinat si-a făcut mici bubițe pe urechiușe.Cu ce ii pot da?Eu mă gândeam la crema de galbenele insa aștept și propunerile voastre.Multumesc anticipat! :hi:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Gemon » 25 Mar 2018, 16:56

Poti incerca crema de galbenele, aplicand in strat subtire, dara daca ai posibilitatea sa cumperi de la farmacia umana solutia Betadine, si mai bine e sa tamponezi zona afectata dimineata cu solutia Betadine, si dupa masa cu crema galbenele.
Succes!

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Denisa » 25 Mar 2018, 17:24

Betadina nu va afecta râia,nu?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Gemon » 25 Mar 2018, 17:40

Betadine are actiune multipla, este o solutie dezinfectanta, nu dauneaza, poate ajuta vindecarea.
Daca a avut raie, trebuie evaluata aparitia acelor bubite pe urechiuse. Crema galbenele ajuta la vindecare numai in cazul in care este o simpla rana produsa in urma scarpinarii.

In cazul in care mai are paraziti, acestia trebuie eradicati complet, altfel se va scarpina in continuare.
Deci poti incerca sa il vindeci aplicand crema, dar urmareste daca are efect sau e nevoie de o reevaluare si recomandare tratament din partea medicului.

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Denisa » 25 Mar 2018, 18:20

Eu in fiecare săptămână merg cu ea sa îi facă o injecție pentru raie(nu știu exact cum se numește), săptămâna viitoare va fi a patra și ultima.Ea a avut raie in jurul ochiului stâng și i-a căzut complet parul.Acum incepe sa îi crească par insa urechiușele mă ingrijoreaza

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Gemon » 26 Mar 2018, 13:53

Stim ca te ingrijoreaza, dar pentru a se vindeca, trebuie aplicata o strategie ce poate ajuta. Cand mergi la medic, el va examina acele bubite pentru a identifica cauza si pentru a efectua/recomanda tratamentul de care e nevoie.
Pana atunci poti aplica (doar) crema galbenele ce ai amintit mai sus, nu e absolut necesar sa aplici solutia Betadine daca nu ai acasa, am recomandat aceasta solutie, deoarece functioneaza ca un dezinfectant si are actiuni multiple.
Sa monitorizezi acele bubite foarte atent, pentru a vedea daca ajuta tratamentul ce aplici. Intre timp ne scri ce ai facut si ce efect a avut asupra bubitelor. :sweating:

Insanatosire!

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Re: Mici răni pe ureche

Mesajde Denisa » 30 Mar 2018, 20:59

Am fost și nu mi-a dat nici un tratament,a spus că este normal pentru că până trec raiele ea se va scarpina și își va produce bubițe


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori