Porcusorul meu are sange in excremente

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Catalina Manole
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Dec 2018, 03:15

Porcusorul meu are sange in excremente

Mesajde Catalina Manole » 28 Dec 2018, 03:24

Buna seara! Am observat in aceasta seara sange pe rumegusul din cusca porcusorului, m-am uitat la el si provine din zona anusului. Excrementele sunt normale dar aud ca ii bolboroseste burtica, ma puteti ajuta ca rog cu un sfat?? Tin sa precizez ca astazi i-am luat mancare noua (seminte) dar este la fel ca cea pe care o avea inainte.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu are sange in excremente

Mesajde Gemon » 30 Dec 2018, 01:12

Pune accent pe fan, fanul regleaza sistemul digestiv, sa fie mereu accesibil, mereu in fata lui, si apa ce schimbi zilnic, fanul sa fie alimentul de baza, si nu hrana speciala, vezi viewtopic.php?p=133844#p133844

Cand introduci o hrana noua, faci treptat, prima data se pune doar putin din cea noua in hrana cu care sunt obisnuiti, scazand treptat cantitatea celei vechi, pentru a se obisnui cu gustul si mirosul celei noi. Fiind neofobi accepta mai greu alimentele ce nu cunosc (vezi explicatii la http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob ).

Cea mai potrivita hrana e Cavia Complete, incearca sa treci pe aceasta, este de calitate premium, poti preintampina multe probleme daca ii oferi hrana de calitate, potrivita nevoilor sale nutritionale.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 30 vizitatori