Micoza

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Valentina02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 29 Ian 2019, 17:45

Micoza

Mesajde Valentina02 » 29 Ian 2019, 17:57

Bună tuturor! Am probleme cu porcușorul meu. Este fetiță.
Am primit-o înainte de Crăciun și avea la ureche niste coji/cruste, dar nu le am dat importanță. În câteva zile s a extins spre ochi, căzându i și părul pe acea porțiune. M-am îngrijorat puțin și am zis că o duc la veterinar după anul nou. După câteva zile la celălalt ochi i-a apărut o cojită și părea că îi cade și acolo. Parea că se vindeca, ii creștea parul acolo. Am mai stat câteva zile și după am observat că are părți fara păr în mai multe locuri însoțite de bubițe. Menționez că se scarpină extrem de mult. Am dus o la veterinar și s a uitat doar la fața ei, la picioare, în urechi, ochi, nu la zonele afectate. I-a făcut 2 injecții(nu mi a spus ce sunt) și i a pus ceva intre omoplați. Mi a dat acasă un lichid intr o seringă sa ii pun 5 zile pe hrana și încă o seringă sa ii pun intre omoplați(mi a spus că e sa ii crească părul și sa fie lucios) acum nu știu cât de bun e și doctorul din Slatina. Părea că se vindeca, nu se mai scarpină așa rău, dar de cateva zile nu mai mănâncă cum mânca hrana uscată si scoate sunete(parcă plânge) și se scarpină abuziv și ieri am descoperit o zona mare fara păr pe picior și pe gât spre abdomen. Ce mă sfătuiți să fac? Nu cred că pot ajunge în alt oraș? La voi ce a funcționat? Mă puteți ajuta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza

Mesajde Gemon » 31 Ian 2019, 15:36

Ar putea fi o infestare cu ciuperci parazite (micoza), sau infestare cu acarieni, raie specifica ce infecteaza doar porcusorul (vezi http://www.gemon.ro/paraziti2.htm#trixacarus pe pagina web), sau chiar ambele, in cazul in care rezistenta organismului a slabit.

Medicul a aplicat un tratament pentru combaterea acestei boli de piele, dar nu ai putut mentiona aici in postarea ta, ce substanta activa continea acel spot on aplicat de medic pe piele.
Daca se scarpina intens si are dureri (parca plange), contacteaza urgent medicul pentru a-l informa despre starea porcusorului, in general ca prima strategie in asemenea situatii medicul administreaza Ivermectina subcutanat ce combate acarienii ai caror larve se afla sub piele si care produc mancarimi ce pot deveni aproape insuportabile (porcusorul plange de durere), deoarece larvele sapa tuneluri in piele, o infestare severa poate duce chiar la moartea porcusorului. Din aceasta cauza este important ca prima data sa fie tratat cu Ivermectina la care dupa cateva ore dupa aplicarea tratamentului el deja nu se mai scarpina si incet-incet incepe sa se vindece si pielea, in cazul in care are aceasta boala de piele.

Daca are (si) micoza, apoi se poate aplica un tratament antimicotic, vezi viewtopic.php?f=12&t=2904


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori