Porcuta mea scoate un zgomot ciudat. Raceala?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Yrynab
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 01 Dec 2018, 23:04

Porcuta mea scoate un zgomot ciudat. Raceala?

Mesajde Yrynab » 08 Feb 2019, 23:31

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati provizoriu cu un sfat, pana miercuri cand ma intorc si pot duce porcuta la veterinar :(
Scoate un zgomot ciudat de aseara, ca un pacanit
Initial, pana in seara asta, am crezut ca de la dintisori.
Ea e f mancacioasa de obicei
Mananca si acum, dar mai putin.
Pacanitul e insa foarte des, continuu, si pare a fi in ritmul respiratiei
Daca o iau in brate sau fac o miscare langa ea, cateva secunde nu mai pacane, dupa care o ia de la capat.
I.am sters nasucul cu tifon si ser fiziologic, dar fara rezultat
E micuta are cam 2 luni , am luat.o din Pet Shop in decembrie, f racita, avea 2 saptamani din ce a spus d.na dr veterinar.
Am facut atunci tratament 10 zile antibiotic, inhalatii cu OCC si picaturi de 3 ori pe zi Tobradex.
Incerc sa atasez o inregistrare cu zgomotul pe care il face, dar nu reusesc :(
Sa ma duc acum la o farmacie sa iau Tobradex din nou?
Dim la 5 plec din Bucuresti si ma intorc miercuri, doar atunci pot ajunge la veterinar :(
Sau ma pot duce undeva la ora asta cu ea?
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcuta mea scoate un zgomot ciudat. Raceala?

Mesajde Gemon » 11 Feb 2019, 17:12

In cazul in care este racita, trebuie verificat nasucul, pentru a vedea daca este nevoie de picaturi nazale sau nu, ochisorii (daca sunt curati sau prezinta secretii), plamanii.
In cazul unei raceli superficiale poate ajuta inhalatia cu ceai de musetel, vezi la viewtopic.php?p=128763#p128763
Pentru marirea rezistentei organismului se pot da picaturi Beres si Vitamina C, 2-3 picaturi vitamina C si 1 picatura Beres odata pe zi timp de 10 zile, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068
Pune sub ea un prosopel incalzit sau confectioneaza un accesoriu unde poata sta la caldura, vezi viewtopic.php?p=129716#p129716
Neaparat sa fie examinata de medic, cat mai curand posibil.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori