Porcusor bolnav - infectie genitala Urgent

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Bella151
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2019, 13:28

Porcusor bolnav - infectie genitala Urgent

Mesajde Bella151 » 26 Noi 2019, 14:28

Buna ziua,
Am nevoie urgent de ajutor,porcusorul meu are 4 anisori si pana de curand am crezut ca e fetita,dar am fost informata gresit. De saptamana trecuta de joi seara am observat ca porcusorul miroase foarte urat si ca avea secretii in zona genitala,m-am uitat la el si avea niste materiale fecale blocate.L-am curatat cu atentie cu ceai de musetel .Era vioi manca asa ca am zis ca nu e nimic grav.Vineri dimineata la fel l-am curata,sambata dimineata la fel il curat si observ ca atunci cand il curat incepe sa faca cu sange.M-am speriat grozav si l-am trimis pe sot de urgenta cu el la veterinar.
Veterinarul i-a facut o ecografie si i-a preluat analize din urina si fecale.Pe ecografie arata ca are niste lichide in el.Asta e tot ce ne-a spus si ca are un stafilococ din rezultatele analizei.I-a facut Enrofloxacina si mi-a dat sa-i dau 2 seringi una ceva hepato si una urino si atat.Si ne-a spus ca trebuie sa-i faca acest antibiotic injectabil timp de 7 zile.
Duminica porcusorul meu nu putea sa-si mai mearga corect cu picioarele din spate cand am intrebat mi-a spus ca e din cauza durerilor. Ce mi se pare absurd e ca nu a identificat nici macar sexul porcusorului.Duminica seara am crezut ca o sa moara nu prea mai manca,l-am hranit cu seringa cu suc de kiwi,morcov si mar.L-am urmarit noaptea si a trecut cu bine.Dimineata era mai vioi,a mancat putin patrunjel si cateva graunte si a baut am.L-am lasat singur pt ca am plecat la munca,la ora 14 sotul a venit si l-a dus iar la vetwrinar pt a 3a injectie.Si l-am pus sa intrebe exact ce e in seringile pe care i le dau dupa dar nui-a spus concret,doar ca e probiotic si ceva mai mult decat probioticul.
Am tot facut cercetari pe net si am descoperit ca doar baietilor li se pot bloca bobitele fecale pt ca ei au sac anal.Am mai descoperit si ca trebuie curatat penisul o data pe sapatamana,iar eu nu am stiut ca e baiat si nu l-am curatat in 4 ani deloc.Asa ca luni seara m-am hotarat sa pun in aplicare ce am invatat dintr-un clip pe youtube si sa-l curat.Surpriza mea cea mare a fost ca acolo era infectia care ar fi putut fi detectata de un veterinar care nu trebuia decat sa verifice ce sex are.Saracul porcusor avea ca o piatra in penis ce s-a strans in 4 ani de necuratat.Cand il curatam nu stiu daca iesea pipi sau puroi desi cred ca era puroi.Maya desi cred ca trebuie sa-i schimb numele e mai bine acum,mananca puti i-am dat vitamina c,beres drops si eubiotocs baby picaturi si e binisor slabit dar sper ca se reface.Doar ca nu stiu ce sa fac.In seara asta trebuie sa merg sa i se faca a 4 a injectie cu antibiotic,cred ca are nevoie de antibiotic pt ca are infectie,dar nu cred ca injectabilul e cel bun pt el.Nu stiu daca pot sa-i iau eu antibiotic fara reteta si care ar fi potrivit pt infectia genitala.Va rog sa ma ajutati

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav - infectie genitala Urgent

Mesajde Gemon » 29 Noi 2019, 16:12

Cantareste-l zilnic odata la acelasi ora, pentru a putea aprecia daca scade in greutate sau nu, este important din punct de vedere a rezistentei organismului sa sti cum raspunde la tratament, ei isi ascund boala si stapanul poate crede ca mananca in timp ce el doar se preface ca are pofta (fac asta pentru a nu fi depistati usor de pradator pentru care un animal inapetent, letargic este prada usoara).

Daca are infectie, aceasta se trateaza cu antibiotic, intrebarea e ce a cauzat infectia.
Poate exista suspiciunea de a fi eliminat piatra, bine e ca pe langa altele sa se ia si aceasta posibilitate in calcul, vezi radiografii in acest sens la viewtopic.php?p=130083#p130083


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori