Problema alopecie simetrica

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Problema alopecie simetrica

Mesajde Blacky » 27 Noi 2019, 22:22

Buna seara,

Am nevoie, va rog mult, de sfatul vostru.
Fetita mea, Cara, care are 3 ani si jumatate, a dezvoltat o alopecie simetrica pe solduri.
Am citit destul de mult atat forumul gemon cat si pagina gemon.ro - si cauzele par ca pot fi multiple (chiar si la chistul ovarian am vazut aceasta aparitie a alopeciei simetrice). Imi doresc, normal, sa nu fie cazul - insa am nevoie de sfaturile dumneavoastra (doamna Geda, va rog, am nevoie in special de parerea/sfatul dumneavoastra).
Tin sa precizez ca este prezenta doar aceasta alopecie simetrica insa mamelele nu prezinta niciun fel de crusta/cojite (va rog sa observati pozele de mai jos)

Incerc sa dau cat de multe detalii pot:
- In ceea ce priveste alimentatia - Cara mananca foarte bine - atat fan cat si verdeata (puteti vedea mai jos cam pe ce se bazeaza alimentatia)
- cecalele au forma si consistenta normala
- urina are culoare transparenta/alburie (din punctul meu de vedere dar si din ce am citit este perfect normala) - cateodata cu urme de prea mult calciu caz in care se siteaza verdeturile cu continut ridicat de calciu sau rosiatic DOAR cand mananca sfecla rosie culoarea fiind data de sfecla
- "Bobite" - Versele Laga - Cavia Complete - mananaca asta de 3 ani si ceva
- Fetele sunt scoase la plimbare prin casa cam 3-4 zile saptamanal cateva ore
- Asternutul folosit: Paturici fleece. Paturici care sunt schimbate o data la 2-3 zile, dar scuturate de 3 ori pe zi (dimineata inainte sa plec la serviciu, dupa-amiaza cand m-am intorc la serviciu si seara inainte de culcare)

Incerc sa va spun "istoricul" fetitei.

- In primul rand - sunt 2 fetite - se inteleg foarte bine - mai putin in perioada de disputare a teritoriului cand nu se bat dar se "alearga" si se "zbarnaie".
- In ceea ce priveste istoricul medical - Cara - nu a suferit niciodata de nimic (nu a luat niciodata vreun tratament in afara de cel de vitamina C + beres)
- Fetitele sunt impreuna de cand au fost puiuti.
- Cusca in care stau are 120 cm / 60 cm - cu accesorii - 2 casute, 2 podisoare, 2 adapatoare. (cusca este spalata o data la cateva luni - 6-7 luni - cu otet, clatita extrem de bine si lasata la aerisit)
- Fan - muckis - in permanenta - nu le-a lipsit nici macar o secunda de cand le am eu.
- Apa proaspata in permanenta (schimbata de 2-3 ori pe zi) cat si adapatorile spalate (o data la cateva luni sunt spalate chiar cu otet, clatite extrem de bine si lasate la aerisit - timp in care am alte adapatoare care le pun in cusca)
- Mancare verde de 3 ori pe zi - morcov, ardei gras (mai rar - cam o data pe saptamana), salata verde (cam o data pe saptamana), frunze de macris, sfecla rosie radacina, frunze de sfecla rosie, foi de porumb, grau frunze (atat cand e sezonul cat si crescut in casa), orz frunze (crescut in casa), fenicul, andiva, telina radacina, apio, iarba verde (cand este sezonul).
- Suplimente administrate : o data la 6 luni - timp de 10 zile - au avut parte de tratament - vintamina C (natural) + picaturi beres

In ceea ce priveste mersul la veterniar, daca ajung la conculzia ca este obligatoriu o vizita, ma voi urca impreuna cu fetitele in masina si voi merge la Bucuresti la domnul doctor Ionescu (din cate stiu dumnealui este cel mai recomandat medic pe acest forum in ceea ce priveste porcusorii de guineea). Eu fiind din Craiova - din pacate nu am reusit sa gasesc un medic veterinar aici cu experienta in animale exotice.

Poze:

https://i.imgur.com/eCTDkrf.jpg
https://i.imgur.com/ZOzzpcH.jpg
https://i.imgur.com/EW8MyxU.jpg

Va multumesc mult pentru orice sfat imi puteti da.
Va multumesc si pentru ca v-ati facut timp sa cititi postul - am incercat sa dau cam toate detaliile care le-am considerat necesare. Pentru orice intrebari va stau la dispozitie.
Fişiere ataşate
3bald.jpg
2bald.jpg
1bald.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema alopecie simetrica

Mesajde Gemon » 29 Noi 2019, 15:55

Cauzele pot fi multiple.
Poate fi de natura hormonala - daca e chist, se poate depista prin scanare in zona pelviana, cu ultrasunete, vezi viewtopic.php?p=95620#p95620

Perioada de disputare a teritoriului se repeta ritmic, aprox. la aceleasi intervale?
Incerc sa fac legatura intre statusul hormonal, perioada fertila cand sunt mai activi si pot manifesta comportament usor agresiv, trait ca stres. Stresul are influenta asupra glandei suprarenale, mai rar poate fi asociat cu diferite forme de alopecie.

Cum e pielea de aproape, pare sanatoasa?
Leziunile cutanate pot fi de natura bacteriana, micotica sau infestare cu paraziti. Trebuie examinata si din aceasta perspectiva, daca se gaseste cauza, se poate trata corespunzator.

Porcusorul raspunde la o serie de probleme cu caderea parului, trebuie monitorizata si din punct de vedere a dietei, exclude salata verde si alimentele ce pot fi tratate cu diferite substante. Un articol mai vechi, viewtopic.php?f=3&t=2847 ce totusi poate fi de ajutor in alegerea produselor ce includ .

Important!
In aceasta perioada pana se depisteaza ce cauzeaza alopecia, pune-le doar pe talas cu granulatie mare cum e Pufi, Kiri etc., vezi viewtopic.php?p=132173#p132173 si viewtopic.php?p=134568#p134568


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori