Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

laura23
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2021, 11:24

Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde laura23 » 19 Mar 2021, 11:33

Buna ziua! Am o purcelusa frumoasa de 2ani si 2 luni, Didi ii este numele. Acum 2 saptamani a mancat un fir de grau cu radacina plina de pamant, cel mai probabil s-a zgaraiat pe esofag. Am fost cu ea la vet, nu stiam ce avea initial pentru ca era si constipata. Dupa anestezia inhalatorie ca sa vedem dintisorii ( perfect normali) si Eco( organele functioneaza bine) , ne-am dat seama ca are o rana pe esofag. Am inceput sa ii dau Rodicare Akut si Instant, pofta de mancare a inceput sa creasca. A inceput sa fuga, sa faca caca si pisu si evident, sa bea apa.

problema care inca persista: Nu mananca fan. trage de el cu forta, chiar si cel mai mic pai si apoi il arunca. Am cumparat 4 tipuri de fan, l-am si taiat si degeaba. Nici bobite Padovan nu mananca. Ii plac, are interes fara de ele dar se chinuie sa le sparga si in final le arunca pe jos. Ce pot face? mentionez ca este vioaie, are pofta de mere, banane, patrunjel. (merele si bananele le mananca, dar nu ii dau pentru ca, nemancand fan, face diaree.) la patrunjel pare ca se ineaca si apoi il arunca.

Multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde Gemon » 23 Mar 2021, 14:56

A inceput sa manance mai bine sau tot asa e?
Incearca sa ii culegi din locuri curate papadie, atat frunza, cat si tija, si din mana ta cateva fire de iarba, punand la gurita, pentru a putea apuca si trage spre molari. Daca nu accepta, trebuie hranit cu seringa, vezi viewtopic.php?p=117252#p117252
Legumele sa fie in proportie mai mare in dieta, fata de fructe, este benefic morcovul (fie si in forma de ras, daca nu poate amesteca), sfecla rosie, telina, vezi exemple la viewtopic.php?p=82159#p82159
Cumpara la farmacia umana vitamina C sub forma de solutie orala si administreaza-i cate 4-5 picaturi odata pe zi pe o perioada de 7-10 zile la rand, pt a-i creste apetitul si pt a grabi vindecarea.

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde gavrila » 31 Dec 2021, 10:00

Buna dimineata,

Am un porcusor de guineea care nu prea mai mananca si nu are scaune de 3 zile. Aseara am inceput sa ii administrez Rodicare Akut (direct in gura cu seringa de dozare) si Vitakraft Vitafit Vitamina C (1 ml la 250 ml apa).

:cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde Gemon » 31 Dec 2021, 17:42

Inapetenta poate fi simptomul multor boli, pe langa Rodicare Akut ce ajuta la ameliorarea afectiunilor digestive, este benefica vitamina C, aceasta insa e bine sa ii fie administrata direct in gurita, cu ajutorul unei seringi fara ac. Trebuie urmarit si greutatea lui, porcusorii incearca sa ascunda boala, daca nu mananca, trebuie hranit cu seringa, vezi detalii la viewtopic.php?p=131395#p131395

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde gavrila » 31 Dec 2021, 20:23

Azi a inceput sa mai manance singurica (nu cum manca inainte), dar scaune tot nu are.... imi recomanda cineva un doctor/cabinet veterinar in Bucuresti? Multumesc frumos !


Nota admin:
Vezi viewtopic.php?p=135037#p135037

Avatar utilizator
gavrila
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2019, 19:47

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde gavrila » 10 Ian 2022, 21:35

Multumesc frumos ! Recomand Speed Vet !

Diagnostic: - Urolitiaza
- Sindrom de staza gastro-intestinala
- Hipomotilitate

Tratament: - Rheumocam
- Espumisan
- Rodicare Uro
- Bio-Lapis
- Alimentatie: fan, hrana peletata, apa + hrana cu seringa Emeraid IC Herbivore

Si-a revenit, e din nou activa si mananca singura.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelul meu nu mai mananca Fan.

Mesajde Gemon » 12 Ian 2022, 20:51

Ne bucuram ca se simte bine, multa sanatate ii dorim! :loving:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori