Rana si/sau probleme la nivelul urechii

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 25 Ian 2009, 20:35

nu...nu ii mai iese

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

raia auriculara..

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 10:20

"Raia auriculara
Este o boala ce se localizeaza in pielea conductului auditiv si determina un prurit intens, precum si aparitia unei cantitati mari de cerum de culoare brun-ciocolatiu. Simptomele sunt de miscare permanenta a capului si de scarpinare. In astfel de situatii, se va curata cu un tampon de vata imbibat in glicerina conductul auditiv si apoi se bandajeaza. "
cam asa ceva are si porcusorul meu! si se scarpina si da din cap, dar nu exagerat! l-am dus la medicul veterinar la clinica bio vet si akolo la consultat o domnisoara pentru ca nici d-na mariana iosif nu era si nici d-l dorobantu! si mi-a zis k nu are nimik k e bn, :( la curatat cu o solutie de otisept in ambele urechiuse! akm nu stiu ce sa mai cred! ma ajutati? va rog mult!!!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Mai 2009, 10:54

nu pot de cat sa iti recomand sa mergi la doctorul Ionescu de la Isravet, insa suna inainte sa te asiguri ca este acolo
nu este normal sa aiba scurgeri, puruit in urechiuse
fugi la un doctor bun pentru ca,din pacate, dupa cum ai constatat singura multi medici nu au habar :(

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 11:03

scurgeri nu are ! dar dak ma uit bine si atent in ureche se vede negru asa , akm nuj dak este normal sau bine! de scarpinat am vazut k se scarpina numai la urechi in rest nu! si da din cap! nuj ce sa mai zik si cu medicii , k te duci cu animalu la doctor si zice k e sanatos si pe urma te miri k moare!! chiar m-am enervat akm! sunt doctori si doctori, nu ma refer la toti, dar unii fac aceasta meserie numai pentru bani si atat, nu k iubesc animalele si ca le vrea binele ajutandu-le! apropo sunt fata :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 04 Mai 2009, 13:31

Daca te enervezi nu rezolvi nimic, asa-i?
Fugi si da telefon la dr. recomandat si programeaza o consultatie azi! Dl. Dr. Ionescu este de obicei la cabinet toata dupa-amiaza si seara, ai timp sa mergi dupa serviciu/scoala.
Sanatate!

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 14:47

asa e ! nu pot sa ma duk azi pentru k am meditatii mai tarziu , si din rahova de unde stau pana in bd-l basarabiei , fac cel putin o ora! numai am timp! poate maine sa ajung, dar la doctora mariana iosif de la clinica biovet nu pot sa ma duk? ca am vazut k si ea face parte din lista de doctori specializati! ce credeti?

Avatar utilizator
Extasssy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 09 Apr 2009, 00:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Extasssy » 04 Mai 2009, 15:12

gaboantza imi pare rau pentru problemele tale...
Legat de mers la doctor eu il recomand tot pe Dr. Ionescu, asta cu toate ca nu am ajuns la el cu fetele mele, insa nu o recomand pe d-na Iosif, la dansa am fost... si am plecat extrem de dezamagita...
Multi spun ca este un doctor foarte bun, numai ca in cazul meu a trecut cu vederea anumite amanunte care mi se pare esentiale... Mai multe detalii poti citii aici: http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=2&start=15
Anca, Piggy si Fluffy

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 04 Mai 2009, 15:28

sa nu te superi tare, sau supara-te daca vrei dar:
poti sa nu mai pui akm si duk si alte prescurtari si poceli ale limbii daca te rog?
Nu e Hi5 aici si nici myspace sau messenger, ci un forum unde sunt si oameni maturi(adulti daca preferi)care nici nu inteleg toate cuvintele generatiei McDonalds si nici nu doresc sa le invete.
Sa incercam sa scriem corect, nu cred ca e asa de greu.
Legat de nu am timp sau poate ajung maine tin sa te anunt ca atunci cand iei sub aripa ta un suflet esti responsabila pentru sanatatea lui si aceste daca am timp, poate, mai vedem sunt in opinia mea un fel de bataie de joc de viata animalelor din grija noastra.
Ai parinti care pot sa mearga cu el la medic daca tu esti ocupata cu meditatiile sau la fel de bine poti amana ora de meditatii pe alta day si sa try sa go azi pentru ca nu e k sa ignori the problema lu the mic one ca poate ajungi 2 l8.
P.S daca vreun moderator crede ca am sarit calutul il rog sa ma indrepte inapoi spre saua calului.
Ultima oară modificat 04 Mai 2009, 15:57 de către rodents'r'us, modificat 1 dată în total.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 15:38

nu sunt generatie"mc donalds" sunt mai mare de atat! vorbirea care o adopt o stie toata lumea.... de exemplu si tu ai scris la sfarsit in engleza , eu nu stiu engleza , apropo de limba romana , de ce nu vorbesti si tu in limba romana? in legatura cu porcusorul: tin sa te anunt ca pana acum l-am dus de 3 ori la veterinar ( si l-am achizitionat decat de 3 saptamani) , bataie de joc cum spui tu, nu e ! pur si simplu nu pot azi, si parintii au alte griji decat porcusorul meu! porcusorul este al meu si nu al parintilor mei, eu am grija de el si nu ei! asta asa mi se pare normal! mi-am luat un animal ca sa-l cresc eu si nu in baza altor persoane!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 04 Mai 2009, 15:45

Roasa de curiozitate am intrebat un junior care ar fi motivul pentru care scrie asa, si din ce mi-a raspuns (sincer) a fost ca in grupul de varsta cuprins intre 10 si 25 (in special pe DC++, mess si alte mijloace de comunicatie de gen) nu esti considerat "cool" daca scrii cum a vrut Academia Romana. De unde rezulta ca nu rapiditatea cu care trebuie sa raspunzi pe main-uri e motivul ci frica de a nu ajunge de rasul celorlalti.
Si sa nu uit gaboantza, exprimarea "l-am achizitionat decat de 3 saptamani" e la fel de gresita ca scrierea eliptica intr-un forum in care sunt si adulti.
Scuze de off-topic.
Ultima oară modificat 04 Mai 2009, 15:53 de către cristisz, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 04 Mai 2009, 15:50

Da, am scris in engleza ca sa vezi cat e de aiurea sa o ard in diverse.
Nu stiu ce generatie esti dar akm si dak si altele apartin generatiei mai sus "laudate" si tin sa precizez ca nu toata lumea se da pe hi5 ca sa stie toate ametelile care nu isi au locul in minunata noastra limba.
Eu unul le-am invatat "fortat" si m-am lovit de ele foarte des si drept urmare le-am asimilat ca sa pricep ce vorbeste lumea(si cand zic lumea ma refer la generatia mai sus mentionata) dar tot enervant este sa le gasesc peste tot pe unde citesc cate ceva.
Avem o limba simpla si clara, nu cred ca e asa de greu sa o folosim.
Si da, ai dreptate, e al tau tu sa ai grija de el! Problema e ca nu ai timp sau ai altele mai importante de facut. Intelegeam daca trebuia sa mergi la servici si vroia seful sa-ti dea liber sau intelegeam daca trebuia sa ai grija de vreo bunica bolnava la pat dar o ora de meditatii suporta fara probleme amanare.
Sper sa-ti traiasca mult porcul!
P.S da, pe DC++ cool-nesul este baza! nu esti cool, nu existi! in plus cu cat esti mai cool cu atat vine mai repede filmul!
Lectia zilei: trebuie sa fim cool indiferent unde suntem!
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 16:00

imi cer scuze daca pe cineva a deranjat modul meu de adresare , cu toate ca , cred ca mai deranjate sunt jargoanele folosite de tine ..... multumesc pentru raspunsuri celor care si-au pierdut timpul pentru a-mi da un sfat. O zi buna la toata lumea !

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 04 Mai 2009, 17:15

Nu si-a pierdut nimeni timpul sa iti dea un sfat, aici toata lumea ajuta cu bucurie si din dragoste pt porcii nostri :smile:
Sunt perfect de acord cu observatiile la adresa limbajului cu prescurtari de mess si, asa cum am mai facut-o si in alte cazuri, te rog si pe tine sa renunti la acesta. Nimeni nu te poate obliga, este doar o rugaminte pe care ne-am bucura sa o respecti!
In ceea ce priveste porcutul tau, cred ca ai vazut ca timpul este foarte pretios cand ai un porcut bolnav, orice ora conteaza si starile avanseaza f repede. Noi insistam doar pentru porcutul tau, pt noi el este prioritatea, nu orele de pregatire sau alte activitati ale membrilor forumului. Insa, in viata ta, tu iti gestionezi prioritatile si responsabilitatile, pe forum poti doar fi indrumata! Succes in luarea unei decizii bune si sanatate porcutului tau!

ps: imi amintesc cand eram eu mica si aparusera primele MacD in Bucuresti, era primul loc unde aterizam cu nerabdare cand veneam din provincie...Iar dupa ce mi-am luat buletin vizitele s-au rarit...si am parasit generatia MacD...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Mai 2009, 19:23

si sa mai intervina si moderatorul, sau mai bine zis alt moderator
gabi sunt sigura ca iti iubesti mult porcusorul, de fapt prin mesajul postat aici ne-ai dovedit afectiunea ta.
tu esti noua pe forum si noua mamica a porcinei astfel ca mai ai un pic pana ajungi in categoria virusat sau maniac :lol: in ceea ce priveste porcusorii
de aceea cateodata o sa gasesti mesaje un pic mai agresive desi nu s-au dorit rauvoitoare
rodent are acasa 3 fete si incearca sa mai salveze 2 de la un batran ce le foloseste pentru reproducere
te rog sa nu eviti sa intrii pe acest forum ,sunt/suntem cu drag alaturi de tine, iar astfel de mesaje nu sunt uzuale, din contra
cu drag
veronica
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
gaboantza
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 27 Apr 2009, 21:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaboantza » 04 Mai 2009, 20:34

da este adevarat ca imi iubesc porcusorul! incerc sa ii fac toate poftele, sa il alint ,sa il rasfat! in ceea ce priveste starea lui, nu stiu ce sa zic, deoarece el e foarte jucaus si mananca extraordinar de bine, nu sta suparat sau apatic, nu ii cade parul rau, decat cateva fire de pe tot corpul si cred ca e normal! de cate ori am fost cu el la veterinar (am fost la veterinari diferiti) mi-a zis ca nu are nimic, ca e normal sa se scarpine, sa se spele etc. acum ce sa zic... stiu ca timpul la ei e foarte pretios dar nu am putut azi amana meditatiile... ma asteapta un bac. :( veterinarii mi-au zis ca sa vin cu el numai in cazul in care vad ca ii cade excesiv parul sau daca observ pe pielea lui rani de la scarpinat! sunt incepatoare asa e si nici nu o sa ma compar cu vreunul dintre voi! am o intrebare stie cineva cat costa o consultatie la doctorul radu?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori