Nu mananca aproape deloc

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Nu mananca aproape deloc

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 19:17

Am o problema grava !! am un porcusor mascul, are 2 ani.. iar d 2 saptamani ma confrunt cu o problema grava... nu mananca aproape nimic.. si nu isi face nici nevoile. L-am dus la veterinar la blu vets si mi-au spus k e din cauza vitaminei C.. si am bagat la vitamina in el dar degeaba.. Iar azi i-am schimbat doctorul, am fost la Isravet, dar nu l-am gasit pe dl dr Ionescu, si l-a consultat o domna doctor, care m-a trimis sa ii fac o radiografie, i-a facut 2 injectii cu vitamine si un antibiotic... dar tot nu mananca :( Are mereu in cusca fan, graunte speciale, salata, patrunjel, castravete, ardei, morcov, mar...
Ce altceva as mai putea sa ii fac? :(
Ajutati-ma va rog k nu stiu cat o sa mai reziste asa saracu :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Ian 2009, 20:07

Are interes fata de hrana, si nu poate manca, sau refuza aproape complet hrana, adica nici macar nu-l gusta, miroase? Primul lucru ar fi sa i se verifice dintii (in special pe cei din spate, cei premolari si molari!!!), apoi ar trebui verificate ochisorii, respiratia, urina (ceva lichide tot consuma, nu? - altfel ar fi murit deja demult), sacul anal, aparatul genital, palpat sub barbie, etc. Un control amanuntit ar putea duce spre o diagnosticare, doar inapetenta poate fi simptomul multor boli, e nevoie de investigare mult mai detaliata. La radiografie te-a trimis pentru ca probabil nu a reusit sa depisteze nimic concret... ai fost sau mergi?

Trebuie sa incerci sa-i dai tu hrana preparata de tine:
http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
si sa-l ti pe ceva cald, chiar si noaptea. Hranindu-l il feresti de multe complicatii, dar numai hranirea in sine nu (sau numai in cazuri rare) il va/poate vindeca.

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 20:37

Miroase... dar nu prea mananca. Gusta un pic si lasa, sau nu gusta deloc, dar in ultimu timp a mancat fan si graunte. Dintii mi-au spus k sunt ok, au palpat si burtica, si sub barbie... Am dus si fecale pt analize si astept raspunsul.. poate macar asa o sa gasim un raspuns. El asa in general e vioi cand il scot afara, dar in cusca sta foarte trist si are momente cand scote niste sunete.. ca si cum s-ar chinui sa faca ceva si nu poate...
Ii dau vitamina ce cu seringa.. nu stiu ce sa ii mai fac :( mi se rupe sufletu cand il vad asa...

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Ian 2009, 21:05

nu are partener??sar putea ca din aceasta cauza sa nu manance si sa fie trist..fa posibilul si adui un partener de acelasi SEX...insanatosire va dorim(eu si porcusorii mey)

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 21:06

I-am luat o fetita, dar este inca prea mica ca sa pot sa ii tin impreuna...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Ian 2009, 21:28

Poate face asa din cauza durerii ... sigur nu sunt probleme cu dintii, a reusit sa verifice dintii din spate? aca cresc prea lungi, pana la urma ramane si limba imobilizata, pana la urma moare de foame, pentru ca nici macar sa inghita nu poate.

Ai scris pe lista noastra ca inainte a mancat cel putin o legatura de patrunjel pe zi ... nu este bine deloc sa ii dai asa o cantitate intr-o perioada atat de scurta. Are o serie de efecte pozitive, administrate in cantitati mici. In cantitati mai mari intensifica circulatia sangelui la niv. abdomenului, stimuleaza contractiile uterine (la femele gestante in ultimele saptamani oferirea unei cantitati mari poate duce chiar la nastere prematura), poate produce tulburari ale sistemului nervos, din cauza continutului inalt de uleiuri volatile o cantitate MARE (!) poate crea probleme la nivelul tractului gastrointestinal.

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Ian 2009, 21:33

eu zic sa ii faci si tu un control amanuntit cum a spus geda probabil vei gasi ceva..fai suc de morcovi sau dai ceva de mancare si nu il tine nemancat!!!

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 21:37

off... nu am stiu :( dar inainte cand se simtea bine cerea intr-una mancare.. si ca sa nu ii dau salata ii dadeam patrunjel.. am inteles k nici prea multa salata nu ii face bine.
am vazut aici p forum k daca face tratament cu antibiotic trebuie sa ii dau probiotic? Odata la 2 ore? am inteles bine? el a facut azi dimineata antibiotic, dar doctorita nu mi-a zis de probiotic, si i-am dat abia acum o ora jumate prima oara, cand sa ii mai dau? si ce sa ii mai dau?
Iar maine cand il duc din nou la antibiotic o sa o rog p doamna doctor sa se uite mai bine la dinti si la mai ce?

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 21:40

I-am facut suc de morcovi, dar nu a vrut... Si mancare are permanent in castron. Are si fan, apa si graunte.
Acum este cu mine in camera p pernita lui la cald, si am vazut k a reusit sa faca cateva bobite :D asta e bine. Ieri de exemplu nu a facut deloc

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Ian 2009, 21:45

e bine ca a facut bobite..dar totusi trebe sa vedem de ce nu papa :?:

dintisorii sunt mari??adica au crescut sau sunt unfiormi??eu am avut o problema asemanatoare..dar la al meu ia fost imfipt in dintisor o boaba neagra(nu stiu de la ce) si am fost la veterinar si ia scoso.uitate tu bine la dintisori,palpeazal pe burtica poate e balonat nu stiu ce sa iti mai zic.de probiotic nu stiu caci eu una nu am folosit.incearca sa ii dai ceva de mancare nuil tine infometat ca nu va rezista fara hrana si porcusorii se dezitradeaza foarte repede...tinel la caldurica si linisteste-l poate il vei convinge sa pape.

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 21:55

Dintii sunt ok.. s-au uitat 2 doctori la ei, si eu nu am vazut nimic anormal la astia mari din fata, dar o sa o mai rog maine p doamna doctor sa se uite si la cei din spate mai bine.
Iar mancare v-am zis are mereu, poate sa manance oricand, si d cateva ore tot incerc sa ii dau eu, da ia o gura - doua si gata. Dar in schimb vad k sta intins, ceea ce zic k este bine, pt k de 2 sapt statea numai ghemuit. Sper sa raspunda bine la tratament si sa isi revina mai repede...
Oricum maine sun sa vad daca sunt gata si analizele

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Ian 2009, 21:57

asteptam..sa ne ti la curent..bine?

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 22:05

O sa va mai scriu si maine dupa ce ma intorc de la doctor. Va multumesc mult pentru ajutor. Daca gaseam mai devreme site-ul asta poate acum era deja vindecat, dar am stat si i-am ascultat p doctorii aia ca e din cauza vitaminei C :(
Asta e acum.. macar de acum incolo sa fac tot posibilul sa il fac bine cat mai repede

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 20 Ian 2009, 22:18

Bioticul ii face foarte bine. Trebuie sa ii dai in maxim 2 ore dupa injectia cu antibiotic. Poti sa ii dai chiar si de doua ori pe zi. Nu ii poate face decat bine acest medicament.
Este important sa fie hidratat. Asa ca daca il vezi ca nu bea apa singur, da-i tu apa cu seringa. Apa plata, nu de la robinet.
De asemenea, cand este slabit, e bine sa ii cumperi vitamina C ( de preferat fara zahar, sau alti indulcitori - mergi la o farmacie naturista) si sa ii cumperi o sticlutza Beres, de la farmacia normala. Eu ii prepar un amestec in felul urmator: intr-o lingura de supa (ma refer la forma lingurei, a nu se intelege ca ii dau supa!!!!! ) pun un sfert de pastila de vit C. Cu o alta lingura deasupra sfaram bine pastila de vit C. Apoi pun 2 picaturi de Beres, si cu ajutorul unei seringi de 2 ml, trag dintr-o canitza 1 ml de apa plata, pun in lingura si amestec incontinu pana vitamina C se omogenizeaza cu apa. Apoi trag in seringa, il iau pe mititel si ii dau sa bea. In felul asta ii dai si vitamine, si lichide. Apa poti sa ii dai chiar de mai multe ori pe zi, cate 1 ml, sau cat vezi cu te poate bea. Daca nu vrea deloc, trebuie sa il fortezi putin. Apoi ar trebui sa bea singur.
La mancare e dificil, si eu a probleme cu al meu. Daca nu vrea nicicum sa pape ii iei covrigeii aceia din mancarea lor speciala, le sfarami bine si amesteci cu un pic de suc de morcov. Si tot cu seringa le dai. Mare grija la seringa sa nu impingi pana la capat, ca atunci arunca cu putere si poti inneca porcutul. Ce le mai place mult e iarba de grau.. si daca ai drum pe la un magazin naturist cumpara si niste fulgi de ovaz. Le place tare mult!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ramona
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 80
Membru din: 20 Ian 2009, 16:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde ramona » 20 Ian 2009, 22:29

Da are ceva daca i-am dat biotic abia dupa 6 ore? :( k nu mi-a zis nimeni la cabinet ca trebuie sa ii dau, dupa ce am vazut aici am fost sa ii cumpar. Vitamina C i-am luat de saptamana trecuta lichida fara zahar si ii dau cu seringa, da o cam scuipa k nu ii place, e uleioasa :D
De Beres nu stiam, dar o sa ii cumpar maine si din ala
O sa ma cam chinui cu el ca nu ii place deloc seringa, dar ce sa-i faci.. alta solutie nu exista k sa se faca bine


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori