Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 22 Mar 2013, 20:47

Ieri seara i-am presarat vitamina C maruntita pe ardei, oare sa ii mai dau in continuare Vitamina C?
Imagine
(http://www.gnc.com/product/index.jsp?productId=3896143)

Astazi cand am ajuns acasa l-am gasit un pic mai vioi, a si iesit din casuta sa ceara de mancare, i-am dat Cavia Natur, o frunza de marar, a si baut un pic de apa.
Nu stiu daca ar fi bine sa ii dau mai mult marar, nu as vrea sa il deranjez si mai tare la stomac, dar ii e tare pofta.

Dupa ce a mancat am inceput tratamentul cu probiotic EuBiotic. L-am diluat si stropit pe o frunza de marar, pentru ca nu statea cuminte sa i-l dau cu seringa. Farmacista mi-a zis ca o data desfacut, un plic cu probiotice nu mai poate fi refolosit, voi cum il folositi, il resigilati sau folositi de fiecare data un alt plic?

Ce legume sunt permise daca are o mica diaree? Ii e tare pofta de marar, ieri abia a gustat patrunjelul, care in mod normal era preferatul lui. Insa azi a sarit pe marar. Si bucata de ardei de ieri seara a mancat-o cu pofta.

Multumesc inca o data

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde Gemon » 23 Mar 2013, 01:05

Marar poate primi acum zilnic timp de 4-5 zile, apoi treptat reduci, in general oferindu-i 1-2x pe saptamana, dar atentie la cantitate, sa nu primeasca mai mult de 2-4 fire odata. Mararul ajuta la reglarea florei intestinale, previne balonarea impiedicand formarea de gaze, amelioreaza flatulenta, ii creste si pofta de mancare. Ar fi bine sa consume cat mai mult fan, poate primi si putin gutui (ai mei adora, o bucatica impreuna cu coaja), la alta masa o mica bucatica de fenicul (vezi viewtopic.php?p=109984#p109984) impreuna cu frunza, benefic ar fi si putina frunza de menta uscata in forma varsata, nu plic (cauta la magazinul de produse naturiste).

Probioticul nu trebuie aruncat, se poate pastra resigilat, ferit de umiditate si lumina directa a soarelui, in forma de pulbere pana la urmatoarea administrare, important e sa primeasca proaspat amestecat doar o cantitate ce ii dai atunci imediat.

Vitamina C prezentata de tine contine pe langa o cantitate insemnata de vitamina C (1000 mg) si concentrat de bioflavonoide/bioflavonoide citrice (quercetina, hesperidina, rutina, au efect sinergic cu vitamina C) si pulbere de macese (contine acid dehidroascorbic ce este forma inactiva/oxidata a vitaminei C, are in compozitie si vitamina A, vitamina B1, B2, vitamina P, vitamina K, acid nicotinic, compusi terpenici, vitamina E si PP etc.). Imparte acest comprimat in 12-14 parti si da-i maxim o parte, iar peste cateva zile doar odata la doua zile aceasta cantitate. Ar fi fost mai usor de administrat aceasta http://www.gnc.com/product/index.jsp?pr ... 5.12961286 la care un comprimat are 100 mg.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 26 Mar 2013, 12:20

Din nou am fost cu Fred la medic, de data asta la dr. Mircea Dumitru (cabinetul medical din zona Sagului, langa ProMotor). Il tot ducen la medic pana il vindecam, ca asa nu se poate sa stam si sa asteptam sa moara..
Pana acum am fost consultati in total de 5 medici, cu diverse diagnosticuri:
1) batranete la porq de 4 ani (Veterinaria - Brancoveanu) ;
2) nu are nimic, asa face pt ca se alinta - mi-a dat si picaturi antibiotic sa ii pun in apa de baut timp de 10 zile (Vaduva Sorin de la Duo Vet - Surorile Martir Caceu) ;
3) posibile probleme cu inima - dar am facut si vaccin antibiotic 4 zile dupa care s-a modificat in bine pufaitul (dr Ganga Marius - Canifel Vet - Str Feldioara);
4) trb schimbata dieta sa ii facem pofta de mancare, insa fara diagnostic clar (Canifel Vet - un alt medic decat dr Ganga Marius);

5) Diagnosticul de azi de la dr Dumitru e pneumonie, care e deja veche avand in vedere ca de mai bine de o luna pufaie.
Tratamentul e antibiotic injectabil, vitamina C (azi injectabil, de maine incolo 25-30g/zi presarat pe castravete), probiotic de 4 ori pe zi timp de 7 zile.

Azi a facut injectie cu vitamina C si inca o injectie cu antibiotic (Enrofloxacin); la vitamina C a plans mai bine de un minut si a avut o criza cu convulsii, tremurat, se inclina pe o parte, a facut caca instantaneu 10 bobitze o data.
Am crezut ca moare dupa injectia de vitamina C, dar si-a revenit dupa cateva minute.

Va tin la curent cu evolutia.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 29 Mar 2013, 21:21

Starea lui Fred s-a agravat foarte tare...

Timp de 3 zile (incepand de marti pana joi) a facut injectie cu antibiotic + i-am dat de 2 ori pe zi pe mancare probiotic Eubiotic si o data pe zi vitamina C.

De alaltaieri a inceput sa aiba scaun mai moale (a doua zi de injectii).

Ieri a fost a treia zi de injectie; ieri seara l-am gasit vlaguit, nu se atinsese mai deloc de mancare; cu mine de fata a mancat o treime de paleta Cavia Natur, cateva fire de fan si cateva fire de iarba.

Ieri noapte am observat ca scaunul a devenit foarte moale, si face foarte mult o data.
Ieri noapte i-am dat de 2 ori cu seringa suc de morcov cu probiotic, si a baut singur putin ceai de menta din adapatoare;

Azi dimineata la cabinet a primit vitamine cu seringa (5ml polivitamine), si acasa i-am dat ceai de menta cu probiotice (1 varf de cutit in 5ml de ceai) - asta pe la ora 11. Ar urma sa ii dau cate 2 seringi de vitamine pe zi, am primit de la cabinet.
Pe la ora 2 i-am mai dat 2.5 ml de ceai cu putin probiotic.
La 6 cand am ajuns acasa nu se atinsese deloc deloc de mancare, nu mai facuse nici caca.
E si mai vlaguit, e moale cand il tin in mana, ca o carpa.
Pe la 7 am incercat sa ii dam din nou probiotic cu ceai de menta cu seringa si nu mai inghite, i se prelinge pe bot si ramane cu ochii bulculati.
Cred ca are dureri pentru ca a facut de 2 ori o mica criza cu convulsii...a scos un pufait pe gura dupa criza...
Parca nu mai stie ce face, dadea sa sara de pe pat, merge in zig zag...de asta cred ca are dureri :(

Maine dimineata mergem la doctor sa facem perfuzie cu glucoza daca mai prindem dimineata.

Nu mai stiu ce sa fac...marti era vioi si pufaia ca intotdeauna, atunci a fost prima de injectie...asa tare i s-a distrus flora intestinala, desi i-am dat probiotic si vitamina C..I s-a deteriorat atat de repede starea de sanatate :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde maria » 29 Mar 2013, 21:30

ce antibiotic i-a facut si cat?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 29 Mar 2013, 21:43

Enrofloxacin a facut. Era putin in seringa, dar nu stiu exact cat, sigur cantitatea corecta, dr Dumitru e recomandat pe forum.

Problema mi se pare a fi diareea, eu asa ma gandesc ca de la diaree are dureri...insa nici probioticul nu a reusit sa o rezolve si starea i s-a deteriorat asa tare, parca nu a primit nici un ajutor... incepand de ieri seara (nu prea manca), pana azi dimineata (a primit cu segringa) , acum nu mai inghite deloc nici cu seringa :(.

nu inteleg deloc ce se intampla..:(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde maria » 29 Mar 2013, 22:32

daca nu poate inghiti nu e bine de loc, iar convulsiile nu prevestesc nimic bun
poti sa ii dai niste no-spa (3 picaturi), daca poate sa il ia
incearca totusi, macar sa nu aiba dureri
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 30 Mar 2013, 00:46

am fost la dr Dumitru de urgenta;

a constatat si el ca i s-a inrautatit starea de sanatate de azi dimineata si ca nu e bine deloc: s-a agravat pneumonia, are apa si dureri la plamani, e si balonat, are dureri si la burtica; scrasneste din dinti si ii e greu sa repire; convulsiile sunt de la durerea la plamani..bietul porcut...

a primit 2 injecii: una pt durere si una pt drenajul apei din plamani..

i-am dat carbune cu ceai de menta pt balonare cu seringa (se pare ca inghite dar trebuie insistat mai mult), peste 1 ora ii dam probiotic cu ceai, peste inca o ora vitaminele lichide;

vreau sa ii schimb probiotiul eubiotic cu reflor, tot pt copii;

multumesc pt sfatul cu no-spa; acum ca a primit injectie nu o sa-i mai administram si oral;

speram sa reinceapa sa manance macar un pic..

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde adelinatache » 30 Mar 2013, 12:57

poate te ajuta. al meu porcut are probleme renale si facuse o diaree crunta ce nu ceda la tratamentul uzual.
mi se recomandase spectam si perfuzii ringer caci nu manca decat fortat cu seringa.
si eu am oprit tot tratamentul (ceai pt rinichi, diuretice) si i-am dat meloxicam cu probiotic la 1 ora. si-a revenit.....caci oprindu-i durerea s-a reglat si diareea.
si noi am avut probleme de pufait, sunet horcait la respiratie si am facut enrofloxacina si pneumoguard, insa aratandu-i vetului cum chitaie (pe telefon am inregistrat) mi-a zis clar ca are dureri...... si avand probleme renale mi-am dat seama clar si am dat doar ceai de merisor si meloxicam.
da-i meloxicam, al meu porcut are 7 ani si am avut nu o data probleme asemanatoare.....
si insista sa pape natural, eu i-am dat rapid care, luat de la arin din bucuresti, trimite cu curier, si i-am rasnit cavia complete +burtica sanatoasa+ tarate de grau si ii dadeam cu ceai (ii place tare mult ceaiul din seringa).
eu zic ca ar putea fi rinichii. spune-mi cand face treaba mare chitaie asa? sta chircit putin? il vezi ca se chinuie uitandu-te doar la ochisorii lui?
daca la antibiotic nu s-a ameliorat as zice ca nu e raceala, infectie..... :(
pipi face?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 01 Apr 2013, 13:27

Multumesc pentru sfaturi.

Antibioticul a fost intrerupt dupa 3 zile (adica joi i s-a facut ultima injectie). Vineri seara a avut o criza de durere tratata de dr doctor la urgenta cu injectie pt drenaj si antiinflamator.
Sambata a mai primit antiinflamator + vitamine B pt pofta de mancare.
Duminica B-uri pt pofta de mancare, si un pic de injectie pentru drenajul apei la plamani.
A tot primit in zilele astea vitamine si apa cu seringa, care l-a tinut in viata.

Sambata si duminica s-a mai inviorat, fara crize de durere, insa e tare apatic, nu mai mananca, nu mai face caca, pisu face putin pentru ca ii dam lichide cu seringa, dar nu bea singur.

Duminica dupa vizita la dr a rontait un pic de ardei, un pic de marar, patrujel si castravete, un pic din tot ce i-am pus in fara. La urmatoarele incercari de a-i da de mancare nu a mai rontait nimic singur. Cred ca e mofturos si de asta nu mananca, isi implanta dintii in morcov, sau chiar rupe o bucata, dar dupa aceea o arunca pe jos.

Sambata si duminica a mai primit probiotic (4 ori pe zi, redus la 3 ori pe zi duminica) si in total 3 seringi cu vitamine; pentru ca era balonat a primit si 1/8 carbune medicinal dizolvat in apa.
De ieri am intrerupt vitaminele si ne rugam sa inceapa sa manance...
Dar acum e mofturos si refuza sa manance...ce as putea sa fac sa il fac sa reinceapa sa manance singur?

I-am pus in fata toate bunatatile (mai putin cele verzi care i-ar da diaree, deci fara iarba sau salata) si se culca cu botul pe ele...

Ati avut situatii similare cu porcutii hranititi tot cu seringa? Cum ati rezolvat?

Dr doctor ne-a sfatuit sa intrerupem cu totul vitaminele cu seringa, sa continuam doar cu probiotic si in cazul extrem in care nu mananca toata ziua sa ii dam ceva cu seringa + sa il punem impreuna cu celalalt porcut, sub supraveghere, ca pate il indeamna la masa. Celalalt porcut e separat de cand s-a imbolnavit Fred.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Porcusorul nu mai mananca singur dupa hranire cu seringa

Mesajde alex_pad » 01 Apr 2013, 14:56

Ca si continuare a topicului cu pneumonia porcusorului meu, am ajuns la momentul in care Fred a trecut de criza cu dureri si convulsii; Nu e complet vindecat, dar nici convulsii de durere nu mai are, si e mai vioi, insa tot apatic. E mai vioi in sensul ca sta pe piciarele lui, nu intins moale si fara vlaga.

In perioada in care a fost foarte bolnav (ultimele 4 zile), ca sa se intremeze l-am hranit doar cu seringa: polivitamine de 2 ori pe zi (5ml), probiotic cu ceai de 4 ori pe zi (5ml) (in care sfaramam cateva miligrame de palet macinat, cat sa nu infunde varful seringii), carbune 1/8 pastila cu 5ml de apa cand se balona (cam o data pe zi).

Perioada asta in care l-am hranit tot cu seringa a durat deja 4 zile;
In aceasta perioada nu s-a apropiat de adapator, doar ieri dupa masa a rontait un pic de ardei, o gura de marar, o gura de patrunjel, si o gura de castravete, toate la o masa;
De ieri e un pic mai bine, astfel incat ar putea sa manance singur, si nu are nici un motiv sa nu o faca (dintisorii nu sunt crescuti).

E posibil sa mai aiba dureri, se mai vaita uneori in continuu cateva ore (murmura incet, nu zbiara), dar nu scrasneste din dinti cum a facut vineri cand a avut o criza de durere cauzata de balonare si apa la plamani.
Din pacate pentru dureri nu mai poate primi nimic, nu mai stiu exact motivul, dar asa ne-a zis la vet.

Am discutat si cu doctorul, si ca sa incercam sa il facem sa manance:
- nu ii mai dam deloc vitamine cu seringa, doar probioticul il continuam de 2 ori pe zi, si daca se baloneaza ii vom mai da carbune cu putina apa (2ml);
- ii las mancare proaspata in cusca sa o aiba la indemana (palete de toate felurile, 6 modele de palete avem acum + toate tipurile de legume si fructe: ardei rosu si galben, morcov, mar, castravete, marar, patrunjel - ce mi-a scapat?)
- ii pun inapoi impreuna pe cei 2 purcuti, poate il indeamna cel mic sa manance (dar sub supraveghere, sunt despartiti de cand s-a imbolnavit Fred, si cel mic are o micoza sub tratament - dar au stat impreuna pana cand s-au imbolnavit amandoi in aceeasi zi ..)
- vitamina C sfaramata pe mancare, daca nu mananca pana diseara ii dau cu seringa vitamina C

Din ce mi se pare mie, si cum i-am observat comportamentul, din motiv de mofturi si nazuri nu mananca: ieri la pranz cand i-am dat toate legumele le-a gustat pe toate, ieri seara le mirosea, infingea dintii in ele si se intindea cu capul pe ardei...
Nu are probleme cu dintii crescuti prea tare, ne-a spus doctorul ca sunt putin crescuti dar nu atat cat sa il incomodeze asa mult incat sa nu manance.
As incerca cu alte legume/fructe ce cred ca le-ar manca, fara sa ii provoace diaree (de care abia am scapat), dar am epuizat lista cu fructe si legume...

Aveti alte sugestii? Ati mai fost in situatia asta cu porcutii? Cum sa il fac sa manance?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul nu mai mananca singur dupa hranire cu seringa

Mesajde Gemon » 01 Apr 2013, 22:51

Iata aici cum am procedat eu cu porcusorul meu atunci cand era foarte bolnav si nu avea interes fata de hrana viewtopic.php?p=117252#p117252

In starea in care este acum, are nevoie si de Cerucal (substanta activa Metoclopramid), gasesti la farmacia umana, vezi detaliat cum trebuie administrat viewtopic.php?p=109423#p109423

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 02 Apr 2013, 11:36

Luni porcusorul nu a mai mancat nimic, a lasat cateva urme de dinti pe morcov si atat. Trecuse diareea.
I-am dat o data de dimineata apa pt copii 5ml + reflor, dupamasa vitamina C + 3 ml apa, spre seara a primit 2 injectii antiinflamator si diuretic, seara i-am dat cu seringa 5 ml apa cu probiotic si putina paleta macinata.
La 15 min dupa ce i-am dat reflor cu seringa si l-a mancat mai cu ezitare, si-a culcat capul la mine in palma, a stat asa 5 min sa se odihneasca, cand l-am pus la loc in cusca a inceput sa planga de durere, dupa aprox 1 min de convulsii a plecat dintre noi, in mainile noastre ... :(
Era foarte slabit, si toata ziua a stat mai mult culcat abia tarandu-si piciorusele dupa el. Probabil organismul lui a cedat, ca o fi fost pneumonie cronica, ca o fi fost probleme cu inima, banuim ca a facut stop cardio..

Daca am fi fost tratati din timp de un medic bun nu am fi ajuns aici, de mai bine de o luna ne-au vazut 5 medici, ba e batranetea, ba posibil sa fie inima, ba nu se poate face nimic sa-l lasam in pace..

Multumesc din suflet pentru sfaturi. A fost un porc foarte bun si foarte iubit.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde maria » 02 Apr 2013, 12:39

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde adelinatache » 04 Apr 2013, 09:30

imi pare tare rau....iti doresc putere.
nici blue nu se simte bine, papa doar cu seringa, voi mai incerca sa ii dau spectam, are o diaree urata si vreau sa vad daca cedeaza, gandindu-ma ca e posibil sa fie o infectie digestiva... si meloxicam cu probiotic, ceai, sucuri de radacinoase....
dar e slabit, piele si os, si vad in ochiii lui ca nu mai poate, incerc asa si daca nu merge, il las sa plece...... pe 16 acum ar face 7 ani...... :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori