Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu

Mesajde Gemon » 28 Iun 2013, 11:40

Florin, cand se instaleaza o perioada caniculara, in acele zile amenajeaza in spatiul lor de viata un loc care este preferat de ei, cu talas, pentru a se odihni si a sta mai mult in aceasta zona. Cum ei nu au glande sudoripare, fiind stenotermi, patura e prea calda, chiar daca este compensata cu pastile de lada frigorifica infasurate in carpe. Talasul este cel mai potrivit asternut pentru ei in perioada caniculara.
Daca reduci doar foarte putin hrana speciala (doar cu o cantitate nesemnificativa, treptat, pe termen lung), se va misca mai mult, va trai mai mult in conditii mai bune de sanatate.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 28 Iun 2013, 16:11

Cand se va face cald le voi amenaja un loc cu talas sa vad cum vor reactiona. A fost cald, dar inca nu s-a ajuns la caldura de anii trecuti (ea are 3 ani) - unde afara a ajuns la 39 de grade si ea nu a avut nimic.

Hrana speciala le dau de 5 ori pe saptamana, dar le dau o cantitate pe care toate trei o termina in maxim 10 minute si niciodata nu le-am dat altceva decat Cavia Complete (in ultimii doi ani) - nu simt nevoia de varietate a mancarii speciale, o mananca la fel de fiecare data. Am scazut de mult timp cantitatea de mancare speciala.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Respira greu

Mesajde adelinatache » 03 Iul 2013, 23:05

aceeasi problema o am si eu cu fluffy. respira la fel de apasat si exact ca si porcuta lui florin uneori se bataie (ca in video2).
greutatea e ok, nu e racit, papa bine, nu avem probleme digestive.
doar ca respira uneori asa.
ce e drept la mine este si cald rau ziua, insa incerc pe cat posibil sa ii ajut, au gresie si le pun si sticle cu apa rece invelite in prosop.
ce ar putea fi?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 03 Iul 2013, 23:26

Imi pare rau ca eu nu pot sa te ajut. De cand si-a revenit nu a mai fost cald.

Eu i-am dat Rapid Care 5 zile si asta este a doua saptamana de vitamina C plus Beres si s-a intamplat sa isi revina.
Cand era cald statea lipita toata ziua de lucrurile reci, dar doar ea.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Respira greu

Mesajde Alexandra-Mihaela » 04 Iul 2013, 09:30

Si Mimi din cand in cand parca fluiera cand respira sau un fel de gemut . Tot cand a inceput caldura. Dau drumul la aerul conditionat si se face repede racoare si apoi nu mai face asa. Si poate sta linistita. Cam face popcorn la caldura. :worried:
Poate fi si de la batranete , dar nu prea cred, nici 4 ani nu are deci..... :thinking:
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Respira greu pe nas

Mesajde silkeyes » 06 Aug 2013, 20:20

buna

am vrut sa iau nazomer pentru un piorcusor pe care l-a tras curentul pentru ca a fost adus pe tren si are o nara infunadata si suiera cand tipa pentru mancare si nu aveau decat forte si cu propolis. De care ar trebuie luat?

Multumesc
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Gemon » 09 Aug 2013, 14:15

Sper ca porcusorul se simte mai bine. Mesajul este mai mult informational, nemaifiind de actualitate (sper).

Nazomer Forte contine apa de mare hipertona si extract de echinaceea, cea din urma avand efect antibacterian, antifungic si antiviral, analgezic local.
Nazomer cu propolis contine apa de mare si tinctura de propolis care inhiba dezvoltarea bacteriilor, favorizand eliminarea secretiilor in exces.
Cum anumite substante din compozitia propolisului se precipita in contact cu apa, pierzand o mare parte din calitati, poate ar fi mai eficace folosirea Nazomerului Forte.

tzutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 06 Sep 2014, 21:54
Localitate: galati

suiera la respiratie

Mesajde tzutza » 06 Sep 2014, 23:20

Am si eu o mica problema cu purcica mea. Are 5 anisori. Anul trecut a facut o insuficienta respiratorie ,i se contracta abdomenul la fiecare respiratie si am dus o la vetelinar , i am facut tratament injectabil 5 zle si am pus o pe picioare... dupa a avut si o infectie urinara ,urina cu sange si diare avea ,dar la fel am fost la vetelinar mi a spus sa ii dau etamsilat ,o injectie si inca ceva , cele 2 injectii ,, cate un ml sa ii fac pe zi. Am pus o pe picioare.. la o perioada d etimp a inceput sa suiere atunci cand respira ... nu mereu .. avea momente.. dar de vreo sapt suiera la fiecare respiratie.. incepuse iar sa i se contracte abdomenul la respiratie ,odata asa cam pe la un minut .. nu la fiecare respiratie.. am dus o la vetelinar , mi a facut 2 zile 2 injectii , nu am intrebat ce , mi a spus atunci ca are si putina febra ... mananca , nu este chiar la fel de vioaie , dar suiera in continuare ... de anul trecut ii dau Nazomer ,nu zilnic , sincer cand imi aduceam aminte , dar acu vreaus a stiu daca sa continui cu nazomer zilnic ,daca ajuta ., si daca e normal sa suiere ,ce imi recomandati sa ii dau ?
vetelinaru mi a zis ca a tras curent .. eu o mai las pe jos pe parchet si na.. se mai pipe si uneori se taraie cu burta pe acolo si se mai uda ... acu ma gandesc ca sapt trecuta tot asa a facut din moment ce mi a facut iar episoadele astea ...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: suiera la respiratie

Mesajde Gemon » 08 Sep 2014, 10:41

Cand o lasi sa exploreze mediul in afara custii, amenajeaza-i un loc unde pui pe jos o paturica fleece, pe aceasta asezand si un ascunzis, este mai bine sa preintampini o problema decat sa o tratezi ulterior cu medicamente.
Sa aiba in cusca un loc de odihna calduros, pentru a sta cu burtica pe ceva cald (vezi idei ) si aplica cele scrise , inhalatia cu ceai de musetel fiind un remediu foarte eficace in acest caz.
Sa primeasca si vitamina C in forma orala, cumparata la farmacia umana, pe o perioada de 7-10 zile zilnic odata 4-5 picaturi.
Imagine
Insanatosire ii dorim!

Rufinosul20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Dec 2015, 18:14
Localitate: Targoviste

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Rufinosul20 » 30 Dec 2015, 21:32

Pentru ca in zona mea nu am avut veterinar, porcusorul meu care a racit cu 2-3 zile inainte a murit in seara aceasta, la mine in brate... Respira foarte greu, se zbatea, dar s-a linistit cand l-am luat in brate si a murit usor, impacat. Am incercat inainte sa-i dau portocale, vitamina C, dar degeaba. Avea in jur de 4 ani...

Va rog, daca porcusorul vi s-a imbolnavit, duceti-l cat mai rapid la un veterinar daca nu vreti sa suferiti dupa aceea. Stiu ca este un simplu porcusor de guineea, dar ma atasasem de Rufi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Gemon » 04 Ian 2016, 12:18

Ne pare rau. :(
Suntem alaturi de tine!

Ionuț
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iul 2019, 15:34

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Ionuț » 24 Iul 2019, 15:36

Bună ziua ! Popi respiră greu si sună ca și cum cineva ar bea lichide , îi dau deja vitamina C si solutie Beres.
Imi puteti spune va rog ce să fac ? Un sfat ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Gemon » 29 Iul 2019, 15:59

Cusca sa fie ferita de curent, poate respira asa daca este racit, simptome asemanatoarese poate prezenta si in cazul unei balonari, vezi info la viewtopic.php?p=133040#p133040


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori