Respira greu pe nas

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde Gemon » 04 Apr 2013, 13:14

Imi pare rau, ii doresc insanatosire!
Ceai de afine a primit? De asemenea ar fi de ajutor si frunza de menta uscata, la noi este si foarte apreciat.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde adelinatache » 04 Apr 2013, 21:07

a primit..... tot ii dau de ceva timp cand vad ca face asa..... salvie, afine..... plus merisor pt rinichi. menta primeste frunze periodic......
ii fac 3 zile spectam apoi ii voi face niste duphalyte, un coctail de vitamine, recomandat de vetul meu si verificat de ana......
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde alex_pad » 07 Apr 2013, 12:25

Imi pare rau ca Blue e bolnavior :( . Insanatosire grabnica!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde adelinatache » 07 Apr 2013, 17:06

multumim!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Respira pufait, apatic, mananca putin de cateva zile

Mesajde Alexandra-Mihaela » 30 Mai 2013, 08:50

Oofff...... Este foarte greu pt tine acum. :cry: Cand a murit primul meu porcusor Rita am plans un an ( in fiecare zi) , iar cand a murit Musetel ( pe 1 mai 2013) am plans 3 zile incontinuu si cand citesc Album Memorial nu ma pot abtine sa nu plang. A fost un porcusor puternic ca a suportat atat durerea dar acum macar nu se mai chinuie. A fost un porcusor nobil. :cry: Pe mine ma doare numai cand aud de porcusorii vostri, dapoi de ale mele. :cry: :cry: :cry:
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

oana23
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iun 2013, 08:14
Localitate: Galati

Re: Respira greu pe nas

Mesajde oana23 » 17 Iun 2013, 08:28

va rog sa ma ajutati cu un medic vetelinar in galati...
am problemute cu purcelusha mea,are aproape 4 anisori.. de sambata dimineata scoate un sunet suierator ,mai ales cand miroase ceva ... si azi dimineata cand m am trezit am vazut ca sughita ... vesela si activa inca este dar am mari emotii sa nu pateasca ceva .. aveti idee de la ce ar puutea fi ?
tind sa cred ca e de la rumegus ,sambata sau vineri i am schimbat rumegusul ,desi cateva zile l am lasat in cel vechi din cz lipsei de timp.. asta ar putea fi cauza ce a declansat starea ei de rau ? va rog sa imi dati un sfat unde sa ma duc ,ce sa ii iau... nu as vrea sa pateasca ceva...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu pe nas

Mesajde Gemon » 17 Iun 2013, 09:57

Vezi recomandarile la .

Trebuie examinata de medic, mai multe probleme pot crea aceste simtome, de ex. raceala sau un corp strain ajuns accidental in caile aeriene (in acest caz este benefica administrare siropului Rhinathiol pentru decongestionarea cailor respiratorii, are ca subsanta activa CARBOCISTEINA de 2%, administrat cate 1 ml de doua ori pe zi, de preferat inainte de oferirea mesei).

Verifica locul unde este pusa cusca, sa nu fie curent. O cura de vitamina C administrata pe o petrioada de 7-10 zile ajuta la intarirea rezistentei organismului si grabeste vindecarea.
Insanatosire si asteptam vesti!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Respira greu pe nas

Mesajde khaos » 17 Iun 2013, 12:03

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 24 Iun 2013, 00:35

Sunt foarte ingrijorat in legatura cu Ruby.
De 2-3 zile (de cand a fost mai cald - nu stiu daca are legatura) a inceput sa respire mai dificil (nu pufaie/suiera) si mi se pare ca situatia se inrautateste.
Pun un clip cu ea unde se vede ca respira mai "apasat", se misca cu totul atunci cand respira, de obicei nu e asa. Clipul e facut acum 2 zile - vineri.


Mananca, dar parca mai putin, vine la mancare, dar nu mai tipa cand aude ca vine mancarea, parca e un pic mai moale, nu mai sta teapana atunci cand o iau in brate. Pe langa respiratie mie mi se pare ca are si un puls mai scazut, dar acum mie totul mi se pare accentuat.
Până acum stătea întinsă, chiar dacă respira mai dificil, parcă era mai relaxată, dar acum parcă stă şi un pic mai tensionată.
Mai mult asa sta acum - clipul e facut azi:

Acum doua saptamani, in zilele de 11, 12 si 13 a primit trei injectii cu 0.1 ml de enrofloxacin (nu mai puteam sa controlez balonarea), i-am dat probiotic Reflor de doua ori pe zi. Dupa ce am terminat cu tratamentul cu antibiotic a avut diaree 2 zile, destul de grav, de care am scapat cu smecta+probiotic in 3 zile si de atunci nu s-a mai balonat/nu a mai avut diaree.
A slabit de la 1160 grame la 1070 grame, dar asta dupa diaree, acum are tot atat - 1070 grame.

Bobitele nu au au o forma normala, consistenta e aproape normala, dar forma este neregulata (subtiri), dar asta cred ca este din cauza starii ei/mancatului mai putin.

Vreau sa stiu, daca poate sa imi raspunda cineva, daca pot sa ii dau ceva, ca acum plec si iau. Nu stiu daca doctorul va fi maine la cabinet si mi se pare o vesnicie pana marti.

LE: Stand cu ea si studiind-o mi se pare ca inima este defapt cea care bate tare si rar si din cauza batailor inimii i se misca asa corpul. Nici nu stiu daca e posibil. Nu-i curge nasul, nu-i curg ochii.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 24 Iun 2013, 17:17

Scuze ca nu editez mesajul anterior, dar deja e lung.
Am fost cu ea la medic si m-am intors descumpanit.

Medicul a spus ca are respiratie dispneica. A zis ca nu are nimic la inima, ca i se pare ca pielea si mucoasa nu sunt destul de roz. Spunea ca i se mai pare, dar ca nu e sigur despre ce e vorba, ca are plamanii "incarcati" - nu stiu ce inseamna asta.
A spus ca nu stie exact de la ce e asa, dar se poate sa fie din cauza malabsorbtiei, fiinca ea a avut mereu probleme digestive, pe termen lung sa se ajunga la asta combinat cu caldura din ultimele zile. A mai spus ca are nevoie de calciu si fier si că să merg maine, daca e la fel, sa faca injectie cu calciu.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Respira greu

Mesajde khaos » 25 Iun 2013, 11:46

Imi pare rau sa aud cu Ruby are probleme :( Din pcate nu as stii ce sfaturi sa-ti dau mai mult decat faci tu deja. Pe probleme de sanatate cred ca Geda se pricepe cel mai bine, poate arunca un ochi pe aici.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 25 Iun 2013, 15:13

Mi-a trimis Maria cateva mesaje. Bine ar fi fost sa merg la Bucuresti la Ana Pantu, dar eu stau in Brasov si nu vreau sa o stresez cu un drum prea lung cat timp e in starea asta, pe langa faptul ca e si cam cald.

Astazi e un picut mai activa, ii dau Rapid Care de doua ori pe zi, mananca mai mult de una singura decat zilele trecute, dar respira la fel. Mai merg la medic mai tarziu fara ea sa il mai intreb diferite lucruri.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Respira greu

Mesajde Gemon » 26 Iun 2013, 15:53

Vazand filmuletul, avand si blana lunga, este greu sa apreciezi, daca dieta ar putea contribui in oarecare masura la aceasta stare sau nu.
Scriu doar in general ca este foarte important ca porcusorii sa fie hraniti dupa necesitati, sa primeasca fan ad libitum (sa fie mereu accesibil acest nutrient ce ajuta la buna functionare a sistemului digestiv), sa li se ofere mese proaspete/verzi numai in cantitati moderate (pentru a fi consumate in maxim jumatate ora, dupa care restul ramas se scoate din cusca), si hrana speciala doar dupa nevoi, in portii mai reduse/potrivite.

Sistemul digestiv este unul din cele mai vulnerabile parti ale porcusorului. Ai mei, fiind adulti, primesc hrana speciala doar de 2-3x/saptamana, consuma in acest fel mai mult fan, ca mese verzi au parte mai ales de alimente de sezon oferite cat mai diversificat posibil, si relativ frecvent iarba verde proaspata, avand o dieta echilibrata, pastrand o greutate normala. Porcusorii in salbaticie consuma plante cu continut inalt de fibre ce au putine calorii, sistemul lor digestiv este adaptat la aceasta forma de viata, sunt "obligati" sa le consume in cantitati mari si repetate, pentru a obtine energia necesara (pot digera si refolosi chiar si cele ramase nedigerate prin coprofagie). In asa fel isi folosesc si isi tocesc dintii corespunzator, este mentinut peristaltismul intestinal (au intestinele lungi), sunt stimulate bacterii intestinale benefice (prin ele si reactia sistemului imunitar), toate acestea fiind indispensabile unui tranzit intestinal normal.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Respira greu

Mesajde FlorinG » 27 Iun 2013, 18:13

Pot doar sa spun ca mananca ce trebuie si cum trebuie, iar inainte de diareea de la enrofloxacina timp de jumatate de an greutatea ei s-a mentinut la 1150 grame fara variatii.
I-am facut enrofloxacina pentru ca nu mai functiona nimic pentru balonarea ei, ea balonandu-se indiferent de ce manca. De atunci de acum doua saptamani, cand i-am facut antibiotic, inca nu s-a mai balonat.

Astazi am fost la medic sa imi spuna daca se vede imbunatatire in felul in care respira si mi-a spus ca respira normal si nu mai are nimic. Sper sa se mentina asa.
E foarte rau cand nu exista un diagnostic si nu stii ce trebuie sa faci in diferite situatii. Deja am prea multe experiente cu situatiile astea. Tot ce am facut a fost sa ma asigur ca primeste ce are nevoie si sa astept.

Multumesc frumos pentru sfaturi! Sper sa continue starea ei buna pe care o are acum.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Respira greu

Mesajde ramona_inka » 27 Iun 2013, 18:42

Am mai observat porcusori care respira asa si in urmatoarele situatii:
- supraincalzire - mult prea cald in camera in care stau
- balonare
- greutate prea mare, porcusor obez
- gestatie (avansata)

Nu spun ca este neaparat vorba de cazul tau, doar enumar diverse posibilitati. In unele din aceste cazuri tensiunea pe diafragma este mare si se ingreuneaza respiratia facand acel zgomot specific.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori