Pet - nereguli

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pet - nereguli

Mesajde cristisz » 28 Iun 2012, 13:54

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde maria » 28 Iun 2012, 13:58

da, chiar
parca era vorba ca merge emil si cu aurelian sambata dimineata cu masina, sa vorbeasca la petshop
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde alecsutza » 28 Iun 2012, 14:24

si ce vroiai sa zic? ca imi doresc sa fi ajuns undeva unde le e rau? ce solutii vrei sa iti mai gasim? cred ca ti-au fost date destule solutii. cauta singura solutii acum.
Daca nu ii vedeam eu acolo si nu il luam pe acel om la intrebari ce mai faceai acum?
Daca nu ii dadeam mail Ramonei sa o intreb ce se poate face in acest sens, ce faceai?
DA , MA ROG SA FI AJUNS UNDEVA UNDE SA LE FIE BINE.

si cu asta am incheiat ca nu vreau sa ajung la certuri care nu isi mai au rostul
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pet - nereguli

Mesajde ramona_inka » 28 Iun 2012, 20:49

Singura solutie cu adevarat sigura este semnarea contractului de adoptie. In lipsa unui asemenea act nu poti avea nici un control. Si nici nu poti pretinde ulterior ceva...

Orice discutie acum este tardiva, porcutii nu mai pot fi recuperati. Doar sa speram ca persoana care i-a luat avand actele lor ne vor contacta. Noi nu am putut interveni atata timp cat omul a platit bani si isi cerea banii inapoi. (avand o chitanta avea justificare ca luase porcutii pe bani). Era dreptul lui pentru ca a platit si vroia sa isi recupereze investitia. Toate acestea nu s-ar fi intamplat daca exista contractul de adoptie sau la a doua decizie de a da porcutii eram anuntati si se avea rabdare pana se gasea stapanul potrivit.

Se pare ca ceea ce am spus eu a fost inteles/interpretat gresit. Intrebarea catre mine duminica, 24 iunie, din partea Geaninei a fost a fost asa: "Dvs. puteti sa ii primiti la inka?"
Iar eu am raspuns ca ii pot primi pe perioade determinate (nu pentru totdeauna) pana cand ajung la stapani:
"De luat la mine pentru totdeauna imi este imposibil. Cum ar fi sa iau inapoi forever toti porcutii care nu mai pot sta la cei care i-au dorit? N-as mai avea loc in casa, n-as avea mancare pentru ei... deci ar fi chin si pentru ei si pentru mine, oricata grija si dragoste am eu de dat. Eu pot primi numai pe perioade determinate, 1-2-3... zile, pana pleaca la noii stapani (adoptatori). Era bine daca ma contactai direct atunci cand ai luat decizia sa ii dai. Atunci anuntam si eu mai departe si le gaseam impreuna o casuta. De fiecare daca am facut asa, puneam anunt si gaseam stapani care veneau si ii luau de mine sau direct de la cei care dadeau in adoptie. Am primit inapoi porcuti si din alte orase care si-au gasit stapani in Bucuresti."

Geanina a anuntat ca ii da, s-a pus anunt si apoi s-a razgandit... Apoi a actionat din nou fara sa ne spuna. Pentru a gasi stapani trebuie putina rabdare, nu poti avea pretentia ca se rezolva in 2 zile. Uneori se rezolva imediat alteori dureaza o luna sau mai mult. Si cei care sufera cel mai mult sunt cei mici :(

Trebuie sa ne calmam si sa invatam si de aici ceva. Cuvintele dure nu isi au rostul.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pet - nereguli

Mesajde Allma » 10 Iul 2012, 23:13

Am fost in urma cu 2 saptamani in Iasi, la matusa mea si am trecut prin petshop-ul din mall sa vad ce mancare au, in ce conditii stau animalele....Acum am reusit sa pun pozele in calculator. Sa va zic in ce conditii stateau: porcusorii erau cate 2 in cusca, dar vanzatoarea a zis ca pereche, pe motiv ca "baietii se omoara si fetele se bat", dar, nu era doar perechea porceasca in cusca, ci au mai bagat si un iepure acolo, ea a sustinut ca mananca aceeasi mancare si ca sunt animale care se inteleg :nerdy: Era o caldura nebuna afara, aerul conditionat batea la maxim in toate partile..In fiecare cusca exista o adapatoare, dar majoritatea goale, cand i-am zis vanzatoarei a zis ca se ocupa, apoi am plecat prin magazine si cand sa plecam am trecut sa vad, aceeasi situatie....si unul din iepuri imi parea cam molesit :( Animalele se scarpinau destul de des, deci imi venea sa plang la ce era acolo :(
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Am si un filmulet pe care il voi posta maine, in el am filmat toate custile.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Pet - nereguli

Mesajde -Vlad- » 11 Iul 2012, 08:17

Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pet - nereguli

Mesajde Allma » 18 Iul 2012, 00:22

e frumoasa/frumos dar conditiile nu :( Poate ajunge la oricine :(
Old username: Andreea_Molly

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Pet - nereguli

Mesajde anne_Mary » 18 Iul 2012, 08:40

Pacat ca sunt tinuti asa ! Insa nu ma surprinde. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. :( si dupa ce ca ii tine intr'o mizerie cum spuneau si alti utilizatori anterior mai vor si bani pe ei :) Acum 2 saptamani cand m'am dus la Cora din Ploiesti am vazut acolo o mizerie de nedescris sa nu mai zic de miros... erau 3 porcusori (cred abia adusi) si arata cusca groaznic si talaju nu era schimbat si la hamsteri aceeasi problema.

porcusorul_meu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 09 Noi 2012, 14:53
Localitate: bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde porcusorul_meu » 12 Noi 2012, 14:55

cu legile din tara asta o luam razna:D

dany_nike007
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 10 Dec 2012, 17:52
Localitate: brasov

petshop

Mesajde dany_nike007 » 14 Feb 2013, 20:25

Imagine


eu mam implicat sa salvez viata micutilor din petshop prin pile etc nu conteaza


datele mele leam hasurat cu negru

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: porcusorul meu incantat :D

Mesajde Allma » 14 Feb 2013, 20:33

Eu nu ma pricep...deci nu stiu ce legatura au alimentele cu neregulile veterinare...dar felicitari! Daca cineva ar face o astfel de solicitare impotriva animaxului e controlat respectivul magazin sau tot lantul? Eu urasc locul ala, nu sunt adapadori si se vand pui nou-nascuti deseori, sau chiar mamele lor...am vazut hamsteri care se bateau si am chemat repectivul vanzator si a zis ca "se joaca" unul fiind plin de sange...l-am mutat eu cand a plecat....nu au pic de mila...oare patronul ala stie ce e acolo?? Mi-a zis cineva care a lucrat intr-un petshop si mi-a zis ca patronul le-a dat ordine sa puna talas curat foarte putin deasupra celui ud ca sa para curat si sa faca economie...dar daca sunt atatia oameni iubitori de animale sau de moda cu animalele...cum sa nu faci afaceri si cu ele? Daca oamenii isi vand copii sau corpul un amarat de animal de ce nu? In lumea asta orice e normal...
Old username: Andreea_Molly

dany_nike007
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 10 Dec 2012, 17:52
Localitate: brasov

Re: porcusorul meu incantat :D

Mesajde dany_nike007 » 14 Feb 2013, 20:41

eu ce pot sa iti zic cu siguranta e ca a fost amendat eu cautam cu disperare un coleg micutului meu pe fetita am donato sa evit o sarcina si cum pe genom si alte siteuri nam reusit sa gasesc nici prin alte cunostinte am inceput sa umblu prin petshopuri si la petshopul acela erau 7 -8 puisori de porcuti intro cusca dinasta de 1.20 cu 2 iepuri mariiii ii bateau pe saracii ... ei micuti fugeau sa se ascunda sub un iepure crezand ca e mama alt porc adult era intro cusca doar cu iepuri ... o proaspata mamica tinuta into cusca de hamsteri cu puiuti ...
si sub pretextul ca as vrea sa cumpar unu am inceput cu tipul din magazin sa ii verific erau plini de plagiii erau muscati de ureche de iepurii si plus aveau si niste viermisorii galbenii prin blanita ...
si am luat masuri nu trebuie sa fim ignoranti se rezolva daca insiti orice ....


si sa nu mai zic ca am adoptat pana la urma un porcut de pe genom mi la trimis pe tren din b in bv si supriza era plin de acarieniii ... akm e bine mai avem o baita cu ectocid si a scapat ... deci am grija de ei petrec o gramada cu ei ... app ca in sesiune nici nam prea invatat numa la ei mia stat capu de unde rezulta si rezultatele mele mai mici
:(((

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pet - nereguli

Mesajde Crissy » 06 Feb 2014, 22:02

Buna tuturor!!Si eu am observat multe nereguli in ceea ce priveste sanatatea porcusorilor.La cora pantelimon spre exemplu s.a deschis un nou petshop si am intrat sa vad porcusorii de guineea in special.Erau inchisi intr.un tarc destul de mare dar,pe langa faptul ca amandoi erau bolnavi se putea observa ca pe urechiuse aveau un fel de ciuperca,erau si inchisi cu un iepure.Porcusorii dormeau nici nu au sesizat ca eu eram langa ei si ca vorbeam cu ei.Pe langa asta,m.am dus la o domnisoara sa o intreb daca au cavia complete si mi.a spus ca da au dar pretul era cam mare 16,5 lei si eu am luat de la MaxiPet cu 12,5 lei.Eu am oftat si i.am spus tipei ca mi se pare cam scumpa la care ea incepe sa rada si imi spune ca porcusorii mananca orice sa ii iau ceva mai ieftin ca nu conteaza...La vreo doua zile m.am dus din nou sa vad ce fac porcusorii si erau la fel,tot asa dormeau. :(

alina.dragne
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 03 Iun 2013, 23:10
Localitate: Targoviste

Re: Pet - nereguli

Mesajde alina.dragne » 02 Iun 2014, 15:30

Buna ziua,

Sunt Alina din Targoviste. De curand s-a deschis un petshop in centru (in complex Mondial, pe latura cu parcul). Week-end-ul asta am trecut pe langa el si am ramas surprinsa sa vad ca erau 2 porci intr-o cusca tip acvariu, dar fara a avea apa si mancare. Adica de sambata de cand a inchis pana luni (azi) nu au avut parte de nimic. Am trecut si ieri (duminica) sa vad daca a venit cineva sa le puna de mancare sau apa. Nimic.
Asa ca fiind un pic furioasa m-am duc azi la petshop sa vorbesc cu proprietarul.

Nu m-am dus cu scandal, doar sa vorbesc cu el despre situatia porcilor. L-am intrebat daca a uitat sa le puna apa peste week-end si mi-a zis ca el nu le da DELOC apa porcilor, ca are crescatorie, si tot felul de imbrobodeli. Chiar mi-a spus ca a incercat se le puna apa deoarece cusca e aproape de vitrina si bate soarele. Dar cica porci nu au baut. Tot asa zicea ca nu le da DELOC fan uscat, si ca din cauza asta unuii beau apa pentru ca mananca fan.

Mie una imi vine greu sa cred ca un porcusor nu vrea sa bea apa sau sa manance fan. Numai zic, cusca este de cca. 30x50 cm abia au loc sa se miste, porcii fiind destul de mari. Intr-o alta cusca are 2 iepuri, la fel nu am vazut apa si mancare la ei.

Acum intrebarea mea este sa ma duc sa-l reclam? Si unde, la Politia animalelor (este un sediu in Targoviste) sau la Directia Sanitar Veterinara?

Pentru toti din Targoviste, incercati sa-i boicatati magazinul, poate asa da faliment si scapam de el :)


Multumesc,
Alina

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Pet - nereguli

Mesajde FlorinG » 02 Iun 2014, 22:07

Nici nu trebuia sa vorbesti cu el. Fa reclamatie in ambele locuri, daca poti.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori