Crescatorie noua?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Crescatorie noua?

Mesajde Moniq » 24 Noi 2010, 19:38

A auzit cineva de Crescatoria Ionut? Am dat din greseala peste ea pe internet, si , sincera sa fiu, nu imi place cum sunt tinute animalutele....Ca au mai multe animale.... Cel putin porcusorii

http://crescatorsbanimale.webs.com/apps ... d=10383060

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatorie noua?

Mesajde AndreeaC » 24 Noi 2010, 19:45

Am intrat si eu acum sa vad .
Din fotografii , intradevar , conditiile nu sunt cele mai potrivite :(
Din pacate seamana mai mult a ,,Inmultitorie"
PACAT !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatorie noua?

Mesajde MihaelaD » 24 Noi 2010, 22:06

M-am uitat si nu mi s-a parut asa horror...in fond toti incepem de undeva...important este sa-i iubeasca si sa-i ingrijeasca...spatiu pare sa aiba destul...probabil ca in timp isi va construi ceva supraetajat...pozele nu prea sunt de calitate, dar nu pare sa fie murdar...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Lili » 24 Noi 2010, 23:04

Ba mie mi se pare foarte mizerabil. O improvizatie facuta cu bani putini ca sa scoata repede bani multi. Animalele....ce mai conteaza?:( Poate imi scapa mie, dar unde e fanul, unde e apa??? Ati vazut ce au in castronelul cu mancare?:( Infect.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatorie noua?

Mesajde AndreeaC » 25 Noi 2010, 08:53

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Susp3ktA » 25 Noi 2010, 13:07

Am intrat acum pe site si am vaut pozele. In una sau doua din pozele cu purcelusi era talasul curat. In rest...groaznic!!!
N-am vazut eu bine sau in una din poze aveau in castronel boabe de porumb? Am citit pe forum ca nu e bine sa dam boabe de porumb la purcelusi...
ImagineImagineImagineImagineImagine

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Gabriela094 » 27 Noi 2010, 12:56

In opinia mea, este imposibil sa nu observi conditiile in care sunt tinute animalele. Probabil "Ionut" este o persoana iresponsabila caruia nu-i pasa ca fiecare animal are nevoie de un anumit tip de hrana (adecvat speciei/varstei), ca fiecare animal trebuie (!) sa aiba un anumit spatiu, vad ca nu tine cont nici macar de minimul necesar: igiena.

Este foarte probabil ca din aceasta "crescatorie" sa plece porcusori catre petshopuri sau sa fie vanduti hamsteri en-gros.

Cred ca nu sunt singura care a vazut asta: http://crescatorsbanimale.webs.com/apps ... =106394285

In primul rand, porcusorii sunt tinuti in mizerie (talas necuratat de mai mult de o saptamana, tub mizerabil etc.) . Pe langa asta, nu au fan, apa (vad varfurile adapatorilor dar nu stiu cata apa au in ele si nici cat este de curata) si hrana corespunzatoare. Pe de alta parte, eu vad acolo lemn. Lemn imbibat in mizerie, nespalat. Nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca, din nefericire, un porcut sau mai multi va dezvolta o boala transmisibila...

Imi pare rau ca mai exista si astfel de persoane si sper ca unele (!) persoane sa invete ca pentru a face o crescatorie, un adapost sau pentru a inmulti animalele (nu incurajez asta, zic doar) este nevoie de bani si de pricepere si mai este nevoie si de intelegerea nevoilor animalului.
Gabriela

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Jackie » 27 Noi 2010, 18:35

Pe mine personal m-a dat gata cu "Cincila" si "Iepuri normali". Se vad cunostiintele lui despre animale. PLus ca daca il intrebi de Pedigree la porcusori cred ca se uita la tine si iti zice mirat ca nu vinde mancare de caini. Revoltator.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crescatorie noua?

Mesajde true_fan_66 » 27 Noi 2010, 20:35

Pentru ca la unii oameni tot ce conteaza e profitul de pe urma animalelor, nu sanatatea lor si in nici un caz sa le ofere conditii bune de viata.

alemeyo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2010, 20:36
Localitate: Sibiu

Re: Crescatorie noua?

Mesajde alemeyo » 27 Noi 2010, 21:01

Buna la toata lumea de pe topicul asta
am observat ca majoritatea sunteti ingrijorati si revoltati de modul in care sunt ingrijite/tinute animalele
va asigur insa ca ele sunt bine ingrijite si nu este nevoie sa va revoltati
animalale nu stau in minzerie cum au mentionat cateva persoane (pozele au iesit asa de nefericite pt ca lumina era nefavorabila iar nici camera mobilului nu este prea buna)
cine are crescatorie de animale stie ca poza unui porc de guinea, hamster etc nu va arata ca una din revista.
Nu inteleg de ce sunteti reveltati pentru ca, dupa cum observati toate animalele au un spatiu adecvat lor, unde pot fugi si unde se pot juca; ati vazut cum tin altii animalutele? (de exp porci de guinea, iepuri, hamster etc)....ii tin intr-o cusca mica de cativa cm....la crescatoriile acelea trebuie sa va revoltati

noi nu incercam prin acest site sa facem bani... crescatoria asta am inceput-o din pasiunea pe care o aveam fata de animale....ideea infiintarii ei era sa oferim aceste animalute foarte dragalase si altor persoane care impartaseau aceeasi pasiune sau care doreau pur si simplu un animalut de companie
important pt noi nu sunt banii...noi asiguram in primul rand ca animalele noastre de companie sa ajunga la cineva care le poate ingriji si care le iubeste.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatorie noua?

Mesajde AndreeaC » 27 Noi 2010, 21:08

alemeyo ,
Am intrat si pe pagina de Facebook .
Ai putea sa mai citesti aici in ceea ce priveste Porcusorii de Guineea si nevoile lor pentru a putea asigura si tu micutilor ceea ce trebuie :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Gabriela094 » 28 Noi 2010, 00:16

Draga alemeyo,


Nu cred ca sentimentele de indignare pe care le trezesc in noi conditiile mizere in care sunt tinute animalele sunt nefondate. Talasul proaspat, curat, nu este nicidecum negru, ci are o culoare deschisa. Hai sa nu ne ascundem dupa deget. Locurile in care tineti majoritatea animalelor sunt infecte. Eu spun numai ce vad, acum nu stiu daca voi nu ati facut pozele cat inca mai era curatenie. :)
Poate ar trebui sa va axati mai mult pe cresterea unui numar mult (!) mai mic de animale de animale, sa le oferiti conditiile necesare si sa incercati sa faceti in asa fel incat sa le fie macar lor bine.


Presupun ca poti raspunde si la niste intrebari:
- Animalele sunt separate pe sexe?
- Inmultiti sau cresteti animale?
- Cat de des le faceti curat?
- Aveti posibilitatile materiale pentru a le oferi toate cele trebuincioase tuturor speciilor pe care le aveti in crescatorie?
- Va ocupati de fiecare animal in parte?
- Aveti toate medicamentele necesare in casa in cazul in care exista o problema cu vreun animalut? Stiti ce sa faceti intr-o situatie de urgenta?
- Cum dezinfectati lemnul in cazul in care apare vreo micoza?
- Aveti timpul necesar ingrijirii acestor animale?
Gabriela

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crescatorie noua?

Mesajde true_fan_66 » 28 Noi 2010, 01:21

Alemeyo, poate consideri acele conditii in care sunt crescute animalele cele mai bune, dar nu sunt. Pun pariu ca nu ti-ai pus nici una dintre intrebarile din postul anterior pentru ca am vazut in una din pozele de la crescatorie cea mai proasta mancare posibila pentru porcusori...cred ca si cea mai ieftina de pe piata. Daca nu ma insel, la toate petshopurile apare in meniul porcusorilor pentru ca nu este costisitoare si nimanui nu-i pasa daca le dauneaza animalelor atata timp cat pe punga scrie ca e facuta special pentru ele. Si in unele custi nu parea sa fie curat....ca sa nu mai zic ca unele castroane din care mancau rozatoarele erau de asemenea, murdare. :puking:

alemeyo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 27 Noi 2010, 20:36
Localitate: Sibiu

Re: Crescatorie noua?

Mesajde alemeyo » 28 Noi 2010, 02:49

buna
pt inceput vreau sa clarific partea cu mancarea, respectiv semintele pe care le vedeti in poza...acele seminte nu inlocuiesc nicidecum mancare porcusorului ci o completeaza...ei primesc portia zilnica de legume, fructe si fan...acele castroane sunt umplute cu seminte in fiecare zi asa incat porcusorii au posibilitatea sa manance oricand.

"Talasul proaspat, curat, nu este nicidecum negru, ci are o culoare deschisa. Hai sa nu ne ascundem dupa deget" - Gabriela094 in prima posare a mea nu am spus ca talasul este proaspat, am spus ca eu nu stau in conditii proaste asa cum crede toata lumea (asa ca hai sa nu incepem acuma sa interpretam); intr-adevar, in momentul in care am facut pozele talasul nu era schimbat...dar asta nu inseamna ca stau in locuri "infecte" (va rog nu mai folositi acest cuvant - infect- pt ca este un cuvant mult prea dur si de necerut in aceste conditii)

1 da ele sunt separate pe sexe si sunt in grupuri a cate 4
2 inmultim si crestem animalele
3 le facem curat tot la 2 zile la fiecare animal in parte (porci de guinea, hamsteri, perusi, cincila etc)
4 da avem posibilitatea materiala pentru a le oferi tot ce le trebuie pt ca altfel nu ne-am fi extins asa de mult (cum am mai spus pe primul loc este animalul)
5 da ne ocupam de fiecare in parte la sf saptamanii....ii luam pe fiecare in parte si ii controlam de rani, muscaturi etc
6 stim ce sa le facem in caz de urgenta (avem multi ani experienta + pasiune)...recunoastem nu avem "toate medicamentele necesare ", dar avem un medic veterinar care stie de crescatoria noastra si care ne sta la dispozitie orcand cu orice....daca sesizam cv neinregula cu animalutele noastre contactam imd veterinarul nostru
7 da avem timplu necesar intrucat asta este singura activitate a noastra, respectiv a lui Ionut....el petrece toata ziua cu animalele, ingrijindu-le

true_fan_66 nu am spus ca acele conditii sunt "cele mai bune"
am spus doar ca sunt bune si favorabile lor.

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Crescatorie noua?

Mesajde Jackie » 28 Noi 2010, 10:01



Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori