pet-recomandare pt cluj napoca

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 30 Mar 2009, 07:34


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 30 Mar 2009, 09:51

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 30 Mar 2009, 09:59


Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 30 Mar 2009, 10:35

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 30 Mar 2009, 10:42


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 30 Mar 2009, 11:00


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 30 Mar 2009, 11:07


LovePets
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 30 Mar 2009, 22:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde LovePets » 30 Mar 2009, 23:05

Salutari tuturor iubitorilor de animale!
Sunt noua pe forum si m-am inregistrat pentru a-mi scrie si eu parerea in legatura cu acest subiect
Tin sa precizez ca am fost personal de cateva ori in magazinul de pe str. Brancusi.
Ce nu reusesc eu sa inteleg: ce castig aveti daca il atacati pe patron? In primul rand, rasuflu usurata pt. faptul ca e medic veterinar si ca are angajati medici veterinari. Spuneti-mi, oare cate pet-shopuri mai cunoasteti in care patronul si angajatii au habar de ce li se intampla animalelor?
rodents'r'us, am vazut ca si tu esti nou pe forum. Te-as intreba eu pe tine: esti cumva medic veterinari?
Cu ce drept acuzi alti oameni, care totusi 6 ani au facut facultatea de medicina veterinara?
Si cum iti permiti sa tragi concluzii pripite? Spuneai ca intr-o zi mirosea urat acolo. Cu totii stim ca micutii nostri mai obisnuiesc sa lase urme nu numai in cusca.. eu zic ca e bine ca s-au obosit sa spele peretii...
Eu tot nu inteleg d c e problema daca fetitele stau cu baieteii? sunt sigura ca angajatii i-au pus asa ca baietii sa nu se bata intre ei sau fetitele intre ele. Si sincer, jos palaria ca tin sub tratament animalutele... altii nu s-ar obosi
Nu incerc sa fiu de partea nimanui, dar sa fim obiectivi: bine ca macar le pasa si incearca sa le ofere nimalutelor cat de cat un trai bun.
Credeti-ma, in Cj sunt si alte pet-shopuri, unde situatia e mult mai grava. In loc de atacuri ajutati-va, ca doar oameni suntem cu totii!

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 31 Mar 2009, 00:01

LovePets, nu sunt din Timisoara si nu stiu acel magazin de animale dar nu cred ca asta are importanta.
In primul rand(si aici nu e vorba de acei oameni pentru ca nu ii cunosc) daca au facut 6 ani medicina veterinara asta nu garanteaza ca au habar cu ce se mananca aceasta profesie si cu atat mai mult ca se pricep sa ingrijeasca niste porcusori de guineea. Mie mi-a murit catelusa din cauza unor ,,doctori'' de la o clinica renumita din Bucuresti, pentru simplul fapt ca au gresit analizele si a iesit alt rezultat! Iar ei ,,saracutii'' dupa 6 ani de facultate nu s-au gandit nicio clipa ca poate au gresit undeva, sau sa se gandeasca macar ca ea are o anumita boala in conditiile in care era epidemie in Bucuresti! A fost si greseala mea ca nu m-am plimbat cu ea si la alte clinici, dar am zis ca nu are rost s-o chinui si mai mult (zilnic perfuzii...si tot felul) si am mers doar cu analizele. Fiind gresite, normal ca imi puneau acelasi diagnostic. Asa ca nu le mai lua atat apararea si nu le mai plange de mila ca au facut 6 ani facultatea! In mainile lor se afla viata multor animale care spre deosebire de noi nu pot vorbi ca sa spuna ce le doare, ce le face bine si ce le face rau.
Iar in legatura cu acei medici, pe animalele aflate in magazin le incalzeste cu ceva ca sunt in grija unor medici care nu le ofera un minim de ingrijire?

,,Eu tot nu inteleg d c e problema daca fetitele stau cu baieteii? sunt sigura ca angajatii i-au pus asa ca baietii sa nu se bata intre ei sau fetitele intre ele.''
Este o foarte mare problema, pentru ca se imperecheaza! Si se duc persoane care cumpara o femela si peste o luna se trezesc cu x porcuti bonus. Sau asta intra in pret?

,,Si sincer, jos palaria ca tin sub tratament animalutele... altii nu s-ar obosi ''
Asta au spus ei pentru a se apara. ai vreo dovada? si daca tot sustin ca sunt sub tratament, nu cred ca este normal ca in cusca alaturata sa stea porcuti sanatosi.
Ai spus ca oameni suntem cu totii...oare? Mai poti fi considerat om atunci cand pui banii mai presus de niste suflete nevinovate?
Scuzati-ma daca am scris cu greseli, dar nu am starea necesara sa recitesc ce am scris.

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 31 Mar 2009, 09:35

Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

LovePets
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 30 Mar 2009, 22:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde LovePets » 31 Mar 2009, 11:53

OK, daca voi spuneti ca sunt probleme, asa o fi. Sincer, eu inca nu am porki, acum incerc sa adun niste informatii pentru ca nu as dori sa am un animal si sa nu stiu ce nevoi are...
dar daca sunt probleme, d c nu incercati sa le spuneti nu numai care sunt ci si care ar fi rezolvarile? ca poate ei nu isi dau seama... repet, oameni suntem, si nu murim daca ajutam! sunteti multi pe forum care stiti ce e mai bine pt un porki, eventual incercati sa le duceti pliantul, opate o sa le fie de ajutor...

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 31 Mar 2009, 12:10

LovePets pana acum il laudai ca e veterinar si angajatii la fel.
Eu personal i-am trimis un mail cu neregulile de acolo si la fiecare el a gasit o scuza "buna".
Veronica iar a incercat si inca incearca sa-l lamureasca.
In opinia mea nu ai cu cine, el stie ca e veterinar si la orice problema are un raspuns.
Situatia sta asa de multa vreme atat la mag. din Cora cat si cel de pe Brancusi.
In Cora sunt probleme de mai bine de 2 luni(cand am fost eu prima data).
Pentru inceput in Cora se vand pui MULT prea mici. Eu am vazut cum arata un pui de o luna si cum arata aia din Cora. Diferenta e imensa.
Cei de o luna care au fost crescuti corespunzator sunt dubli fata de cei care sunt de vanzare in Cora de unde se pot deduce 2 lucruri: cei din Cora inca nu au o luna si drept urmare nu ar trebui sa fie scosi la vanzare SAU au deja o luna dar au fost crescuti si tinuti in bataie de joc.
Pe langa asta asa cum am mai spus fetele stau cu baietii. NU e normal si nici bine. Daca vreuna din femelele alea pricajite ramane gestanta poate fi un dezastru pentru ea. MULT prea mica sa aiba pui.
In plus acolo stau porcine cu micoze langa porcine care nu erau micozate dar nu e problema, si cele fara vor avea.
Cusca porcinelor din Cora sta la nivelul solului unde este un curent groaznic. Pe mine m-a apucat durerea de cap de la curentul de acolo si am stat maxim 20 de minute in magazin.
Pe langa asta stau cate 10 porcine in o amarata de cusca care nu e destul de mare nici pentru 2 porci.
Mai zic? nu, de Cora nu mai zic ca am zis destul.
Trecem la Brancusi:
N porci micozati de nu mai au par pe ei care stau asa de cel putin 2 saptamani daca nu mai mult. Sub acei porci micozati stau alti 2 porci care nu par sa aibe probleme, nu se vad urme de micoza pe ei si par sa fie ok.
NU e normal!
Mai mult porcinele stau pe grilaj de sarma. NU e voie pentru ca isi pot rupe picioarele.
Mai mult domnul patron minte cand spune ca acei porci sunt in carantina. EXACT din acea cusca cu porci micozati am vazut eu personal cum s-a vandut un purcelus unei fetite care venise cu mama ei sa-si cumpere porcut. Pana acum nu am spus nimic despre aceasta vanzare pentru ca am vrut sa mai am un as in maneca dar vad ca e momentul sa-l scot.
Asa ca LovePets daca vrei sa tragi concluzii fa-o dupa ce te informezi. Nu arunca povesti asa de dragul de a face scandal.
Vrei sa te informezi despre porci? Citeste acest forum din doasca-n doasca si ulterior putem recomenta problema.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 31 Mar 2009, 12:11

uffff
sincer ma deranjeaza unde a ajuns discutia
draga lovepets pliant exista si stam la dispozitia oricui cu informatii
acesta este rolul acestiu forum, nu mai spun de site unde sunt toate informatiile despre porcusori
nu suntem impotriva lui sebastian sau al altui patron
din contra am spus de multe ori ca apreciez dialogul
evident un dialog nu este de ajuns trebuie ca macar unele lucruri sa fie puse in practica
nu stiu daca ai o legatura personala cu sebastian(si nici nu ma priveste) dar eu incerc, din toata puterea, sa schimb ceva insa nici eu si nici altcineva de pe acest forum nu poate intra cu forta nicaieri
poate limbajul unora dintre noi ese mai taios insa nimeni nu vrea sa acuze,toti vrem sa imbunatatim conditiile
toti vrem binele porcutilor si nu numai si crede-ma ca se pot face lucruri mari si sa nu implice costuri ridicate
sa tii femelele si masculii separat este gratis
sa nu cumperi animale bolnave este la fel doar o decizie(o micoza trece greu si cu mult tratament ) nu vorbim din carti ci din proprie experienta
sunt oameni pe acest forum care au luat porci cu micoze si au murit dupa ce s-au straduit si au cheltuit milionane http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... hlight=fru (uite aici drama lui whitesnake18 iar fru s-a stins repede ,sunt mii de cazuri :!: )
ce trebuie sa intelegi e ca noi vrem ca atunci cand tu iti vei cumpara un porcusor e sa nu treci prin ce am trecu noi
apreciez dorinta de a schimba si eu sunt la dispozitia oricui doreste binele acestor animale

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 31 Mar 2009, 12:31

Veronica are dreptate, nimeni nu are nimic cu patronii.
Tot ce vrem este sa intram pe usa si sa nu fim scarbiti de ce vedem.
Da limbajul meu este taios si poate sa fie si mai taios daca este cazul. Asta este, asa sunt eu, vorbesc hotarat si nu am nici un interes sa menajez pe nimeni cand am ceva de spus.
Poate e defect profesional sau poate e de vina faptul ca eu sunt coleric 100% sau poate pur si simplu nu-mi pasa de ce crede x sau y si spun pe fata ce am de spus.
Dar iti promit ca daca domnul doctor ia niste masuri in acele 2 magazine o sa-i fiu aliat daca doreste.
Dar sa faca ceva, ceva mai mult decat sa ma adoarma cu povesti cu scufita rosie.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 31 Mar 2009, 16:55

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori