Putem face un demers din punct de vedere legal?

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
whitesnake18
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 21 Ian 2009, 15:31
Localitate: bucuresti

Mesajde whitesnake18 » 27 Ian 2009, 13:40

buna ziua tuturor!
dupa ce am depasit cu greu durerea :cry: de a o pierde pe fru la numai 5 zile - pentru cei care nu au citit deja, fru a fost porcuta fetitei mele luata dintr-un petshop numit zoomania din cora pantelimon si care a primit un trist "bonus": tricophyton mentagrophytes :( ; boala a evoluat foarte rapid cu toate stradaniile noastre si fru s-a stins pe 22 ianuarie - cum spuneam dupa ce am depasit durerea acuta si am ramas numai cu tristetea si amintirea, mi-am propus sa nu las la intamplare acest lucru (macar atat ii datorez porcutei) si sa reclam acest pet shop(in care am mai vazut lucruri, sa spunem nelalocul lor) la directia sanitar-veterinara. lucru ce s-a intamplat deja si mi s-a raspuns ca vor declansa o ancheta. de aceea, daca aveti exemple concrete depre modul total gresit in care se "ingrijesc" animalele acolo, de preferinta cu date exacte va rog sa mi le trimiteti pe privat ca sa le includ in sesizarea mea. am primit cate ceva de la susp3ktA, dar cu cat sunt mai multe cu atat mai bine. multumesc :smile: . o zi buna tuturor :hi:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 28 Ian 2009, 09:42

ii rog pe toti cei care sunt din bucuresti si au avut experiente asemanatoare sa ia legatura cu whitesnake prin mesaj privat. cu cat suntem mai multi, cu atat mai bine! e sansa de izbanda mai mare!

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 28 Feb 2009, 22:52


Avatar utilizator
whitesnake18
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 21 Ian 2009, 15:31
Localitate: bucuresti

raspuns de la autoritatea celebra sanitar veterinara

Mesajde whitesnake18 » 20 Mar 2009, 17:50

buna ziua dragi prieteni
am revenit dupa mai mult de o luna, in care v-am urmarit dar fara sa intervin deoarece inca doare :cry: dar, ne revenim. intre timp am primit si raspunsul de la autoritatea sanitar veterinara care m-a lasat cu gura cascata. inca nu stiu sa-l postez pe site, promit ca invat, dar in cateva cuvinte au raspuns ca totul se intampla perfect legal, exista un registru de evidenta a animalelor, iar la vanzare cumparatorilor li se inmaneaza certificat de garantie (?), instructiuni de hranire, samd. o mare minciuna. In plus, in data de 17 ianuarie nu figureaza vanzarea niciunui porcusor! Nici nu are cum sa figureze deoarece cand prietena mea a cerut facturasau bon i s-a apus ca pentru animale nu pot da factura. Despre certificat nici nu s-a pus problema.
cam asta este. una peste alta parerea mea este ca stiu foarte bine ce se intampla pe acolo dar nu vor sa fac nimic. urmatorul pas este sa scriu la ziar. am gasit un amic care ma poate ajuta in acest sens si voi incerca si aceasta varianta.
in rest inca stau in cumpana :?: , desi eram hotarata pana mai deunazi, daca sa mai iau porcutz sau nu pentru ioana. durerea a fost atat de mare incat nu stiu cum sa abordez problema. poate ma puteti ajuta ....

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 20 Mar 2009, 21:18

Sfatul meu din suflet e sa-i aduci unu+unu porcusori (la alegere fete sau baieti cum te trage sufletul). Nu aplic principiul cui pe cui se scoate dar sunt atatea dragalasenii miscatoare care asteapta sa fie iubite incat greutatea va fi doar cea a alegerii. Crescatorii nostri de pe forum au pui sanatosi care vin cu istoric si "certificat de garantie". Zic sa indrazniti...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Mar 2009, 21:38

draga serpisorule
stiu ca nu e topicul potrivit, stiu ca te-am sfatuit sa nu iti mai ie porcut, dar deja e prea tarziu. esti virusata cu virusul porcesc la care nu exista antidot.
asa cum te vad eu iti vei lua porcuti.
sunt pe forum cativa puiuti porcuti care mai au un pic sa stea cu mama sau altii care urmeaza sa se nasca.
daca iei din donatii le faci un bine.
cat despre petshopuri, reclamatii, politie veterinara, noi am discutat .
atata timp cat nu exista niste normative care sa reglementeze activitatea crescatoriilor si a petshop-urilor, politia veterinara, chiar daca ar vrea, tot nu ar avea cum sa amendeze proprietarii si sa ii oblige sa tina animalele in conditii bune
in nici un document oficial nu exista obligatia ca porcii sa aiba apa si fan in cutie.
nu ii pot amenda pe baza celor scrise pe gemon.
nu vreau sa te dezamagesc, dar situatia asta e.
poate cei ca deedee sa apuce vremuri mai bune pt porcuti
PS
poti pune aici raspunsul la reclamatia ta cu un mic comentariu despre ce s-a intamplat

Avatar utilizator
whitesnake18
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 21 Ian 2009, 15:31
Localitate: bucuresti

si totusi...

Mesajde whitesnake18 » 23 Mar 2009, 13:14

si totusi autoritatea sanitar veterinara vrea sa continue aceasta ancheta. mai am nevoie de hartiutele cum ca am fost cu fru la doctor , pe care le voi lua astazi. inca mai sper ca cei de la petshop vor fi macar amendati daca nu li se va interzice sa vanda animale - ceea ce este putin probabil.
si dupa cum spunea maria suntem deja virusate asa ca acum studiem rase si culori - mai mult ioana. asa ca in curand speram sa va prezentam un nou prieten sau prietena sau prieteni... :D nu ne-am hotarat daca fete sau baieti dar ... asta deja nu mai conteaza. :lol:

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 23 Mar 2009, 18:32

draga whitesnake,
eu merg pe ideea "cui pe cui se scoate". a functionat la mine si atunci cand eram copil dar si acum...... :lol: dar sa fie doi porcuti :giggle:
daca nu mai vreti porcuti pentru ca traiesc relativ putin, documentati-va in legatura cu un catelus.

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde LauraStane » 26 Aug 2010, 18:13

cand am luat al doilea meu porcusor (ca sa aiba primul prieten) l-am luat de la pet shop-ul din baneasa si l-am luat deja cu acarieni si paduchi si dupa aceia l-am tratat la veterinari dar pana la urma a murit scumpul meu ciufi la varsta de 3 ani :cry:
Ultima oară modificat 19 Noi 2010, 00:36 de către LauraStane, modificat 1 dată în total.

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde LauraStane » 26 Aug 2010, 18:15

plus ca dupa accea l-am luat pe chitache din acelasi loc si a murit la o saptamana :cry: in pet shop-uri animalele sunt neglijate le iei gata bolnave
Ultima oară modificat 19 Noi 2010, 00:37 de către LauraStane, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
IoanaS
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 16 Sep 2010, 00:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde IoanaS » 17 Sep 2010, 21:50

am fost si eu in real-ul din timisoara de care a pomenit jaded2death si mi s-a parut revoltator cum sunt tinute animalutele: pe langa faptul ca sunt ingramadite se vede si pe fetisoara lor ca nu se simt bine acolo
acum stau in bucuresti, iar la mine pe bulevard nu am vazut inca rozatoare la vanzare (doar 2-3 pasarele) si m-am gandit serios sa merg la multe pet shop-uri sa imi iau porcusori
dar apoi am gasit site-ul si mi-am zis ca decat sa ii platesc pe nenorocitii aia, mai bine adopt
eu cred ca daca cineva cumpara un animalut, sa faca tot posibilul sa aiba o dovada ca l-a luat din acel loc, apoi sa urmeze o vizita imediata la vet pentru a se verifica starea. daca animalutul era deja suferind, pet shop-ul acela ar trebui sa fie reclamat imediat
Ultima oară modificat 17 Sep 2010, 22:09 de către IoanaS, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 17 Sep 2010, 22:06

Poti adopta sau sa iei de la crescatorie. Cat despre pet-shopuri, este la fel peste tot. Aceeasi situatie. Personal, eu am facut o reclamatie la cei de la Maxi Pet acum 2 saptamani pentru ca la ultima vizita aveau niste pui de porcutzi care prezentau pe corp urme de la bacterii gen: lipsa parului, portiuni cu piele iritata etc. In plus, mancarea lor era din cea mai proasta posibila, aceea cu boabe mari de porumb prajit in ea si cu seminte de floarea-soarelui nedecojite, iar in apa pusa intr-un bol pluteau niste chestii verzi care habar n-am ce puteau fi. :worried: Mi s-a parut revoltator sa precizeze atat pe site cat si in magazin ca au cei mai buni medici veterinari care supravegheaza non-stop starea animalelor. La cateva zile dupa aceea nu am mai vazut porcutzii.

LauraStane
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 53
Membru din: 26 Aug 2010, 17:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde LauraStane » 17 Sep 2010, 23:27

daca am fi intr-o tara mai dezvoltata(U.S.A) aceste pet shop-uri ar fi inchise

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: Putem face un demers din punct de vedere legal?

Mesajde sabinutza » 12 Noi 2010, 22:47

ca bine zici.
apropo am si eu ceva sa va povestesc: a venit ieri la mine un vecin cu doi porcusori. cand iam vazut am crezut ca o sa lesin. erau mama si pui si venise sa me intrebe ce sex este puiul. va spun sincer ca puiul nu era mai mare decat un hamster pitic iar mama nu avea mai mult de 400g (am cantarit-o). mi sa facut mila de ei mai ales de mamica pt ca era foarte mica. lam intrebat de unde ia luat si mia spus ca din piata. in acel moment devenisem furioasa si nu stiu daca eram mai furioasa pe vecin sau pe vanzatorii din piata. din pacate nu stiu nimic despre ei daca au supravietuit sau nu(spun asta pt ca puiul era foarte mic iar mama se vedea ca nu e la prima nastere.) as vrea sa nu existe astfel de oameni
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Putem face un demers din punct de vedere legal?

Mesajde true_fan_66 » 12 Noi 2010, 23:20

Acum o luna am fost in pet-shopul din Afi Palace, si din intamplare venise acolo un tip, care cred ca avea si el un pet-shop propriu, care vorbea cu un angajat pe care il cunostea, din cate se pare. I-a propus aceluia sa vina la el la magazinul lui si sa-si dea demisia de la cel din Afi pentru ca la el se castiga mult mai bine deoarece e vorba strict doar de afacere, nu de animale. :( Asta pentru ca acel angajat i-a raspuns ca el s-a saturat de pet-shoupuri si de atata curatat dupa animalele de acolo. Oricum la sfarsitul conversatiei i-a zis ca se mai gandeste. Dar tot nu inteleg de ce anume se saturase el asa ca oricum la ei e mereu mizerie in custi, hrana porcusorilor e cazuta in castronul cu apa si miroase ingrozitor, chiar daca talasul pare curat. Ca sa nu mai zic ca pestii Betta sunt tinuti in niste cutiute de 4x4 cu apa tulbure de o luna si o parte din puii de catei stau inchisi in magazia din spate. :( Astia chiar ar merita concediati.


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori