Situatie ingrozitoare

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 10 Mai 2010, 00:22

Nu mã grãbesc sã judec.Este un site pentru porcuºori de guineea,hai sã nu ÎnvãÞãm despre cum se preparã.
Gabriela

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 10 Mai 2010, 14:48

Va pupa: Negrutza, Tiny, Lily, Miruna si Pufi + cei doi baietei: Cliff si Tomita (si mamica Ana-Maria) :)

Avatar utilizator
Alex13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 144
Membru din: 23 Noi 2009, 18:55
Localitate: Moinesti/Bacau

Mesajde Alex13 » 11 Iul 2010, 11:10

Bietele animale..... :cry: :cry:
Aia nu sunt oameni........ Trebuiesc :suicide:
Imi pare extrem de rau de ei
Nu te voi uita Cyupy.....

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 13 Iul 2010, 22:32

Alex13, gresesti, aia nu sunt oameni. Oamenii sunt singurele fiinte cu constiinta de pe Pamant. Creaturile ale nu prea imi par mie a fi oameni

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 13 Iul 2010, 22:36

Na ce, voi sunteti oameni ca mancati carne de pui ? na la fel de oameni is si aia.
Imagine

Alex

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 13 Iul 2010, 22:50

Vegetarian declarat.

Oricum, puii nu sunt calcati in picioare si apoi aruncati la tomberon, iar daca au o boala se trateaza, adevarat nu din compasiune ci pentru a preveni infestarea celorlalti si a consumatorului. Este o MARE diferenta intre fermele de pui si astfel de locuri

Avatar utilizator
Veronica LoveGuineaPigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 100
Membru din: 12 Iul 2010, 14:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde Veronica LoveGuineaPigs » 15 Iul 2010, 12:14

Doamne,cata cruzime in acele filmuletze..bietele animalutze :cry:
♥♥♥ Micii nostri purcei ne fac surprize in fiecare zi. Unele placute, altele mai putin placute, dar noi tot ii iubim, ca tot purceii nostrii sunt!!!♥♥♥

lola
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2011, 22:32
Localitate: bucuresti

ajutor!!!!purcica insarcinata pet shop sun plaza

Mesajde lola » 17 Noi 2011, 21:34

buna seara tuturor!iar nu stiu daca am postat unde trebuie dar m-am gandit ca este rubrica cea citita si dupa cum spune si titlul este ceva urgent!ca sa trec la subiect-am fost la cumparaturi in sun plaza si am trecut si pe la porcusori.acolo erau 3 porcusori din care 1 mai mare adormit.cand am plecat iar am trecut pe la ei iar porcusorul se trezise.am vazut ca avea o problema cu ochisorul ,pe care il tinea inchis(cred ca a luat ceva de la vecinul de cusca care e sub tratament).m-am dus si am intrebat si am aflat ca de fapt este o ea, in aparenta gestanta(se simtea ceva in burtica)si are cam 1 an.am tot citit ce periculos este pentru porcusoare sa ramana gestante la varsta asta si sunt ingrijorata ca daca nimeni nu o vrea(avand problema cu ochiul si fiind deja gestanta nu prea cred ca o sa apara multi doritori.am intrebat si cei de acolo au confirmat ca nimeni nu s-a aratat interesat de ea),chiar daca o sa apuce sa faca pui,avand in vedere ca sta cu alti porcusori masculi,o sa pateasca ceva rau.nu stiu cum sa ajut-as putea sa o iau sa o tin la mine cateva zile dar am deja doi porcusori si nu imi mai permit unul(si in viitor mai multi).poate cineva sa o adopte sau macar sa o tina pana face pui si apoi sa o dea spre adoptie?sunt dispusa sa ajut financiar daca e cazul.in cel mai rau caz pot incerca sa o tin undeva dar sa gasesc pe cineva sa adopte pui si pe mama apoi.....va rog un sfat sau ....nu stiu,ceva sa nu lasam purcica asta sa moara.multumesc

Nota moderator: In momentul in care faci o postare noua, membrii forumului vor vedea ca exista un topic pe care nu l-au citit. Drept urmare, pentru a nu fi off topic, ti-am mutat discutia aici. Sper din suflet si tin pumnii sa se gaseasca cineva care sa ajute porcuta!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Petshop

Mesajde Lili » 23 Noi 2011, 13:41

Ce poate avea un porcusor care tine un piciorus crispat (cumva stramb si ridicat - stanga spate) si din cand in cand are spasme? CAT de grav poate fi? Adica ...imi imaginez ca e grav, arata grav, dar ...oare o putea fi salvat? :(
Dincolo de faptul ca e micozat tot.... :cry:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde maria » 23 Noi 2011, 15:00

eu nu stiu ce ar putea avea dar primul cuvant care mi-a venit in cap a fost " otravit "
mai degraba o consecinta a micozei
sincer e mai mult un feeling
sa vedem ce spun si cei priceputi
l-ai vazut in petshop?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde Gemon » 23 Noi 2011, 15:05


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde irena » 23 Noi 2011, 19:11

intervin in discutie pentru ca lili nu a raspuns si eu stiu despre ce e vorba.
si anume este cazul unui porcusor intr-un pet shop.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde Lili » 23 Noi 2011, 19:15

Geda, Maria a intuit corect. L-am vazut intr-un acvariu la petshop. Am pus aceasta intrebare pe forum dintr-un motiv ...lesne de remarcat. Mi-e oribil de mila de el. Am vrut sa obtin o prima parere preliminara daca, la prima auzire si fara nicio examinare, credeti ca poate fi ceva tratabil sau va muri indiferent ce se face pentru el. Am discutat cu cei de la petshop si le-am explicat ca acel porcusor are MARE nevoie de un veterinar. Mi-au raspuns ca veterinarul firmei e in Bucuresti si vine o data la 3 luni.

Statea aproape fara sa se miste, cumva in pozitia "cu botul pe labe", piciorusul din spate sta ridicat si lipit de corp, din cand in cand (cum am spus), avea spasme, micoza e in floare pe nasucul lui (atat cat am vazut). Prima mea impresie a fost ca e pe moarte. E singur, intr-un acvariu mic si murdar. Nici macar nu stiu ce sex e.

Reformulez totul si mai direct. Daca-l iau, moare la mine sau am vreo sansa sa-l dreg? :(
Acolo unde e:
1. Nu-l va cumpara nimeni asa cum e.
2. Nu-i da nimeni vit. c si bai cu Nizoral.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde crisa24 » 23 Noi 2011, 19:48

lili daca ai posibilitate mai bine il iei, riscul sa moara la tine este 50%!
dar poate il salvezi!
cat despre medic la 3 luni, cred ca mint cu nerusinare!!!
iar daca vine da cu BIFA si pleaca, ca la noi la munca protectia muncii!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde Lili » 23 Noi 2011, 20:00

Legat de a-l lua am urmatoarele probleme:
1. Urmatoarele 2 saptamani am un timp minim (spre DELOC) pentru a ma ocupa de el :(
2. DIn ratiuni egoiste si tinand de protejarea copilului meu, nu doresc sa iau un porcut care sa-mi moara in brate dupa 2 zile :( Daca e ATAT de rau cum mi s-a parut, iertat sa-mi fie rationamentul, dar prefer sa moara acolo unde e decat la mine.
3. Daca eu cumpar un porcusor foarte bolnav (poate chiar pe moarte), cei de la pet shop vor capata convingerea ferma ca "merge si asa". Si ca oricat de aiurea ar fi situatia, intotdeauna se va gasi un "fraier" care sa dea 70 lei pe porcut si sa-i "scape" de el. Asta va fi rationamentul lor. Atunci de ce sa mai investim in medici, tratamente...? Gestul meu POATE salveaza acest porcut (sau NU) dar nu aduce nimic bun pentru porcutii ce vor mai aparea pe viitor in petshopul ala.

Ma framanta groaznic problema asta. Mi-e teribil de mila de el, dar...am cele 3 rezerve de mai sus si nu stiu ce naiba sa fac :(
Plus problema suplimentara...Daca e femela.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori