Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bella,porcusorul meu :3

Mesajde Gemon » 09 Dec 2014, 22:38

Cat de frumoasa e! :loving:
Sa ai parte de multe clipe fericite alaturi de ea. Bine ar fi sa ii asiguri si o partenera, urmareste sectiunea adoptii, poate vei gasi la noi pe forum pentru ea o prietena, un porcusor de acelas sex cu ea.

Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Re: Bella,porcusorul meu :3

Mesajde LoveGuineeaPig » 27 Dec 2014, 15:28

Bella este o scumpete si vreau sa-ti spun ca Lucy a mea este exact la fel si este femela , doar ca... are niste alb pe bot :P .

johnyq
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mar 2015, 19:39
Localitate: Timisoara

Ajutor

Mesajde johnyq » 18 Mar 2015, 19:59

Buna seara, am vazut ca acest forum este dedicat porcusorilor de guineea si eu am nevoie de ajutorul vostru in a afla daca e normal cum se comporta porcusoru meu...Am porculetu de aproape 2 saptamani l-am cumparat din magazin cel care vindea a spus ca varsta lui este de 5-6 luni la inceput prima saptamana era foarte speriat iam pus o cutie in cusca sa aiba unde sa se ascunda nu iesea deloc in primele 2 zile manca foarte putin dar pe urma incet incet si-a revenit dar dupa o saptamana iam luat cutia sa nu mai aiba unde sa se ascunda ca de fiecare data cand ne vedeam ca trecem prin camera fugea repede in cutie am decis ca e mai bine fara acea ascunzatoare pentru el...si chiar asa si este fiindca acuma mananca cand nu ne uitam la el dar daca stau sa ma uit la el nu mananca de fata cu noi este normal ? si sta asa foarte speriat desi il scot in fiecare zi din cusca si stau cu el il mangai...iar de curand aproximativ 2 zile am observat cand il mangai pe tot spatele repede scoate niste sunete care nu stiu daca sunt de bucurie sau de durere...adica l-am atins peste tot asa incet si mai tare sa vad daca il doare dar nimic...doar cand il mangai repede face sunetele alea de porc fericit pe care le-am auzit pe net...si se si trange intr-o parte sau fuge si face cu capu asa ciudat si-l trage spre interior nu stiu cum sa va explic... nu stiu care e faza poate ma lamuriti voi...eu ma gandesc ca poate cum a fost tinut acolo captiv timp de 6 luni nu stie cum sa isi arate fericirea si se sperie dar poate ii si place in acelasi timp...daca mai aveti nevoie de alte detalii sau aveti alte intrebari astept :)
Fişiere ataşate
961564_10200326806688817_530172357_n.jpg
Acesta este Ronnie (desi e femela) :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor

Mesajde Gemon » 19 Mar 2015, 13:46

Bine ai venit!

Este foarte frumoasa, sa ai parte de multe bucurii alaturi de ea!

Avem mai multe topicuri ce iti pot fi de ajutor, citeste



Porcusorul este animal social, cu care poate interactiona.
Daca ai aduce o alta porcuta langa ea, s-ar simti mult mai bine si ar fi mai activa.

Imbogateste cusca cu accesorii, poti pune si un etaj pentru a mari spatiul, vezi idei la viewtopic.php?p=129249#p129249

Alexandra.lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2016, 10:30
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Alexandra.lexi » 08 Iun 2016, 11:01

Buna! Acum doua zile am salvat si eu un porcut dintr-un pet shop. Era singurul pui intr-o cusca cu 3 masculi mari. Mi-a fost mila de el cand am vazut ca este respins de ceilalti. Intrebarea mea este daca trebuie deparazitat. Doamna de la pet shop a spus ca a fost deparazitat dar nu stiu ce sa spun. Are 3 luni si imi e frica sa-i cumpar asa dupa ureche din magazin.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Gemon » 10 Iun 2016, 21:46

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de el!
Verifica atent pielea si blana, si cantareste-l in fiecare dimineata inainte de masa cateva zile, pentru a monitoriza greutatea lui.

Nu ai completat la profil localitatea, unde stai?
Iti recomand sa citesti si acest topic viewtopic.php?f=4&t=3601

Alexandra.lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2016, 10:30
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Alexandra.lexi » 10 Iun 2016, 21:56

Sunt din Bucuresti. Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa-i dau si vitamina C. Ii dau zilnic legume si fructe.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Gemon » 13 Iun 2016, 15:09

Suplimentarea vitaminei C nu este necesara in aceasta perioada la un porcusor sanatos, fiind prezenta in alimentatie in forma naturala, adica in ce primeste zilnic.

Hrana speciala de buna calitate contine si ea o anumita cantitate de vitamina C, iti recomand sa ii oferi Cavia Complete de la firma Versele-Laga, fiind cea mai potrivita pentru ei.

Alexandra.lexi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iun 2016, 10:30
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Alexandra.lexi » 13 Iun 2016, 16:30

Multumesc pentru raspuns. Ii dau Cavia si are si mese verzi zilnice si fan la discretie. La inceput nici nu stia saracul cum arata un morcov :( nu cred ca la pet shop manca asa ceva.

Avatar utilizator
Adina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 03 Aug 2016, 14:50

Ludovic,primul porcusor

Mesajde Adina » 03 Aug 2016, 15:01

Am un porcusor de guineea mascul,numit Ludovic(dupa un actor de comedie).Este din rasa Sheltie si e o SCUMPETE TOTALA :heart: :heart: :heart:
Are 3 luni...si este plin de energie! rofl
Este alb cu gri,cu o frumoasa nuanta de maroniu la botic.
L-am achizitionat acum 4 zile si a fost iubire la prima mangaiere :love: !!!
Adora sa alerge pe paturica lui speciala(doar cand ma joc cu el) si este cel mai curios animal pe care-l stiu.Te linge pe degete sa-i dai mere si morcovi! :giggle:
Medicul veterinar spune ca e sanatos tun si ca are o blanita superba!
Dieta lui in fructe si legume(proaspete,normal) a inceput din prima zi,alaturi de mancarea recomandata de vanzatorul de la magazinul de animale.
Este un dragalas!
P.S: Multumesc, Gemon ,pentru detaliile despre porcusorii de guineea! :D :up: :heart: :heart: :heart:
:arrow: Si Ludo iti multumeste! :!: :heart: :heart: :heart:
Ultima oară modificat 13 Aug 2016, 12:55 de către Adina, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ludo- The cute one

Mesajde Gemon » 04 Aug 2016, 07:28

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de el. :smile:
Asteptams si poze, daca vei avea timp sa il fotografiezi pentru noi. :heart:

Avatar utilizator
Adina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 03 Aug 2016, 14:50

Re: Ludo- The cute one

Mesajde Adina » 04 Aug 2016, 14:45

Voi trimite niste poze maine. :lol:
Pana atunci,voi mai incerca sa-i aransez blanita :heart: :heart: :heart:
Piggy: .....Ludo!!! :heart:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori