Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
alexutzub25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 19
Membru din: 18 Feb 2012, 19:57
Localitate: pitesti

Incepator

Mesajde alexutzub25 » 18 Feb 2012, 20:07

Sunt proaspat posesor de purcelus de guineea astazi l-am luat, si am o problema face caca intruna daca il iau in brate face caca daca il pun pe jos face caca, oare de ce?
Mie foarte drag de el , app este baiat are 1 luna si il cheama Rocky. mancarea sa i-o las la discretie sau sa ii pun doar la anumite ore?
ajutati-ma si pe mine cu un program de hranire cam la ce ore sa il hranesc?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Salut

Mesajde maria » 18 Feb 2012, 21:52

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alexutzub25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 19
Membru din: 18 Feb 2012, 19:57
Localitate: pitesti

Re: Salut

Mesajde alexutzub25 » 19 Feb 2012, 12:27

Sa inteleg ca noaptea cand ma bag la somn ii iau mancarea?
isi mananca caca e ok?
Crescatorul de unde l-am luat mi-a zis sa nu ii dau apa ca nu o sa bea pt ca el nu ia invatat sa il invat eu?
fan nu am deocamdata,hrana uscata ii dau un mix de ovaz,seminte si niste concentrate ca niste betisoare ,e bine? ii mai dau morcov si mar, am inteles ca mananca si portocala cum sa i-o dau cu coaja sau fara?
vreau deocamdata sa incerc sa cresc doar unu, cusca o sa i-o fac maine ma gandeam la un acvariu de 70x30x20, credeti ca o sa imi sara peste cei 20 de cm? sau o cusca din osb tot aceeasi dimensiune dar o laterala sa fie din plexiglass sau plasa de sarma cu ochiuri mici, ce ziceti? si binenteles o casuta in care sa se ascunda.
cum incarc poza cu el pe site sa facem cunostinta:D?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut

Mesajde ramona_inka » 19 Feb 2012, 13:14


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Salut

Mesajde irena » 19 Feb 2012, 14:14

si inca o observatie legata de cusca - NU acvariu si NU tip acvariu (cu tava de plastic si acoperit cu plastic deasupra).
cusca trebuie sa fie mare (minim 1m pentru 2 porcuti), cu tava de plastic si deasupra gratii. un acvariu nu se aeriseste
corespunzator si porcutul se va imbolnavi. plus ca e mai greu de curatat/ intretinut.
dupa ce esti 100% sigur ce sex are porcutul, adu-i un companion de acelasi sex. sunt animale sociale si nu se tin
singure, pentru ca ii chinui.

alexutzub25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 19
Membru din: 18 Feb 2012, 19:57
Localitate: pitesti

Re: Salut

Mesajde alexutzub25 » 19 Feb 2012, 18:03

sincer nu prea am timp sa citesc tot forumul si de aceea apelez la bunavointa dvs pentru a imi raspunde nelamuririlor de care ma lovesc in timpul dobandiri experientei necesare sa imi pot trata boxiorul regeste.
in legatura cu cusca mai mult de 40 cm latime nu imi permit din cauza spatiului, eu zic ca e suficient pt el singur,cusca nu va avea capac,purcelusul adult poate sari peste laterala de 20-25 cm?
si acum poze cu nazdravanul:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Salut

Mesajde maria » 19 Feb 2012, 18:33

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Salut

Mesajde irena » 19 Feb 2012, 19:44

din pacate multi nu se documenteaza inainte sa cumpere un porcut si il iau fara sa stie ce nevoi are.
multi corecteaza in timp, se documenteaza si asculta sfaturile. altii din pacate nu. si urmarea e ca
cel chinuit in toata povestea este porcutul.
asa, ca idee, in germania nu se vinde un singur porcut. daca iei doar unul, trebuie sa dovedesti ca mai
ai unul acasa sau sa declari pe proprie raspundere ca nu il vei tine singur si ca in scurt timp mai cumperi
unul. amenda este mare in cazul in care nu te tii. motivul? aici nu se tolereaza ca un stapan sa isi chinuie
animalul.
spui ca ii vrei binele si ca vrei sa inveti cum sa ii oferi o viata buna. incepe printr-o cusca spatioasa (si nu
acvariu, cum vrei tu sa ii faci), citeste si invata cum sa il hranesti si adu-i un fratior.

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 25 Sep 2012, 20:21

Duminica (23 Septembrie), mergand prin piata dupa adidasi, tata (eu am doar 13 ani) si-a amintit ca am stat pe capul lor toata vara ca vreau un porcusor, asa ca am dat o raita pe la animale. La inceput ma gandeam ca ar fi foarte frumos sa gasim unul cu creasta, dar cand am ajuns am vazut ca aveau doar 2 porcusori. De unul dintre ei m-am indragostit pe loc si, in ciuda faptului ca are 6-7 luni, l-am cumparat. Ieri a fost foarte agitat, dar duminica a stat cuminte. O greseala a fost ca vanzatorul mi-a spus ca ei nu beau apa, asa ca pana ieri, cand a inceput sa se agite, nu i-am luat biberon. Cand i-am luat, am descoperit ca nu stie sa bea din el, bagandu-si cam jumatate de tub in gura. Sper ca va invata... Cea mai mare problema este legata de cusca, care este prea mica pentru el( cam 50 cm lungime, 30 sau 35 latime) caci o aveam de la un hamster care, din pacate, a murit. Acum ma gandeam la cum sa-i fac o cusca mai mare si m-am gandit ca o cutie din carton gros ar fi o alternativa bunicica pana cand ii iau una. Problema este ca nu stiu cum sa fac sa nu fie absorbit pipiul de carton. De asemenea, am auzit de niste custi C&C sau C&G sau G&C, dar nu am gasit mai multe informatii despre ele si va rog, daca stiti, sa imi dati siteuri cu custi bune pentru porcusori si cu mai multe informatii despre aceste custi,,C&C"

am aflat despre C&C, dar nu stiu de unde as putea cumpara. Oricum, ma indoiesc ca voi lua asa ceva, cel mai probabil voi astepta pana vine tata sa ma ajuta sa fac o cusca. Dar pana atunci mai e o lunca si ideea cu cusca de carton pare bunicica, dar are nevoie de schimbari.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 25 Sep 2012, 20:30

Bun venit pe forum!:) In primul si in primul rand, porcutul tau are nevoie de un partener de acelasi sex cu el (mai bine pune o poza cu zona genitala a acestuia, cei de la magazine le cam incurca), in al 2lea rand, o cutie de carton nu este buna deloc :( Aceasta se va uda cand acesta isi face treburile, ar mirosi oribil si ar trebuii alta cutie zilnic, talasul ar curge, ar roade cartonul si nu i-ar face bine. Despre C&C cage, in Romania nu gasesti nicaeri, exista in alte tari, da la noi nu...Sa cumperi din alte tari te costa multicel...O cusca potrivita pentru porcuti, costa 120 lei in hornbach, e destul de ieftin :up: Despre apa, unii asa beau,va pricepe el in cele din urma cum functioneaza :winking:
Old username: Andreea_Molly

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 25 Sep 2012, 21:35

O cusca noua o sa ii fac impreuna cu tata cand va veni tata acasa, peste o luna. Ma gandeam ca as avea nevoie de ceva mai mare in care sa-l tin pana atunci, pentru ca nu este nici obisnuit cu mine sau cu casa mea si imi este frica sa il las afara din cusca. Nu reusesc sa-i fac poze sa se vada ce e, este acoperit de putina blanita. Vanzatorul a spus ca este baiat. o sa ii fac totusi poze sa se vada cum arata.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Primul meu porcusor

Mesajde chinchi2 » 25 Sep 2012, 21:37

BUna.
EU zic sa il tii in cusca pe care o ai momentan si sa incerci sa strangi bani.
Gasesti la hornbach custi de 120x60 sau ceva de genu la 150-160 de lei,nu stiu sigur dar nu difera foarte mult.
Asteptam poze cu porcusorul tau :giggle: si cu zona genitala a acestuia.
Iti faci cont pe Photobucket,pui pozele din calculator pe Photobucket si dupaia tii sageata de la mouse pe o poza si iti apar 4 coduri.Apesi pe Img code si dupaia ii dai paste unde scrii pe gemon:)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 25 Sep 2012, 21:41

Mai usor s-ar acomoda impreuna cu inca un prieten :up: Pana vine tatal tau, si veti putea lucra la viitoarea cusca uita-te aici: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... &start=360 Este un topic legat despre extinderea undei custi mici, ca a ta :up: . Iar aici: viewtopic.php?f=11&t=2267&start=75 Poti vedea diverse ideei de cusca usor de facut impreuna cu tatal tau.Daca o vei face fin lemn, nu uita sa o ungi cu ulei de IN, ca sa nu fie toxic dar nici sa nu se "imputeasca" lemnul. Ca sa faci poza, roaga pe cineva sa te ajute, cineva il tine si bineinteles da parul din zona aceea, iar cineva face respectiva poza, apoi o postezi aici: viewtopic.php?f=4&t=56&p=119362&hilit=femela+sau+mascul
Poate ii faci si lui 2-3 poze sa vedem ce bestiuta iti umple casa cu veselie :heart:
Ultima oară modificat 26 Sep 2012, 08:34 de către Allma, modificat 1 dată în total.
Old username: Andreea_Molly

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 25 Sep 2012, 22:14

Procusorul meu( nu se intelege in zona aia asa ca nu am mai pus, are si rumegus si blanita si nu vreau sa il stresez):
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

E normal sa ii cada par, nu?

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 25 Sep 2012, 22:23

1. NU este bine sa aiba asa putin talas in cusca, trebuie sa fie vreo 3 degete, sa nu calce pe tava, are piciorusele sensibile.
2. Nu, nu este bine sa ii cada, dar probabil de la stresul asta prin care a trecut cand a ajuns intr-un mediu strain. Bine ar fi sa ii faci o cusca cu Beres si Vit. C, citeste aici cum se administreaza: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=1035
3. Este superb(a) :heart: Sa iti traiasca :love:
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori