Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi

Cat de mult iubiti porcusorii de guineea?

Chestionarul s-a închis pe data de 28 Iun 2008, 09:06

Ii iubesc
33
49%
Ii ador
29
43%
Asa si asa
1
1%
Mult
4
6%
Putin
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 67

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Probleme la dintisori

Mesajde Ioana Derius » 23 Mar 2020, 23:41

Buna seara !
Îmi cer scuze ca va tot stresez. Acum am observat ca Sara si a rupt dințișorii de sus. Nu i au căzut încă . Nu sunt rupți foarte de sus dar îmi este teama ca nu mai poate mânca ? Tot ce a mâncat a fost fan si bucatele mici de castravete. Ea si i a mai rupt pe cei de jos săptămâna trecută . Ar putea avea o boala la Dinți ? Îmi este tare frica sa o pierd... :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 25 Mar 2020, 18:05

Pe langa fan ce are permanent la dispozitie, ce bobite ii dai? Vezi ce scrie pe ambalaj si scrie aici pe forum ce hrana i-ai cumparat, pentru a putea da un sfat in aceasta privinta.
Iti recomand hrana , aceasta, pe langa fan, asigura nevoie nutritionale si energetice de care are nevoie, este hrana premium pentru care merita sa optezi, fiind echilibrata.

Neaparat sa ii administrezi vitamina C, cumperi la farmacia umana sub forma de picaturi orale, vezi de ex. , si ii dai zilnic 4-5 picaturi pe o perioada de 10-14 zile, ajuta la cresterea si intarirea dintilor.

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 27 Mar 2020, 12:15

I am luat cavia complete . Acum pare ca și a revenit .A luat foarte mult in greutate. Bea apa singura și mananca mult fan și castravete tăiat . Cred va și a rupt dințișorii din cauza ca rodea căsuța pe care le am luat o noua . Eu foloseam bobițe de la vitakraft premium menu dar o sa le dau cavia de acum .
Mulțumesc :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 27 Mar 2020, 12:25

Sanatate!
Daca cusca e mai mica,o poti dezobisnui de roaderea gratiilor in cazul in care ii maresti teritoriul, vezi exemple la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 27 Mar 2020, 15:27

Cușca este mare și noua . Este pe 2 etaje . Însă nu știu cum sa le învăț sa urce la al 2 lea etaj. Ma puteți ajuta cu un sfat ? :laugh: :clapping:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 30 Mar 2020, 10:49

Urcarea spre etaj sa fie adaptata nevoilor ei, sa nu alunece si sa poata urca in conditii sigure spre etaj.
Incearca sa o indemni sa urce la etaj, oferind mesele verzi la acel nivel in asa fel, incat sa vada ca gaseste acolo bunatatile ce ii plac. Poti pune si un suport cu fan in plus, cu conditia ca fanul sa fie mereu accesibil si la parter. La fel poti pune si o tavita cu hrana speciala acolo, pentru a fi stimulata sa urce.

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 30 Mar 2020, 19:36

Am încercat sa ii pun mancarica acolo și sa o ademenesc . Încearcă ce încearcă și apoi se da bătută . Intr adevăr cușca este pentru iepuri însă pe site ul de pe care am luat o au zis ca este compatibila și pentru porcușori de Guineea . Cealalta porcusoara pe care o am urca fără problemele . Am sa mai încerca sa o învăț .
Mulțumesc ! :D

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 14 Apr 2020, 19:28

Buna seara ! Am observat de câteva zile ca porcusoara mea , in vârsta de aproape 4 luni este foarte plinuță . Pana atunci eram 100% sigura ca amândouă sunt fete insa acum nu mai cred asta. Cred ca este însărcinată . Am mai avut o porcusoara pe care o luasem însărcinată din pet shop si a murit când a născut . Îmi puteți da câteva sfaturi despre ce ar trebui sa fac ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 15 Apr 2020, 23:05


Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 16 Apr 2020, 13:37

Da , am aflat ...este băiat . Îmi este teama deoarece băiatul are 2 ani iar fetița 4 luni . Îmi puteți da niște sfaturi penru nașterea puilor ?
:walking:

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 02 Mai 2020, 22:43

Buna seara ! Porcusoara mea tocmai a nascut 2 pui sănătoși și frumoși. Este destul de slaba însă . Am văzut ca pe lângă pui a ieșit o bucata de carne roșie și nu știu dacă ar trebui sa ma îngrijorez ? Cred ca este un pui nedezvoltat . Ar trebui sa merg la un veterinar ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 05 Mai 2020, 10:56

Intrebarea e daca a fost placenta sau altceva? La nasterea a doi pui elimina si doua placente, si e bine de stiut ca porcuta isi consuma placentele, vezi detalii la http://www.gemon.ro/reproducerea2.htm#nast
Trebuie dus la medic cat mai curand in cazul in care naste pui mort, nu elimina toate placentele, daca devine inapetenta, letargica, are dureri.

Cum se comporta, alapteaza, are grija de pui?

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 11 Mai 2020, 12:20

Alăptează puii din ce in ce mai puțin , am observat . Au învățat sa bea apa din sticluțe și mananca castraveți , morcovi și fan. Bobițe mai puțin . Am verificat zilele trecute și am văzut ca sunt doi băieți . Voiam sa va întreb dacă pot tine masculul in aceeași cușca cu puii ? Deoarece la naștere i am separat .
Mulțumesc mult ! :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Gemon » 13 Mai 2020, 09:23

Bine e sa le monitorizezi greutatea, atat a mamei, cat si a puilor, cantarindu-le zilnic odata pe o perioada de cel putin 5-7 zile, asa vei putea observa cum evolueaza greutatea mamei (daca scade, e motiv de ingrijorare) si greutatea puilor (ce ar trebui treptat sa creasca).

Avem un tabel pt greutatea puilor, vezi pentru comparatie, afisata pe saptamani,
Puii au nevoie de mama pe o perioada de 4 saptamani (sau minim 3), ea alapteaza puii si ii ingrijeste.

Puii masculi poti pune impreuna cu tatal dupa implinirea varstei de 4 saptamani (minim 3). Bine e sa se intalneasca pe teren neutru, apoi sa le pui in cusca curata in care pui talas curat, detalii la viewtopic.php?p=66801#p66801

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Sfaturi - informatii generale despre porcuti

Mesajde Ioana Derius » 18 Mai 2020, 17:24

Greutatea mamei este aceeași de câteva zile iar puii s au îngrășat foarte mult . Mama puilor am văzut ca nu prea mananca și ma cam îngrijorează . Dacă o sa slăbească mult o sa despart puii de mama de la vârsta de 3 săptămâni pentru a mai lua in greutate.
M am gândit ca dacă puii sunt masculi , sa pun tatăl cu puii și cu mama in aceeași cușca și sa sterilizez femela, dar nu știu dacă este o decizie corecta...
Voiam sa va mai întreb daca este indicat sa sterilizez femela încă din perioada in care ea alăptează ?
Va mulțumesc mult!


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori