Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 27 Ian 2013, 16:16

Nu, nu le fac baie, doar i-am deşertat o vreme acolo cât le-am făcut curat în cuşcă. Şi am profitat de prilej să-i pozez în rozete.

Câţi ca voi? Minim doi!



Hai, la dovlecel cu noi.



Împuşcatu'.



Şi-obrăzatu'.


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Allma » 27 Ian 2013, 21:30

Superbi! :heart:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde anisoara » 28 Ian 2013, 10:11

Foarte frumosi porcusorii si imi pare rau ca trebuie sa-i dai. Daca ar ramane in Piatra ar fi bine - m-as bucura si eu "colegi". sa facem si noi aici o gasca MARE .
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 28 Feb 2013, 09:21

S-a dus Chiţibuşu'........ o răceală l-a răpus. LA numai 600 de grame, el s-a luptat, a vrut să trăiască. L-am ajutat cât am putut. O să-mi fie dor de zviiiiic-zviiiic-ul tău, şi mie, şi lui Bursuc cel mut...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 09:43

Uff...Îmi pate chiar foarte rău :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 28 Feb 2013, 10:37

Mă simt datoare cu nişte explicaţii... brief, purceluşul s-a îmbolnăvit acum aproape 2 săptămâni, probabil din cauza frigului, i se umflase căpșorul și se lupta după aer, era extrem de fornăit, peste noapte! am fost cu el la doctor aici, i-a făcut o injecţie înainte să apuc să reacţionez în vreun fel (eram cu ochii la celălalt, l-am dus şi pe el preventiv, şi era foarte agitat), când am întrebat ce i-a făcut, a zis că penicilină.. a zis să revin a doua zi să-i mai facă până se însănătoşeşte. sincer, n-am vrut să-l eutanasiez cu penicilină. nici măcar nu l-a cântărit, nu i-a luat temperatura... am vorbit cu doamna Ana Panţu la telefon.. uite că îmi dau lacrimile. E o femeie aşa de bună! Mi-a dat tratament, mi-a explicat ce poate fi cu el, cum să-l tratez... am urmat întocmai... după două zile Chiţu respira tot sacadat, dar mult mai bine, era vioi, mâncase ca un spart, dădea semne de bine... am continuat să-i fac tratament, nelipsindu-i Vit. C şi Beres. Cred că de la Beres i-a revenit pofta de mâncare şi s-a mai întremat. Luase cam 80 de grame, eram aşa fericită...
Azi-noapte, la ora 2 când ne-am culcat, le-am mai pus o mână de fân în cuşcă pentru noapte... şi mi s-a făcut rău. nu mă mai uitasem de vreo oră maxim la cuşcă, de când le schimbasem apa. În urmă cu o oră era în regulă, acum era lăţit pe burtă şi nu putea respira, se lupta după aer şi se îneca. L-am luat să-l ascult şi avea nişte zgomote în piept, la plămâni cred. Nu am avut ce să fac, l-am luat în braţe într-o pătură pufoasă cu o sticlă de apă caldă şi m-am rugat de el să trăiască... i-am dat pe la nas o bucăţică de ardei şi cu chiu cu vai, a tras de ea, a mâncat! Semn bun! L-am pus în cuşcă în fân şi m-am culcat.
M-am trezit târziu, pe la 8 fără un sfert, pleca iubi la muncă la 8... m-am repezit în bucătărie să fac nişte sandvişuri şi cât era el în baie înainte să plece, m-am dus la porcuşori... mititelul era rece.
de vreo câteva zile nu-i mai giugiulisem şi alintasem, pentru că sunt şi eu cu gripă şi înfundată toată. mi-a fost teamă să nu-l reîmbolnăvesc.
l-am scos pe cel negru din cuşcă şi de atunci stă pe pat, învelit într-o păturică, doarme fără grijă.... mă uit la el şi mi se rupe inima... acum ar trebui să-i iau alt porcuşor, dar nu am încredere în petshopurile noastre, i-am trimis odată un mesaj anişoarei şi pe tema asta, sunt toţi cosangvini. şi nu-l poate înlocui niciunul pe micuţ. n-am crezut că am să mă ataşez în halul ăsta de ei. mă simt aşa inutilă. nu ştiu ce să mai zic. plâng. tot mi se pare că/l aud foind prin cușcă, dar cușca e goală acum.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde anisoara » 28 Feb 2013, 11:35

Doamne, desi stiu povestea ta si a porcusorului, imi dau lacrimile.
O poveste atat de trista...
Imi pot doar inchipui ce e in sufletul tau!
Sa te incurajez - cum pot oare cand si eu sunt atat de trista?!
Imi pare rau pt ca treci prin astfel de momente, imi pare foarte rau!
Fii tare, doar atat pot sa spun! :(
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 28 Feb 2013, 12:27

Trebuie să fiu, pentru copilu' ăsta (tată-su') care mi-a rămas. L-am ţinut în pătură 3 ore, a dormit, a mâncat, a făcut bălţi cum îi place lui, dar la un moment dat tastam la calculator şi a ridicat capul din pătură şi a început să ţipe exact cum cerea celălalt de mâncare. O dată, apoi s-a potolit. M-am dus să-l mângâi, mi-e ciudă că nu pot să-l pup :( am curăţat cuşca bine bine şi l-am pus la loc. Mănâncă fân. Nicio grijă pe el.... mie tot îmi fug ochii la cuşcă să-l văd şi pe bejuliu. Asta e....
Când l-am luat să-l pun în cuşcă am văzut că e ud la nări. Nu cred că... a plâns. Deşi e bine, vioi, grăsunel, nu strănută, nu tuşeşte, nu respiră greu, mă apucă groaza gândindu-mă că aş putea să trec şi cu el prin asta. Ce să-i fac, în scop profilactic?

Of, mă Chiţibuş mă.... la cum ţi-am zis că era iniţial, mă aşteptam cumva la asta... dar m-a prostit el şi s-a făcut bine pentru puţin timp. A naibii zi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Gemon » 28 Feb 2013, 13:20


Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 01 Mar 2013, 00:20

Gem, mâine iau grâu şi-l pun la încolţit. :(
Mai reiau o dată site-ul şi forumul legat de vitamina C şi Bereş (poate n-am precizat sau s-a sărit peste faptul că l-am vitaminizat şi pe Bursucel în paralel cu Chiţibuş), pentru că nu ştiu... mă gândesc, prea mult bine poate să facă şi rău. Referindu-mă de acum strict la Bursuc, că numai el mi-a rămas, îi dau picături 2 vit.C + 1 Beres de aproximativ o lună. Nu i-am dat prea mult timp? Să scad vitamina C la o singură picătură şi să-i dau în continuare până la primăvară când apare mai multă verdeaţă de calitate? Nu ştiu. Sfătuieşte-mă, între timp mai caut pe forum...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Gemon » 01 Mar 2013, 06:55

Incearca sa ii oferi o dieta cat mai diversificata (printre altele si sfecla rosie, telina radacina, pastarnac, dovleac galben etc.), tot ce este nou, introduci treptat, prima data oferind putin, crescand treptat cantitatea, pentru a-l feri de probleme digestive. Vitamina C si picaturile Beres se administreaza in cure, nu o perioada prea lunga, monitorizeaza-i greutatea si apetitul, si daca pare sa fie necesara, repeta cura peste 3-4 saptamani.

Graul verde creste repede si poti taia si de trei ori, contine o serie de nutrienti ce au efecte benefice pentru intregul organism, in plus contine si o cantitate insemnata de fibre, necesare pentru flora intestinala.

Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 01 Mar 2013, 10:59

Mâncăcios a fost mereu. Când era şi Chiţu cu el, să zicem că le dădeam morcov şi fie-i dădeam lui Bursuc o bucată mai mare ca să aibă timp să mănânce şi celălalt în linişte, fie îl scoteam din cuşcă, îl puneam lângă ea şi-i dădeam acolo, era haplea şi după ce înfuleca tot sărea şi pe cel mic să-i ia mâncarea din gură şi s-a lăsat cu ciufuleli zdravene. Are 3 mese pe zi, dar de multe ori să zicem că-i dau dimineaţa ţelină, seara tot ţelină îi dau pentru că nu am altceva, şi pentru că nu prea am de unde să aleg, în marketurile de aici, sunt numai legume-bombe pline de chimicale şi nenaturale. E nebun după ţelină, morcov, sfeclă roşie, ca probabil toţi porcuşorii. Îi mai dau şi pătrunjel de 2 ori pe săptămână, iar fructe mai rar, înfulecă tot, măr, portocală, banană. Păstârnac NU mănâncă, e singura legumă pe care am văzut să o refuze. Nu ştiu ce dietă a avut înainte, însă când l-am luat de la doamna respectivă, ea mi-a dat cu el şi o sacoşă plină pe jumătate cu boabe de porumb (!) din fericire n-am apucat să-i dau înainte să mă documentez aici şi să văd că nu sunt bune pentru ei. Nu cred că o să-i scadă apetitul dacă-i întrerup cura cu picături, ce mă îngrijorează e că deşi e aşa mâncăcios, e... mic. Adică, acum nici nu ştiu cum ar trebui să arate un porcuşor la vârsta lui de 3 ani, mie mi s-a părut mereu că e rotofei, dar cântărit are cam 850-900 de grame (am un cântar mic clasic, nu electronic, care trage mai mult spre 850g).

Mai am ceva pe suflet: el nu pare să jelească prea mult după fiul lui, însă mă tot gândesc dacă să-i aduc vreun puiuţ să-i ţină companie, n-a fost niciodată singur... după cum vezi, cererea şi oferta şi donaţiile pe Piatra Neamţ sunt rare şi n-am avut succes cu anunţul pus aici. Am pus şi pe Facebook, care se ştie ce repede împrăştie informaţia, şi tot nu le-am găsit un cămin, mă îndoiesc că aş putea găsi să adopt. Aşa că-mi mai rămâne varianta petshopului. ŞTIU ce presupune un porcuţ luat din petshop, şi mă îngrozesc un pic la ideea că şi Bursuc ar fi fost luat la origine tot de acolo. Ce să fac, să risc? E un petshop mare, cunoscut aici, de unde iau talaş, VErsele Laga şi fân Vitapol. Au multe cuşti cu muuulţi porcuşori, care sunt foarte faini la aspect, graşi şi popcornesc în soare. Dar...

[Îi trimisesem un mesaj Anişoarei legat de situaţia din PS-ul la care mă gândesc, îl copiez şi aici:
"Am trecut pe la piaţă (n.m lângă care se află petshopul) să refac stocul de talaş (au adus un talaş de care n-am mai avut, Pufi, e mai mare...sau mai pufos?) şi am vorbit cu cel de acolo (n.m. despre care aflasem că e veterinar, cică). Am luat şi nr lui de tel, pt orice eventualitate. L-am întrebat care-i secretul pt care toţi purceii strălucesc de bunăstare şi-s graşi, şi mi-a zis că-i ţine exclusiv pe hrană uscată, o dată pe săptămână morcov sau ţelină. Hm. Strategia lui. Dacă funcţionează, n-o contest. L-am întrebat dacă citeşte Gemon, a zis că n-a auzit de el şi că nici nu prea stă el pe net. M-am uitat încă o dată cu drag la porcii lui, care-s tripli faţă de ai mei... şi am văzut 4 mogâldeţe noi şi frumoase în vârstă de 4 zile. Am îndrăznit să-l întreb dacă-s separaţi porcii pe sexe... şi mi-a zis că în fiecare cuşcă sunt femele şi câte un mascul/cuşcă. Mi s-a părut ciudat. Am zis: "înseamnă că vă mai aşteptaţi la porcuşori, nu?" şi a zis că are pui noi în toate cuştile, eu nu-i observasem. Probabil erau şi purcele gestante pe acolo, pe care nu le-am depistat eu. A zis că are şi acasă, crescătorie ("înmulţitorie", în gândul meu). Sper că ştie ce face... dar la cât amar de porci are acolo, nu cred că mai ştie care femelă e soră cu care mascul, care îi e fiică sau mamă fiecăruia, astfel încât să prevină inbreedingul. Am cam plecat pe gânduri de acolo.... Este un purcel frumos acolo, probabil femelă, e roşcat cu... pătrăţele negre. Ca o tablă de şah. Şi mai sunt şi pletoşi. Şi creţi. Şi-s tare frumoşi. Păcat dacă-s cosangvini..."]

...acest "vet" îi ia drept găini. 1 mascul la fiecare 8-9 femele. :shock:

Avatar utilizator
Dienusha
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 21 Ian 2013, 23:48
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Dienusha » 01 Mar 2013, 11:09

...cred că trebuia să postez în topicurile dedicate, nu? :( Feel free to break and move them if you wish. :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bursucel şi Chiţibuş, papă fân acuş-acuş!

Mesajde Gemon » 02 Mar 2013, 15:05

Iti recomand sa o contactezi pe in privat, pentru a procura un partener porcusorului tau dintr-o sursa sigura. Ea iti poate da si sfaturi in ceea ce priveste alegerea unui porcusor cat mai potrivit pentru al tau (temperament, varsta etc.).


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori