Schimbare stapan si casa porcusorului

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Denisa Georgiana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2014, 22:40
Localitate: Grecia

Schimbare stapan si casa porcusorului

Mesajde Denisa Georgiana » 18 Sep 2014, 22:49

Buna am si eu o intrebare si daca ma puteti ajuta as fi recunoscatoare
Am un porcusor de guinea (bella) de un an si cv .. E sufletelul meu si frumoasa foc o iubesc foarte mult din pacate trebuie sa ma mut la londra si nu o pot lua cu mine nu imi permite nici un avion si nici nu pot intra ku ea in londra plus calatoria cu avionul i.ar face foarte rau . O sa o las la o prietena alta solutie nu am .. De cateva saptamani vine mereu si sta cu bella pentru ca ea sa sa se obisnuiasca cu noua stapana . Bella e foarte atasata de mine.. Ceea ce vreau sa stiu este daca schimbarea de stapan cat si casa ii poate dauna bellei nu vreau sa pateasca ceva ea e foarte sanatoasa si rasfatata dusa la veterinar ptr control tot Dar nu vreau sa pateasca cv din cauza schimbarii
Daca stiti cazuri de genul acesta si puteti ajuta as fi recunoscatoare
Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Schimbare stapan si casa porcusorului

Mesajde Gemon » 19 Sep 2014, 12:05

Porcusorii sunt animale sociale, corect e sa te informez despre nevoia lor de a interactiona cu un congener, un porcusor de acelas sex fiind alegerea potrivita. Daca ii asiguri o partenera si o cusca spatioasa imbogatita cu diferite acesorii, ingrijind micuta corespunzator, se va simti bine si ii va creste bunastarea, nu este nici acum tarziu sa ii aduci una. Interactiunea cu stapanul este mai putin importanta pentru acest mic mamifer, fiind animal de prada se simte in siguranta intr-un mediu in care majoritatea sunt neutre sau pozitive, in cei din urma fiind inclus si interactiunea cu stapanul in cazul in care aceasta este asociata cu ceva bun (oferire hrana, imblanzire / reducerea instinctului de fuga prin oferirea unor recompense sub forma de bucati legume sau alte alimente preferate de el).

Ai procedat bine chemand prietena la tine in perioada de trecere la alt mediu, deoarece se va obisnui cu mirosul si vocea ei, la ea va avea cusca si accesoriile ei care la fel sunt familiare, in plus nici in alimentatie nu se va trece brusc la alta dieta, prietena ta fiind informata despre aceasta.

Imi pare rau ca nu o poti duce cu tine, dar fiind sigura ca va fi in maini bune, despartirea de ea poate va fi mai putin grea pentru tine, primind informatii si poze despre ea.
Iti dorim mult succes! :heart:

Denisa Georgiana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Sep 2014, 22:40
Localitate: Grecia

Re: Schimbare stapan si casa porcusorului

Mesajde Denisa Georgiana » 19 Sep 2014, 15:31

Multumesc din suflet kat despre mancarea bellei va ramane aceasi si asternutul tot numai stapana si casa vor fi schimbate sper sa fie bine :(

Ioana Derius
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 21 Feb 2020, 01:01

Re: Schimbare stapan si casa porcusorului

Mesajde Ioana Derius » 21 Aug 2020, 14:44

Buna ziua! O sa ma mut in curând in Franța iar eu nu ma pot despărți de porcușorii mei. Am decis sa ii iau cu mine . Voiam sa știu daca zborul este ok pentru porcușorii de guinea și cum ar trebui sa procedez... știu ca la pisici sau câini trebuie vaccinați . Îmi pureti spune cum este la porcușori ? Dacă îmi puteți sa un raspuns cât mai curând va rog... Mulțumesc mult :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Schimbare stapan si casa porcusorului

Mesajde Gemon » 25 Aug 2020, 13:52



Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori