Hamsterii mei - Ajutor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
MaraWolf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2015, 23:27
Localitate: Bucuresti

Hamsterii mei - Ajutor

Mesajde MaraWolf » 10 Mai 2015, 00:22

1. Buna! Vreau sa va zic ca eu detin doi hamsteri ( unul alb:Mete ,si unul gri:Yuri). Ii tin in custi diferite deoarece sunt 2 baieti, si cum se vad Yuri sare sa il muste pe Mete ,iar Mete se sperie si incearca sa fuga.....Prima data cand i-am cumparat stateau si dormeau impreuna,dar apoi incet-incet Yuri a inceput sa se repede la Mete,iar intr-o zi,dupa ce am venit de la scoala, tata mi-a zis ca au chitait Hamsterii in camera mea si i-a despartit......Cand m-am dus la ei, Mete era plin de muscaturi si sange pe spate,si am inceput sa plang :cry: . Dupa acest incident, am improvizat o cusca,iar acum ii tin separati....fac schimb de custi o data la o saptamana ( o saptamana yuri sta intr-o cusca,in cealalta il mut dincolo....si viceversa). :!: M-am gandit sa il dau pe Yuri pt. ca e rau,iar in locul lui sa iau o fata pt. Mete,dar am inteles ca fac pui din doua in doua luni,si nu as avea ce face cu ei,pt. ca petshopul nu mii primeste,iar pe mine nu m-ar lasa inima sa ii dau unei pisici sau sa ii arunc la gunoi :( :suicide: ... Asa ca deocamdata asta e situatia mea.

2. Pana acum le-am pus Cat's Best in cusca,si talas in casuta...Am un talas (Lolo Pets) cu miros de citrice...cred ca le face rau pt. ca are foarte multe maruntaie mici detot ca o pulbere iar ei o pot inhala... mai intai vreau sa termin punga,apoi sa le iau dinou talas obisnuit,cum am luat si mai inainte de la petshop (aveau talas simplu,cu mere si cu capsuni :heart: )....acela era preferatul meu,deoarece nu are pulbere ca Lolo Pets.....cand aflu cum se numeste talasul acela bun o sa va scriu si voua... :D

3. As dori sa cumpar si eu CareFresh, dar nu stiu de unde. Sper ca ma puteti ajuta in privinta aceasta :?: ... tot m-am uitat pe youtube si zicea o fata ca CareFresh e cel mai bun :arrow: (ChocolateColors26) ...... are filmulete foarte interesante despre hamsteri si mancarea lor,cum trebuie sa fie cusca,ce roti sunt bune,ce roti nu sunt bune,produsele bune pt. ei ,asternutul bun si prost,jucarii,etc.etc. :up: :up: :up: :up: :up: :up: Deci de la ea am aflat de CareFresh si acum vreau si eu rofl

4. Eu mai am o broasca testoasa (cred ca are vreo 20 cm lungime)...Cateodata mai fac un "tarc" si o pun in el impreuna cu hamsterii :lol: ... cand ii vede se uita la ei ,iar ei daca se apropie de ea ( Misha ), isi baga capul inauntru (daca ei vin in fata ei) sau fuge (daca o ating pe laterale) ... :up2: ...... cateodata ii mai pun pe carapacea ei,iar ea incepe sa fuga :lol: :lol: si ii plimba putin apoi ei cad de pe ea :))) (mereu fuge cand e atinsa pe carapace) ...


Ma scuzati ca v-am scris atat si ca v-am deranjat :!: Stiu ca acesta este un site despre porcusori dew guineea,iar eu am hamsteri... :roll: Sper sa ma puteti ajuta macar in privinta asternutului! Locuiesc in Bucuresti sper ca stiti de unde se poate procura CareFresh :smile:

Gataa am terminat ce aveam de zis :)))) :winking: :clapping: :clapping:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hamsterii mei - Ajutor

Mesajde MaraC » 11 Mai 2015, 23:20

Incearca sa intrebi pe forumuri de hamsteri, acolo sunt sigur mai muti care te pot ajuta.
Nu mai lasa hamsterii cu testoasa. Reptilele pot fi purtatoare de boala Salmonela (mai rar intalnit la cele de casa, dar tot exista o sansa) si alte bacterii pe care le pot da rozatoarelor. Sa te speli pe maini dupa ce o manevrezi.
Referitor la asternut, cauta pe site-ul Maxi-Pet, sau pe zooplus. In general ei au mai multe produse (Maxi-Pet are 2 magazine in Bucuresti)
Te-as ruga sa folosesti mai putine emoticoane, este greu si obositor de citit mesajul tau din cauza abundentei acestora.
Hamsterii nu sunt fiinte sociabile ci solitare, lasa-i singuri, asa traiesc ei. Nici ideea femela-mascul nu este buna absolut deloc, plus este un lucru foarte gresit sa dai puii inapoi la Petshop, care este un loc foarte rau pentru animalute, unde nu sunt ingrijite bine si provin din inmultitorii, de la oameni care nu sunt interesati de bunastarea animalelor ci de profit :(

Mult noroc cu animalutele tale!

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Hamsterii mei - Ajutor

Mesajde ali » 13 Mai 2015, 15:21

Talasul cu diverse arome nu este deloc bun pentru rozatoare. Noua ne plac aceste mirosuri, dar lor nu. De cele mai multe ori produc alergii, asa ca ai grija si incearca sa eviti aromele.

MaraWolf
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2015, 23:27
Localitate: Bucuresti

Re: Hamsterii mei - Ajutor

Mesajde MaraWolf » 24 Mai 2015, 21:01

Multumesc mult. :)

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Hamsterii mei - Ajutor

Mesajde ali » 25 Mai 2015, 13:18

Cu placere!


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori