Cum sa se acomodeze

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 25 Noi 2017, 19:46

Am o porcusoara Bubu pe care am luat-o acum o saptamana.Are 3 saptamani si nu stiu cum sa o fac sa nu se mai sperie de mine.O iau lângă mine si ii dau morcov din mana si mănâncă dar după un timp se sperie si incearca sa fuga si fiind mică aleargă si repede.Cand am adus-o prima oară în casa am pierdut o pe jos si am stat o oră jumătate sa o scot de după un dulap ,asta ar putea avea de aface ca nu sa acomoda încă?? :thinking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 28 Noi 2017, 18:03

Are nevoie de o cusca potrivita, de 100x50 cm, unde sa aiba ascunzisuri, fan suficient ce trebuie sa fie mereu accesibil, si de preferat o alta porcuta cu care poate interactiona.

In ai pierdut o porcuta ce avea varsta de 3 luni, dupa care ai scris ca . Ce s-a intamplat cu ele?

Pe Bubu ai adus-o acum o saptamana, analizand istoricul iti recomand sa citesti atent despre nevoile lor nutritionale si comportamentale, pentru a evita probleme de acest fel in viitor.

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 29 Noi 2017, 16:27

Cele două porcusoare nu se atașau de loc cu mine si cu ceilalti din familia mea si eram într-o situație financiară proasta iar acele două porcusoare consumau enorm de mult adică la 4-5 zile trebuia sa le luam mâncare si talas.Asa ca le-am dat la cineva cu care încă mai ținem legătura si sunt bine amândouă desi una nu stiu ce patise la un moment dat ca miau zis ca nu mai mânca si nu mai bea apa dar si a revenit.Acum ne-am revenit si am luat o porcusoara pe care o so păstrăm.

Sa nu credeti ca eu nu am grija de ele adica am facut tot ce am putut pentru ele le-am dus la veterinar de fiecare data când aveau ceva .

Si am vazut ca porcusoara aceasta pe care o am acum are niște pete mici albe si se scarpina si am gasit pe firul de par niște puncte mici negre, ce Sunt???

Si daca ii pun ceva in care sa se ascundă (o casuta) nu mai iese si asa nici nu o mai vad si nici nu mai iese sa mănânce si sa bea apa.

Apropo nu stie sa bea apa cum o învăț??

defapt mai degraba nu ii ajunge apa si trebuie sa ii storc eu ca sa bea si sa ii si ajunga si de la un moment dat nu a mai vrut sa bea fara sa ii storc eu .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 29 Noi 2017, 21:31

Acele puncte mici negre aflate pe firul de par poti combate cu sampon antiparazitar pentru pisici (nu pentru caini, ci pentru pisici), cumperi la farmacia veterinara sampon ce contine piretrin sau permetrin sintetic din gama Happy, Miau sau Ectocid, si procedezi asa cum este scris pe site la http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#sampon

Citeste foarte atent :!: si urmatorul mesaj viewtopic.php?p=80038#p80038
Apesi pe linkurile inserate mai sus si procedezi asa cum este mentionat acolo.

Cumpara adapatoare Sipyy, vezi cum arata aici viewtopic.php?p=53601#p53601

Succes in combaterea parazitilor!

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 29 Noi 2017, 22:14

Cu ce o ajuta adapatorul acela de apa???

Face ceva in plus? :?: Pentru ca nu am inteles din conversatia aceea.

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 30 Noi 2017, 11:38

I am gasit o buba pe corp ca la cealalta porcusoară a mea :!: Ce e?? Imi e frica sa nu aiba ca si cealalta si sa moara pentru ca nu stiu din ce murit cealalta :cry:

Va rog ce ar trebui sa fac? :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 30 Noi 2017, 13:12


Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 30 Noi 2017, 18:13

Ți-am trimis.Ce e aia? :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 30 Noi 2017, 18:20

Mi-ai trimis poza, si un mic video in care apuci si strangi cu doua degete recipientul plastic de la adapatoare, astfel picurand apa prin cioc.
Avem un topic Cum sa-l invat sa bea apa? la viewtopic.php?f=3&t=249
Citeste si http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa

Pe langa hrana speciala are fan mereu in fata / in suportul de fan?

Porcusorul raspunde la o serie de probleme cu caderea parului.
Daca poti cumpara la farmacia umana Betadine solutie, cu aceasta poti tampona zona odata pe zi in acel loc unde i-a cazut blana, apoi dupa cateva ore sa ungi zona cu unguent galbenele. Faci asta 4-5 zile dupa care ne scri cum evolueaza.

Primeste si mese proaspete, legume, verdeturi, radacinoase?
Fişiere ataşate
20171130_124304.jpg

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 30 Noi 2017, 18:59

Nu are suport pentru fan dar il pun in cușcă pe jos.

Si daca se linge unde ii dau cu betadina si unguent ??Pat este ceva?


Ii dau doar morcov dupa-amiaza si mar seara pentru ca face treaba mare foarte tare, am vazut.Dar altceva nu ii dau pentru ca mie frica sa nu fie stropită cu toatecele si sa se imbolnaveasca.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 30 Noi 2017, 20:41

Cand tamponezi pielea afectata cu Betadine, ii dai o bucatica de morcov pentru a-i atrage atentia, si pentru a face sa asocieze tratamentul cu un stimul placut (asa diminuezi stresul). Procedezi la fel, ii dai o bucatica de sfecla rosie sau alta leguma ce ai in casa, atunci cand ungi in strat subtire cu unguent galbenele.

Poti face tu un suport in care sa pui fan pentru el, asa se va pastra uscat si poti completa cand e pe terminate. Vezi idei la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html
sau https://www.pinterest.com/pin/430656783101111663/

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 30 Noi 2017, 21:11

Păi si dacă se linge după ce i-am dat??

După ce i-am dat si termina morcovul o spăl??ca se poate linge după aceea.?? :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 02 Dec 2017, 09:15

O pui inapoi in cusca si lasi in fata ei o mana de fan, sa fie ocupata cu rontairea fanului, in acest timp unguentul sau dupa caz solutia fiind absorbit(a) in piele. Daca se linge putin, nu se intampla nimic, important e sa fie tratata corect, pentru a vindeca afectiunea.

Avatar utilizator
maria25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 23 Dec 2016, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde maria25 » 02 Dec 2017, 10:07

Bine ,i-am dat deja dar nu stiu daca sa facut mai bine .Este mai rosu acum acolo si nu mai are cojite de la buba .Asta înseamnă că e mai Bine?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cum sa se acomodeze

Mesajde Gemon » 05 Dec 2017, 08:42

Dezinfectezi zona afectata cu Betadine dimineata, apoi dupa masa sau spre seara ungi in strat subtire cu unguent galbenele, ti-am scris mai sus sa faci asta pe o perioada de 4-5 zile, si atunci vei putea observa daca ajuta tratamentul, nu acum dupa o singura aplicare.
Insanatosire!


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori