Refuză legumele / greutate / cantitate mancata.

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Durby
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2018, 08:02

Refuză legumele / greutate / cantitate mancata.

Mesajde Durby » 24 Apr 2018, 08:20

Buna,
Am un porcusor fetita, Michell :)
Are aproximativ 4 luni, bea multa apa, în schimb la mâncare face fițe.
Mănâncă fan, pătrunjel, marar, a mâncat morcov (acum nu prea mai vrea), frunze de morcov, frunza de spanac proaspăt, frunza de gulie, salata, mar, brocolini ( brocoli nu) si cam atât.
În general verdeață observ dar leguma o refuză, nu vrea castravete, ardei de orice fel, gulie, păstârnac, țelină, probabil mai sunt 2-3 dar imi scăpa
Prefera boabele, de obicei alege din ele doar anumite bobite, ieri am făcut un test, nu i-am pus deloc boabe să o fac să mănânce legume si nu prea a mers, tot ce a vrut a mâncat si in rest a tipat. A mâncat și boabele pe care de obicei nu le vrea. Aseară i-am mai pus o lingura de boabe ca îmi era teamă că nu mâncase cine știe ce. Acum are ardei roșu castravete si nu se atinge de ele, caută printre resturile de bobite.
Ce as putea face să o conving sa încerce legumele?
Aaa, ps: la ardei sau castravete uneori musca din ele și scuipa pe jos, mi-a muscat o felie întreaga așa.
Merci. :talk: :talk:
Ultima oară modificat 29 Apr 2018, 12:07 de către Durby, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Refuză legumele

Mesajde Gemon » 24 Apr 2018, 17:59

Bine ai venit!
Incearca sa ii dai pe langa fanul (ce trebuie sa fie mereu accesibil) si hrana speciala (de preferat de calitate extra cum este Cavia Complete de la Versele-Laga) putina papadie frageda, iarba verde proaspata, plante medicinale (vezi http://www.gemon.ro/hranire2.htm#pmed aici enumerate cateva).
Daca poti culege din locuri curate, sunt potrivite ca mese verzi, si sunt acceptate usor. Se introduce treptat, si prima data in cantitati foarte mici, pentru a o feri de balonare.
Legume sa primeasca diversificat, si nu mult, vezi topic pe aceasta tema la viewtopic.php?f=3&t=2847

Durby
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2018, 08:02

Re: Refuză legumele / greutate / cantitate mancata.

Mesajde Durby » 24 Apr 2018, 20:29

Mulțumesc pentru promptitudine, hrana speciala bănuiesc că te referi la boabe, momentan ii dau padovan Cavie GrandMix, ce părere ai?
Ambele link-uri le studiasem deja, încerc sa ii ofer diversificat dar nu accepta, acum am mai încercat ceva nou și anume mango si nu a vrut. Ba mai mult, i-am dat mai putine boabe ca să o fac să mănânce legume și abia abia a muscat o bucățică mica de morcov. Însă mi-e si teama în același timp să nu o infometez. Iarba nu am de unde să culeg (locuiesc la bloc), urmează sa plantez iarba si grau să am mereu sa ii dau.
I-am mai pus în apă și vitamina c, mă gândesc că dacă nu mănâncă multe legume să suplimentez câteva zile.
Merci!

PS. modific acest topic pentru a nu deschide altul
o avem pe michelle de 2 luni si cand am luat-o cred ca avea aproximativ 2 luni (era cat 2 treimi din palma mea), deci banuiesc acum are 4-5 luni. greutatea de 565 de grame ar fi buna?
de asemenea dupa ce am rasfoit foarte mult forumul si am gasit diverse sfaturi, am incercat sa o las cu o singura leguma si sa nu ii dau altceva daca nu mananca si tot nu functioneaza, accepta doar verdeturile/frunzele, leguma radacina nu o mananca. Azi dimineata am incercat iar ardei verde si il musca dupa care il scuipa pe jos, am lasat-o asa 30 de minute si dupa prea multe tipete care deja pareau a fi plansete ( se ascuteau si lungeau in intesitate) i-am dat o frunza de gulie si aici vine intrebarea, pentru o singura masa e suficient? e mare cat o palma frunza.
Voi incerca in curand sa ii cumpar si o tovarasa, sa vedem mai intai cu cusca, e cam micuta, 90/40. Observ ca lumea nu prea agreeaza petshopurile, eu de acolo am luat-o, daca ar fi partenera ei sa nu o cumpar din petshop, unde/cum as putea sa caut altfel.
Inca ceva, boabele padovan Cavie GrandMix fac parte din hrana de calitate superioara? Le mananaca destul de bine, din tot amestecul acela raman doar bobitele mici crem deschise la culoare, nu stiu exact ce sunt.
Am atasat si cateva poze sa "ne cunoasteti" mai bine :)

O zi buna!
Fişiere ataşate
4.jpg
1.jpg
3.jpg
2.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Refuză legumele / greutate / cantitate mancata.

Mesajde Gemon » 29 Apr 2018, 14:52

Hrana mentionata de tine este de calitate slaba / medie, hrana premium este cel Cavia Complete, vezi viewtopic.php?p=130415#p130415 unde gasesti si recomandarea mea in ceea ce priveste aducerea unui congener. Contacteaz-o pe Ramona la http://crescatoriainka.blogspot.ro/

Un alt porcusor ajuta mult si in ceea ce priveste comportamentul alimentar selectiv (alege doar ceea ce e cunoaste), vezi si http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob
Va accepta deci mai usor alimentele noi, vazand porcusorul de langa el mancand, va fi incurajat sa guste, si prin urmare sa accepte alimentele ce nu a mancat inainte (in cuib, langa mama lui).

E foarte dulce, sa-ti traiasca! :heart:

Miruna Adina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 25 Apr 2019, 22:25

Re: Refuză legumele / greutate / cantitate mancata.

Mesajde Miruna Adina » 25 Apr 2019, 22:33

:heart: nu îți fă prea mari griji.La mine a fost la fel când avea 4 luni.Nu mânca morcov,ardei,alegea semințe.Era mofturoasă la mâncare.Asteapta până face 5-6 luni.Daca vezi că nimic nu se schimbă mergi la medic să îi facă consultații.Poate nu e ceva în regulă cu pofta ei de mâncare sau cine știe ce. :loving:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori