Întrebări de la o noua posesoare

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
MollyF
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2021, 02:46

Întrebări de la o noua posesoare

Mesajde MollyF » 18 Ian 2021, 03:17

Bună tuturor.
Tocmai ce am primit un puiuț de aproape 4 săptămâni de câteva zile.
Nu sunt foarte sigura de cantitățile de legume pe care trebuie sa I le sau zilnic, momentan ii dau cam o frunza de salata romaine dimineața, una seara și mai completez cu câteva fire de pătrunjel/broccoli/spanac, după caz plus fan și paleți la discreție.
Cât despre așternut folosesc o combinație de fan cu așternut de porumb ("maize corn litter" scrie pe ambalaj) luat de la petshop.
Am observat azi ca urina a început sa aibă un miros mai puternic, deși am încercat sa curăț pe cât se poate de bine cușca pe alocuri fără să o speri prea tare.
Orice sfat/sugestie este bine venita.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Întrebări de la o noua posesoare

Mesajde Gemon » 19 Ian 2021, 11:34

Bine ai venit!

Accentul sa fie pe fan ce trebuie asigurat in permanenta, sa fie mereu accesibil.
Ca hrana speciala, recomandam Cavia Complete de la Versele-Laga.
Despre mesele verzi te poti informa aici viewtopic.php?f=3&t=2847
Sa primeasca in cantitati mici, cat mai diversificat posibil, si tot ce introduci nou in dieta, sa fie facuta treptat, prima data doar f putin, pt a preintampina diferitele probleme digestive.

Ca asternut recomandam talasul cu granulatie cat mai mare, vezi viewtopic.php?p=132173#p132173
sau viewtopic.php?p=132004#p132004
Mirosul urinei poate fi influentat si de unele alimente. Doar in acele locuri unde urineaza mai des, sa fie schimbat asternutul mai des, fiind schimbat in totalitate, in functie de marimea custii, odata pe saptamana sau odata la cateva zile.

MollyF
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2021, 02:46

Re: Întrebări de la o noua posesoare

Mesajde MollyF » 20 Ian 2021, 00:29

Mulțumesc frumos de răspuns, o sa am de răsfoit! :lol:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori