Porcusorii si cateii

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Mara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2008, 14:28
Localitate: Tirgoviste

Porcusorii si cateii

Mesajde Mara » 04 Noi 2008, 14:33

Porcusorul meu de Guineea are voie sa se joace cu cateii mei?
Porcusorul este cel mai nou venit in familie, iar cateii mei (doi bichoni maltezi) ard de nerabdare sa se joace cu el. Se poate?

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 04 Noi 2008, 16:27

in primul rand bine ai venit!
porcusorii de guineea sunt animalute sensibile, asa ca in cazul in care vrei sa se joace impreuna stai langa ei, pt. ca porcutul sa nu fie ranit sau muscat.mai multe sfaturi iti vor da persoanele cu experienta.
pupici
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 04 Noi 2008, 16:50

pentru porcusor perioada de acomodare cu noul mediu de viata este foarte stresanta. ar fi un stres in plus sa fie asaltat de doi :surprised: bichoni foarte agitati.

pe langa toata problema stresului, asigura-te, te implor, ca bichonii nu au paraziti interni/ externi....


si, vorba ralucai, mai multe sfaturi de la cei mai avizati!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 04 Noi 2008, 17:29

De cat timp ai porcusorul? S-a obisnuit cu voi sau inca mai este fricos? Mai da-ne cateva detalii despre el si venirea lui in casa :smile:

Mara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2008, 14:28
Localitate: Tirgoviste

Mesajde Mara » 04 Noi 2008, 17:30

Sigur ca voi deparazita cateii (din nou).Oricum ii deparazitez de doua ori pe an, cel putin. Iar paraziti externi nu au.
Problema cu agitatia este fix pe dos: stau amandoi si privesc siderati porcusorul cum se agita in cusca lui si imprastie tot talasul imprejur. Unuia dintre catei chiar ii este frica de porcusor. Nu l-au asediat niciodata, doar mai incearca din cand in cand sa-l miroase. S-ar juca cu el, dar nu prea indraznesc nici ei. Eu speram ca se vor obisnui unii cu altii si, cu timpul vor deveni prieteni si se vor juca impreuna. Este posibil asa ceva?

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 04 Noi 2008, 17:33

mara, spune-ne mai multe deporcut! cand a venit la voi in casa? Mai este fricos?

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 05 Noi 2008, 09:33

Daca porcusorul este doar de 2 saptamani la voi acasa, este indicat sa il lasi sa se mai acomodeze cu voi. Din cate mi-ai spus tu , inca se mai agita atunci cand tu esti in camera pe langa el. E semn ca acomodarea nu e definitiva. Eu te sfatuiesc sa nu ii lasi pe catei sa se joace cu el nici in urmatoarele 2 saptamani. Dupa acest timp poti sa iei fiecare catel in brate si sa il apropii de cusca, si sa le vorbesti si la catel si la porcut. E foarte important felul in care se intalnesc. Nu trebuie sa fie traumatizant pentru porcut, iar nici catelusii sa nu devina gelorsi. Apoi poti sa iei porcutul in brate si sa ii lasi pe catelusi sa se apropie de el, sa il miroasa, sa vada ce este. Repeti de mai multe ori aceste operatiuni si, dupa ce se mai obisnuiesc, fiecare cu prezenta celulilalt, poti sa ii pui singuri pe covor (sub supravegherea ta) sa vezi reactiile lor. E important sa nu fortezi porcutul. El se sperie foarte usor.
Ai rabdare si ai sa vezi ca totul va fii bine. Sa nu fortezi porcutul....lasa-l in ritmul lui.

PS: Sincer iti spun ca porcutul tau s-ar fi acomodat mult mai usor cu voi daca ar mai fi avut un prieten de acelasi sex. Acest fapt e confirmat de toti cei de pe forum ce au avut initial un porcut, iar apoi si-au mai achizitionat unul.

Mara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 04 Noi 2008, 14:28
Localitate: Tirgoviste

Mesajde Mara » 05 Noi 2008, 10:39


Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Re: Porcusorii si cateii

Mesajde a`mica » 13 Noi 2008, 20:04


diannae
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 09 Iun 2008, 19:55
Localitate: bucuresti

Mesajde diannae » 28 Noi 2008, 14:40


pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 04 Dec 2008, 17:49

si eu am o catelusa de 4 ani si de curand am primit o scrofita. deocamdata o las pe catelusa sa miroasa pe unde s-a plimbat scrofita si o pun pe purcelusa pe unde doarme cainele...sau pun mana pe caine si apoi o las pe purcelina sa ma miroasa. s-au mai mirosit prin cusca,sau knd schmbam talasul si o tineam intr-un totos pe LALA o lasam pe LIZA(catelusa)sa o miroasa....

eu zic sa mai astepti cel putin vre-o 2 luni pana sa ii lasi liberi unu langa altu..insa intre timp lasa-i sa se miroasa insa sub stricta ta supraveghere...
catelusi pot fi gelosi si sa il raneasca...sau din joaca...
love my beast

Avatar utilizator
amy
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 23 Ian 2008, 13:02
Localitate: Oradea

Mesajde amy » 05 Dec 2008, 15:40

LOVE ANIMALS!

pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 05 Dec 2008, 23:23

pun pariu ca si catelusa mea ar manca papica de porcusor...ca asa facea si cu pisoiul...daca il vedea ca mananca il gonea si manca ea bobite de pisoi...altfel nu manca deloc singura
love my beast

Corleone
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2009, 18:32
Localitate: Tirgoviste

Mesajde Corleone » 05 Ian 2009, 18:38

catelusa mea se poarta cu porcuta ca si cu propiul copil :hearts:

pucka
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 28 Noi 2008, 17:32
Localitate: tulcea

Mesajde pucka » 06 Ian 2009, 23:26

asta e super...dar ai grija la catelusa sa nu faca lactatie falsa...ca se poate imbolnavi... :!:
love my beast


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori