Reamenajarea custii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde roseta.stoned » 28 Noi 2011, 23:35

Pe mine ma rogi? :lol: Cusca e 140cm lungime cu 60cm latime.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Reamenajarea custii

Mesajde biancadumy » 28 Noi 2011, 23:44

Pe Geda o rugam dar a mutat posturile :lol: dar da,te rog si pe tine,poze noi cu cuscuta :up2: :lol:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Gemon » 28 Noi 2011, 23:59

Acum nu mai e offtopic. :smile:

Reamenajez diferit cusca de fiecare data cand schimb asternutul. Am mai inserat poze pe forum, vezi de ex. .

Fiind animale curioase le stimulez comportamentul de cercetare-cautare si in afara custii, la plimbarile de care e bine sa aiba parte, fiind benefice si atunci cand avem doar foarte putin timp la dispozitie, merita asigurata chiar si pentru numai un sfert de ora, fiind traita ca o noutate in viata acestor animale tinute in captivitate.

In salbaticie majoritatea timpului isi petrec cautand hrana, in captivitate o cusca, fie si accesorizata potrivit, dupa un timp devine o parte a cotidianului obisnuit. Pe un asternut curat ei se manifesta de fiecare data activ, incep sa caute, sa cerceteze si sa marcheze locurile, amenajarea diferita le capteaza atentia, observa orice schimbare ce merita mirosita, cercetata, verificata. Sunt preferate locurile de odihna semideschise, protejate si/sau confortabile, se asigura fiecarui individ un loc confortabil, ca si cel de rang inferior sa aiba un refugiu unde sa se simte bine. Barierele vizuale, diferitele structuri, adaptate pentru aceasta specie, sunt si ele apreciate, printre altele au si rolul de a preintampina conflictele (pe teritoriu, loc, hrana) sau dupa caz de a reduce agresivitatea.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Reamenajarea custii

Mesajde biancadumy » 29 Noi 2011, 00:01

Da,si eu le schimb/invart accesorile de fiecare data cand fac curat,daca se cearta atunci le schimb mai des.

Voiam totusi sa vad cum sunt asezate accesorile in cusca in asa fel incat sa nu iasa cu scantei. Tinand cont ca tu ai 3 porcusori intr-o cusca,voiam sa vad cum le asezi acceosrile prin cusca :)

Mersi,e foarte frumos amenajata :up2:

Apropo ce dimensiune are? :) Crezi ca 1m 50 e ok pentru 3 porcuti? cu o latime de prob 70 cm nu cred ca mai mult :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Gemon » 29 Noi 2011, 00:31

Este bine sa fie mai mare, dar nu neaparat marimea este cea mai importanta, pot avea o cusca mare ce amenajata necorespunzator sa nu sprijine comportamentul lor natural.

Sunt cateva strategii ce merita aplicate mai ales in cazul porcusorilor cu o puternica personalitate (cu dorinta de a domina), dar si in general. Accesoriile, barierele vizuale le asezi in asa fel, incat sa asigure refugierea celui de rang inferior sau dupa caz a celui care doreste sa manifeste subordonare, fara sa fie nevoit sa se confrunte cu partenerul. Daca nu sunt blocate caile de acces, are posibilitatea de a iesi din drumul celuilalt. Hrana, alimentele proaspete servesti in asa fel, incat sa nu fie motiv de disputa, greseli frecvente: se da cu intarziere la unul sau altul, nu la toti in acelas timp, sau se da putin, se ofera hrana speciala numai dintr-o singura tavita etc. Fanul poate fi un element ce la fel sprijina comportamentul de cercetare-cautare, pus in loc strategic sau oferit si diferit, nu doar in suport, stimuleaza mental si linisteste individul. Este bine sa se puna doua adapatoare in loc de unul, mai ales pe perioada calda, nu conteaza prea mult din punct de vedere strategic, e bine pentru porcusori, fiind asa asigurata apa chiar si in cazul in care unul se defecteaza sau intamplator se termina apa din ea.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Reamenajarea custii

Mesajde biancadumy » 29 Noi 2011, 00:38

Am inteles :) multumesc mult de sfaturi,voi tine cont de ele :up2: :flowers: :flowers:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Allma » 29 Dec 2011, 00:23

Purcelinii mei se bucura acum de un etajel format din vechea "cutie de chibrituri". Sus este bucataria, unde am pus papa speciala si fan... si jos, un dormitor intim in care lenevesc si se ascuns in pace....asa de in pace incat si-au tras cam tot fanul in ea :lol: Porcutii sunt incantati....voi ce zsiceti? Vreau niste pareri :D


Imagine
Imagine

In poze era abia pusa cusca...insa am acoperit complet gratarul de la usita, cu un material....caa cel folosit drept perdea.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Reamenajarea custii

Mesajde -Vlad- » 29 Dec 2011, 10:38

Eu nu inteleg cum se suie porcutii acolo sus. :thinking:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Lili » 29 Dec 2011, 10:41

Mie mi se pare extrem de instabila constructia...."bucataria" adica. Cum e fixata?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde anisoara » 29 Dec 2011, 10:54

Probabil se urca pe tub si apoi sar in" bucatarie "
Dar nu e bine pt ca aluneca rau de pe tub si se pot accidenta.
Acolo trebuie pusa o casuta pt a se urca pe ea si apoi sa treaca in bucatarie.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Lili » 29 Dec 2011, 11:00

Nu cred ca porcutii pot sa stea in echilibru pe tubul ala alunecos...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Reamenajarea custii

Mesajde maria » 29 Dec 2011, 11:38

in plus din "bucatarie" pot sari f usor jos, in afara custii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Lili » 29 Dec 2011, 11:49

Si inaltimea nu e tocmai mica....
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Allma » 29 Dec 2011, 13:30

De sarit nu au unde...intr-o parte e canapeaua, in celelalte perete.... despre fixat, sta fixa, am luat vechea cusca, am scos gratiile de pe tavita si acoperisul custii. Fara acoperis, tavita este mai mare , si se fixeaza usor...nu stiu cum sa explic.... Dar pana la urma am scoos etajul... :( AIa mici se urcu si apoi urlau ca nu stiau pe unde sa se dea jos....
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde irena » 29 Dec 2011, 14:00

in poza se vede ca intre canapea si cusca exista un spatiu. mic, e adevarat, insa suficient ca un porcut sa aterizeze acolo.
e bine ca ai scos cusca veche. in locul ei, mai bine cumperi/ faci niste accesorii - casute, de exemplu.
ce e chestia albastra pe care sta tubul? de ce nu il pui direct pe jos? o varianta ar mai fi sa incerci sa il prinzi de cusca, insa
nu prea sus, incat sa se poata urca in el. eu am incercat, porcii nu au fost prea incantati, dar la altii merge.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori