Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Anunturi pentru adoptii gratuite
zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 12:31

Urma sa fim fericite, eu si cele 2 fetite ale mele... :( Pana ce am observat taratul si leganatul de posterior a ``uneia`` dintre ele.
Mi s-a spus la veterinar ca SIGUUR e fetita aceea si aveau dubii in legatura cu cealalta ( in varsta de 1 luna )..
M-am gandit ca ne descurcam noi, i-am separat (nu complet, se pot vedea inca) imediat ce-am vazut ca au un comportament ciudat,
dar mi-e greu sa-i vad asa, plangand practic unul dupa altul :cry: ...
M-am gandit si la posibilitatea sterilizarii baietandrului mai tarziu, cand va suporta asta, dar in Oradea mi-e sincer teama, avand in vedere ca nu prea sunt veterinari interesati de porcuti... :(

Mentionez ca nu am cum sa transport porcusorul in alte orase...decat in ORADEA
Va rog sa-mi spuneti si parerea voastra...As putea eventual sa-i las sa convietuiasca mai tarziu, fara sa faca puiuti si sa tin cont de perioada ``de calduri`` a fetitei ? Sau daca sunteti din Oradea si aveti (am vazut pe acest forum ca sunt unele persoane cu) porcuti castrati si fericiti, va rog sa ma ajutati... :worried:

Ii ador pur si simplu si nu stiu ce sa ma fac... V-am spus si trista mea povestioara ca in cazul unei adoptii sa-mi mai pot vedea baietelul din cand in cand, cu poze sau pe viu... Multumesc anticipat.

Puiutii se cam scarpina, dar au doar acea matreata pe blanita, nu par sa aibe alte afectiuni. Am cumparat Ectocid sampon pentru pisicute, si m-am gandit sa-i spal, insa sunt atat de micuti inca, de mi-e frica sa nu le scap si-n ochisori samponul respectiv.. Sunt cam agitati pentru ca ii am de 4 zile doar si abia acum ne imprietenim putin...

Nici nu mai indraznesc sa mai fie vreo mica speranta ca cei doi sa fie de acelasi sex..''i''-ul baietelului e destul de romanesc, nu mai e deloc un y... :( Totusi as putea pune poza cu ei, dar nu prea stiu cum, daca doreste cineva sa ma indrume... Multumesc (din nou...) :(

Edit:
Poza a fost facuta la veterinar. A fost foarte draguta doamna, dar ma gandesc ca sunt mai axati pe animalute mai domesticite la noi in tara :(

http://s1268.photobucket.com/albums/jj5 ... 6208_n.jpg
Imagine

cel mai grasun este baietelul si ciufulita e fetita :hearts:
mi se rupe sufletul cand ii vad boticul, daca mai are cineva un baietel si o fata ce convietuiesc, va rog sa ma ajutati si pe mine... cum sa procedez corect cu ei, sa-i fac fericiti!!

P.S. Sunt noua pe acest forum, daca nu m-am incadrat la rubrica la care trebuie, imi cer scuze...
Ultima oară modificat 26 Feb 2012, 14:20 de către zuzupuff, modificat 1 dată în total.
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 14:42

buna si bine ai venit.
porcutii sunt ilegal de draguti.
sfatul meu ar fi ca inainte sa te gandesti sa ii donezi, sa afli sigur ce sex au.
ce ai de facut? cineva tine porcutii (pe rand) si tu faci o poza clara cu zona rusinoasa si o postezi
pe site. insa atata vreme cat ai dubii, ar fi bine sa nu ii tii impreuna. se vor imperechea, porcuta
e mica si risti sa o pierzi.nu stiu cat de mare e cusca pe care o ai, insa daca are macar 1 m, poti
incerca sa ii separi cu o gratie. sa ai insa grija sa fie fixata bine, sa nu ajunga unul la altul si sa ai
surprize. bine ar fi sa nu ii pui nici la joaca impreuna. o clipa de neatentie si femela poate fi gestanta.
daca intr-adevar sunt sexe diferite, cel mai bine ar fi sa te gandesti la varianta cu donarea... in romania
castrarea vine cu un risc mare, si e pacat sa pui viata porcutului in pericol... pe site gasesti un contract
de donare, il poti folosi pentru un plus de siguranta.
in paralel poti urmari topicul de donatii, poate gasesti pentru porcutul pe care il pastrezi unul de acelasi
sex.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 15:03

Multumesc mult! Momentan am doar o poza cu dragalasii mei , incerc cu aceea.

Am uitat de asemenea sa spun ca as dori sa-mi iau o fetita in schimb, sa nu-mi las si jucausa asta mica singura si as dori ca si el sa gaseasca o familie ce detine inca un porcut de acelasi sex :(

Voi incerca sa le fac poza mai spre seara, sper sa reusesc, desi eu sunt 90 % sigura ca am un ``cuplu`` aici :(
Cusca lor este micuta pentru ca planuiam sa-si duca traiul mai mult prin camera mea decat in ea si sa mearga acolo doar cat sa pape si sa-si faca (ma gandesc ca optional)nevoile :D

Inainte de ei, am avut un hamster si am pastrat cusca, in cusca hamsterului este pusa fetita( pentru ca ea pare sa agreeze mai mult situatia) si cusca hamsterului este plasata in cea initiala(unde e pozitionat porcutul).Ii mai las prin camera pe rand, dar sunt cam amarati. Stiu ca este un chin pentru ei momentan, dar sper sa le pot oferi curand o cusca homemade. Am conturul de 60 ori 70 cm din lemn( ma gandesc ca le ajunge pentru un timp) acasa, dar intampin probleme la procurarea ``bazei`` pentru viitoarea cusca. Cam din ce material
le-as putea face suportul?

Nu stiu daca pot spune astea la topicul acesta, sunt noua dupa cum am mentionat anterior.
Daca gresesc, va rog indrumati-ma! :D
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 15:27

cu timpul vei citi site-ul si forumul si vei invata anumite chestii. asa ca in prima faza suntem toleranti si mutam ce e off topic, dupa ce se clarifica situatia :)
o cusca de hamster e enorm de mica, chiar si pentru 1 porcut. daca vrei sa confectionezi o cusca (si se aplica si daca vrei sa cumperi), eu zic sa o faci direct
mare. costurile nu sunt cu mult mai mari si e pacat sa investesti de 2 ori. 2 porcuti au nevoie de o cusca de minim 1m/50 de cm (cu cat mai mare cu atat mai bine).
cusca trebuie accesorizata (casute, hamac, tunele, podete etc - cauta pe forum, sus in dreapta ai functia de cautare). ideea e ca oricat s-ar plimba in camera, pe timpul
noptii sunt in cusca, si au nevoie de spatiu. este eronata ideea ca daca sunt lasati liberi prin camera, le ajunge o cusca mica.
eu de exemplu am una de 1.20m/60 cm si bestiile au tot apartamentul la dispozitie pentru plimbari :)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 16:08

Multumesc pentru intelegere!! :)
Atunci de aceea sta asa suparata acolo ? Au sanse sa se imbolnaveasca daca stau asa momentan timp de vreo 2-3 zile ? Sper ca nu.. Mai repede de atat nu le pot confectiona nimic..Sa incerc sa o pun pe ea intr-o cutie de carton mai mare ? N-o sa sara de-acolo?

Am pus-o acum intr-o cutie un pic mai mare decat cea de hamster si e mai vioaie.
Alte sugestii temporare, va rog.? :D repet..doar pentru vreo 3 zile :worried:

Nu mai pot incarca poze pe photobucket, mai stiti si alte site-uri asemanatoare cu care-mi pot arata copilasii ? :D
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 16:54

de ce nu mai poti incarca imagini pe photobucket? eu am acolo cont si am sute de poze...
mai poti incerca aici: http://imageshack.us/
insa teoretic photobucket ar trebui sa mearga...
ai intrebat daca se pot imbolnavi - de la tristete nu se moare. insa depinde de porcuti, sunt
unii care refuza sa manance daca dintr-o data sunt singuri. deci trebuie sa ii supraveghezi atent,
sa te asiguri ca papa suficient (citeste pe forum despre cele 3 mese zilnice), cantareste-i in fiecare
dimineata si noteaza-ti... e bine sa fii preventiv in asemenea situatii. cel mai bine ar fi sa grabesti
donarea, dupa ce stii cu siguranta ce sexe sunt, iar celui pe care te decizi sa il pastrezi sa ii aduci un
companion. avand 2 de acelasi sex, poti sa le faci o extensie sau un tarc in care sa ii tii, pana cand
faci rost de cusca.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 16:55

Am reusit.
Cea bej in zona intima este fetita iar cel mai durduliu si maroniu este baietelul :D

baietandrul :
Imagine


si fetitaaa :

Imagine

http://s1268.photobucket.com/albums/jj579/zuzupuff/

Va rog sa ma contraziceti !! :(
Se poate eventual ca bulbul acela din zona fetitei sa creascaa ? :D
Ultima oară modificat 04 Mar 2012, 18:02 de către zuzupuff, modificat 1 dată în total.
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 16:57

ai fetita si baietel....

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 17:08

:worried:
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde maria » 26 Feb 2012, 17:17

si eu cred ca grasu' e baiat si restul e fetita
important e ca sunt sanatosi
sa le dea D zeu noroc de viata buna
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 17:32

Ii iubesc pe amandoi la fel de mult!!!
Cum sa fac sa-i pastrez pe amandoi? Va rog, ajutati-ma!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde maria » 26 Feb 2012, 17:44

nu poti sa ii pastrezi pe amandoi decat daca castrezi baietelul, operatie care il poate ucide
avand in vedere ca il iubesti f mult nu poti risca si atunci nu ramane decat sa il dai spre adoptie unei persoane care sa il iubeasca la fel de mult ca tine si care sa il ingrijeasca
bine ar fi sa gasesti pe cineva cunoscut, sa il poti vizita si sa ai vesti despre el
stiu, sunt decizii greu de luat, dar trebuie sa gandesti la binele porcusorului, trebuie sa il iubesti cu creierul nu cu sufletul
e cam anapoda exprimarea, dar alta nu am gasit
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde Allma » 26 Feb 2012, 17:47

Ai putea sa mai iei inca o fetita si inca un baietel....sa fie fata-fata, baiat-baiat.....dar asta e joaca cu focul...trebuie sa ii tii in camere diferite....daca mangai fetele trebuie sa ai MARE grija sa nu iti ramana mirosul pe haine cand mergi la baieti.....e greu si periculos, cand simnt fetele, baietii se cearta....ai putea sa convingi o ruda sau pe cineva cunoscut sa ia baiatul ca sa il mai poti vedea....daca ii pastrezi pe amandoi risti sa ai mai multe porcine dedonat.....
Old username: Andreea_Molly

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 17:53

Oare pot spera sa-i creasca si ei ``alunita``?( am vazut pe forum expresia asta draguta )
Ea are o luna, el vreo 2-3.
Asa am patit si cu el, parea 100% sigur fetita si-acum...

Dar tot ma-ntreb.. cum au putut gresi asa? S-a schimbat peste noapte? Sau am gresit eu ca am crezut orbeste in ce-mi spuneau omul de la magazin si veterinarul ? Eu abia acum m-am interesat de felul in care arata partile lor intime ...
Am sa incerc sa caut si pe cineva cunoscut, dar slabe sanse... De cand am vazut instrumentasul lui acolo tot la asta ma gandesc.. ``Ce sa ma fac?!``

Multumesc mult pentru raspunsuri ... Orice ajutor mai este binevenit !!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 18:58

trebuie sa renunti la unul dintre ei. in asemenea cazuri se lasa "egoismul" la o parte si se pune binele lor mai presus de al nostru...
daca e fetita, sigur nu se va transforma in baietel peste noapte.
tu esti inca incepatoare in ceea ce priveste porcutii de guinea, de aceea nu iti recomand deloc sa tii 2 sexe in custi diferite. daca nu
stii cum sa ii manevrezi, baietii ajung sa se bata pana cand unul din ei moare. pentru asa ceva trebuie sa mai aduni experienta. deci
formuleaza un anunt de donatie, da porcutul cu contract de adoptie, daca merge la cineva de pe forum, te vom ajuta si noi sa iti dai seama
daca merita sau nu. procedezi asa daca vrei ca porcutii tai sa o duca bine.

si da, atat medicii, cat si vanzatorii din pet shop se pot insela cand vine vorba de stabilirea sexului. de ce? simplu, nici unul nu este pregatit
in ceea ce priveste rozatoarele.


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori