Donatii, anunturi ce nu mai sunt valabile

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ofer spre adoptie o femela - Oradea

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2012, 13:29

mai este valabil anuntul?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: O femela Sheltie – Cluj-Napoca

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2012, 13:30

mai este valabil anuntul?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor sur are nevoie de casa noua, Bucuresti

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2012, 13:41

mai este valabil?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 09 Mai 2012, 17:00

nici eu nu am mai intrat de ceva timp...fetita mea nu este gestanta,intre timp am mai luat o fetita si este mai mare ca ea si nu se inteleg decat cand le dau drumul...in cusca nu pot sta amandoua...la petshop nu a mai adus porcusori deci sunt dispusa in continuare sa adopt una din fete...chiar pot cumpara dar nu vreau de la crescatori...

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde cryssa » 10 Mai 2012, 09:35

ella le'ai schimbat cusca? daca nu, atunci e perfect normal sa nu se inteleaga, cea pe care o aveai e mult prea mica
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde -Vlad- » 10 Mai 2012, 13:30

Si le-ai facut cunostinta cum trebuie?
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie o femela - Oradea

Mesajde zuzupuff » 10 Mai 2012, 19:29

Da.
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde ramona_inka » 10 Mai 2012, 19:53


Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde Ella Roxette » 11 Mai 2012, 12:30

Da,cusca este schimbata...cea pe care o stiati o tin si ii pun in ea cand le fac curata in cea mare...acum ca este cald m'am mutat la curte si au amenajat si afara si au un loc amenajat si in interior...poze momentan nu pot pune pentru ca din pacate sunt internata :cry: si copilasii au ramas acasa..in legatura cu faptul ca nu prea se inteleg...eu le'am facut cunostinta cum trebuie,cred ca problema este ca cea pe care o aveam are aproape 4 luni,iar cea pe care am luat'o dupa are in jur de un an si cea mica este foarte speriata si stresata cand sunt in cusca amandoua...cand le dau drumul in locul unde le'am amenajat sau afara este ok si in legatura cu crescatorii,nu am nimic personal,doar ca am citit ca puii care provin din femele crescute pentru reproducere pot fi sensibili la boli si nu as vrea..nu am vrut sa jicnesc pe nimeni cand am postat asa ceva...imi cer scuze si daca puii sunt sanatosi,chiar sunt interesata sa cumpar,daca nu pot lua de la cineva o femela...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde khaos » 11 Mai 2012, 15:40

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde irena » 11 Mai 2012, 20:17

Intr-un pet shop, porcutii sunt tinuti la gramada, femele cu masculi. Rezultatul - se imperecheaza de multe ori frati cu surori, tata cu puii etc. Din aceasta cauza, puii nascuti din astfel de imperecheri sunt cu probleme (sensibili, sistem imunitar scazut, predispusi la boli s.a.m.d.)
Intr-o crescatorie care se respecta, inmultirile sunt controlate. Tocmai din acest motiv, un crescator ca lumea pune la dispozitie un certificat pedigree, care atesta faptul ca porcutul este sanatos, de rasa, sunt mentionati parintii. Pedigree-ul este ca un certificat de garantie. De asemenea, multi crescatori isi ofera sprijinul in cazul in care porcutii se imbolnavesc sau stapanul intampina probleme cand vine vorba de cresterea lor.
Tocmai datorita faptului ca inmultirile sunt controlate, porcusorii de rasa sunt mai mari, ating o greutate mai mare si in cele mai multe cazuri traiesc mai mult decat porcutii din pet (daca sunt ingrijiti corespunzator, evident).

cristina123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 11:42
Localitate: bucuresti

urgent! porcusor bolnav - bucuresti

Mesajde cristina123 » 13 Mai 2012, 11:52

acum 2 seri am gasit pe terenul de joaca din fata blocului un porcusor de guineea intr-o cutie. parea speriat, dar era bland. am vazut ca are o problema de piele, niste portiuni pe care i-a cazut blana si s-a scarpinat si are bube urate.
l-am dus la veterinar, dar mi-a cerut 50 lei doar pentru consultatie si nu am avut bani.
eu n-am mai avut porcusori si nu stiu exact cum sa procedez, desi am cautat informatii pe net.
am vorbit cu cineva si mi-a spus ca pe site-ul asta sunt multi iubitori de animale si m-am gandit ca poate vrea cineva sa aiba grija de acest porcusor. eu cred ca este fetita.
e foarte bland si cuminte. nu stiu cat de grava e problema de piele, dar cred ca s-ar rezolva cu tratament si multa dragoste.

nu am poze, momentan. este un porcuosor alb cu galben si are blana in toate directiile si mai lunga.

graandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 17:12
Localitate: bucuresti

Re: Trei fete din Bucuresti

Mesajde graandreea » 13 Mai 2012, 17:20

buna.as dori si eu una dintre fetite,asta daca mai e valabil anuntul

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: urgent! porcusor bolnav - bucuresti

Mesajde Gemon » 13 Mai 2012, 22:14

In aceasta perioada cat este la tine, pana ii gasesti un stapan, ar fi bine sa tamponezi acele zone cu solutia Betadine, daca nu poti cumpara la farmacia umana, macar tamponeaza zonele cu ceai concentrat de galbenele de 2-3x/zi. De asemenea neaparat sa ii dai si Vitamina C, se poate administra solutie orala sub forma de picaturi sau se poate da amestecat cu putina apa plata un sfert de comprimat Vitamina C (45 mg/zi este un sfert comprimat la cea de 180 mg), intareste rezistenta organismului.

Ar fi bine sa avem macar una sau mai multe poze in care putem vedea cat de grav este afectat, poate fi micoza care poate fi combatuta cu solutie/crema antimicotica, sau poate fi infestare cu acarieni ce se poate combate cu sampon antiparazitar pentru pisici sau solutie Ivermectina (in forma spot on sau subcutanat). Este deci foarte important sa fie diagnosticat corect, pentru a nu primi tratament la intamplare.

Elisza.
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 104
Membru din: 01 Noi 2010, 23:13
Localitate: Bucuresti.

Re: urgent! porcusor bolnav - bucuresti

Mesajde Elisza. » 13 Mai 2012, 23:47

Te pot ajuta sa-l cazez si sa-l tratez. Am un sampon cu care mi-am spalat sobolanii cand au avut o problema cu pielea si am un doctor foarte bun specializat in porcusori de guineea unde il pot duce zilnic la injectii sau cei nevoie. Contacteaza-ma pe adresa elisa.mustaciosu@yahoo.com. Repet sa inteleaga tot 'SATUL"! Il cazez si il tratez pana ii gasesim un stapan! Nu fac trafic de animale!
Animalele ne fac un singur rau in viata! Atunci cand mor...

“An animal’s eyes have the power to speak a great language.”Martin Buber


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori