Iubiti-va porcusorii

Anunturi si atentionari, avertismente privind porcusorii

Moderator: ramona_inka

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 13 Noi 2012, 01:20

Am creat acest topic pentru a va spune de ce oameni am dat eu in ultimele zile :worried: .
Acum cateva ore am pus pe facebook o poza cu Innocent si mi-a comentat un baiat la poza ,ca ar vrea si el un porcusor cu parul lung ca Inno.
Precizez ca el are 2 porcusori (fata si baiat) in varsta de 3-4 luni.Ii tine intr-o cusca de 58x36 si vrea sa ii dea pe motiv ca nu ii iubeste si vrea un porcusor cu parul lung
Am tot incercat sa il conving sa ii doneze aici pe Gemon,dar pur si simplu refuza!!!!A spus ca ii va duce la un petshop din galati.
A spus ca va veni la pet expo si ca ar vrea sa ia un porcusor de la Inka ~X( .
Am ramas profund dezamagita de comportamentul lui.SPune ca nu ii mai poate tine dar pur si simplu nu ii mai vrea.
Pentru ca au stat intr-o cusca mica ,sunt slab dezvoltati si foarte mici.Mi s-a facut o mila de ei de nu mai pot :cry: :cry: :cry: .
Probabil vrea sa ii dea la petshop ca sa ia bani pe ei.
Femela este posibil sa fie bortoasa :cry:
Acum vrea sa isi ia un porcusor de rasa cu parul lung .Daca Doamna Ramona vede ce am scris aici o rog sa se fereasca de un baiat pe numele de familie Baciu din GALATI!!!
A vorbit si cu crescatoria Pauline si mai mult ca sigur isi va lua unul.Sigur va trai in aceleasi conditii ca si ceilalti ,cu cusca mica si cu 2-3 feluri de legume :confused: .
Porcusorii i-a primit de la cineva si se pare ca nu stie aproape nimic despre ei.
AM cateva poze cu micutii:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
DIn pacate ma uit la imaginile astea si stiu ca nu pot face nimic pentru ei pentru ca el vrea sa ii dea pentru ca nu il mai lasa parintii lui cu ei,dar cu toate astea vrea sa isi ia unul de rasa.
A spus ca daca nu ii ia nimeni de la petshop va gasi el cui sa ii dea.A zis ca nu vrea sa se incurce pe site-uri ,aa si inca ceva:baiatul are in jur de 13-14 ani.

Eu incerc de ceva timp sa le explic oamenilor despre cum se hranesc porcusorii,ce cusca le trebuie,cum trebuie ingrijiti,etc.Se pare ca unii inteleg si altii nu.AM avut persoane care m-au ascultat dar si persoane care m-au ignorat pentru ca zicea ca exagerez ~X( ~X(
Cineva mi-a zis ca exagerez cu meniul cat mai variat si ca porcutii ei au mancat toata viata castraveti,varza,salata,morcovi si iarba si sunt sanatosi tun,nici macar nu le dadea fan.

Daca aveti vreo idee de cum as putea sa il conving pe acel baiat sa ii doneze aici,va rog spuneti-o :smile:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 13 Noi 2012, 01:29

Ce mici si slabi sunt! :cry: Cunosc si eu cazuri :( Stiu o persoana care si-a luat 2 catei si cica ii iubea, apoi "nu i-a mai putut tine" ca erau de talie mare si in casa nu mergea...apoi si-a luat un catel de talie mica, si iar nu l-a mai putut tine in casa ca facea peste tot, insa nu l-a dat, ci dat in curte si a iesit si l-a lovit masina, acum zice ca ii pare rau, ca nu stie ce sa faca si ca nu mai ia catei, ca are numai probleme...si a vazut poarcele mele si acum vrea si ea :shock: A zis ca vrea sa aiba cate unul de fiecare fel ( par drept, ondulat , ciufulit, petshopist) si sa faca puiuti sa se bucure si altii de porcine....a pregatit cutiile de chibrituri dar nu a gasit ce voia, si a luat 2 femele (numai alaea ii placeau) gestante din petshop si le-a pus in cusca ei de hamster, si fara fan si primind doar prostii (biscuiti, pufuleti...) ma intreaba de ce au murit inainte sa nasca :cry: Unii nu ar trebuii sa aiba animale! Nu sunt haine sa te plictisesti, sunt o responsabilitate...nu faci un copil si iese brunet il dai la casa de copii si faci de 100 de ori pana iese blond de exemplu...dar cine sa inteleaga?
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 13 Noi 2012, 01:38

Da asa e,si eu m-am saturat.Am facut topicul asta pentru a povesti ce fel de oameni am intalnit si daca s-a rezolvat ceva sau nu.
Nu spun ca stiu eu tot despre porcusori,dar pot da sfaturi,nu mi-e greu.
SI da,sunt foarte slabi.SEamana mai mult cu niste soareci,decat cu niste porcusori

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 13 Noi 2012, 01:40

Mnda...nu ai ce sa faci...De ex cineva mi-a zis ca eu am o cusca uriasa degeaba, ca pierd loc degeaba si sa iau una de 50 cm ca e suficienta pt toate, cand am zis ca aia e de hamster a zis ca la ala ii ajunge si un borcan mai mare :shock: Da animalele astea nu se misca? Serios acuma....
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 13 Noi 2012, 01:45

Da asa e :thinking: .Unii sunt de-a dreptul ciudati.
Cand o sa fiu mai mare ,la casa mea ,probabil ca voi amenaja o camera numai pentru porcuti.Imi plac foarte mult si nu renunt usor sa animalele astea.
AM avut tot felul de animale dar porcusorii m-au cucerit.
Unii oameni se gandesc la un animal ca la un decor in camera sau la ceva ce nu trebuie sa ocupe mult spatiu dar nu e adevarat.Si mie mai imi zic ai mei ca mi-am transformat camera in camera pentru porcusori si pisica dar eu nu cred asta :lol: .
Ma bucur ca ai mei accepta si nu pun problema de spatiu chiar daca stam la bloc :winking:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 20 Noi 2012, 11:53

BUna ziua tuturor.
AM o prietena din Husi care are 2 porcusori si nu gaseste fan prin apropiere.
I-am spus sa usuce iarba si sa le dea,dar mai dureaza pana se usuca.
Saracutii porcusori :cry: :cry: ,nu au mancat fan de mult timp.
Care o poate ajuta cu niste fan(daca sta prin apropiere),sau sa ii trimitem prin posta??????
Sunt disponibila sa ii dau eu,numai ca nu stiu sa trimit.
Am codul postal,numele ,adresa.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 20 Noi 2012, 11:57

Poate vorbesti cu deea1998, ea e din Husi si poate stie de pe unde se poate lua, daca nu, se poate lua si Online
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 20 Noi 2012, 12:01

Asa este,mersi Allma.Dar intai trebuie educata sa ia pentru ca ea crede ca fanul este doar asa....acolo.
Si deasta vroiam sa ii dau e o punga si apoi sa vada si ea,si sa ia in continuare.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 20 Noi 2012, 12:06

Si mie mi-a mai zis cineva asa...ca "fanul este mancare, si mancarea nu se lasa in cusca! Ale tale sunt prea grase! Daca le lasi sa manance atata se imbolnavesc...." Daca ele mele sunt supraponderale... :shock: Macar ai ei primesc fan seara, macar :(
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 20 Noi 2012, 12:18

Oamenii care nu stiu nu ar trebui sa vorbeasca.
SI ale tale nu sunt grase =)) ,probabil ca sunt ai ei prea slabi /

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde adelinatache » 20 Noi 2012, 12:21

ii trimiteti prin posta, fetelor. chinchi pui punguta intr-o cutie si o pui la posta.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 23 Noi 2012, 12:22

A rezolvat cu fanul.A luat fan de la bunica ei dar are o problema si nu stiu ce sa ii zic.
Unul a evadat aseara(probabil dintr-o cusca handmade)si l-a gasit de dimineata plin de faina.
Sa il spele sau nu? :roll:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 23 Noi 2012, 12:29

Se poate rezolva si cu spalare si fara....Daca ia un uscator de par si sufla pe el o sa zboare toata faina. Daca vrea neaparat baie spune-i sa il usuce de la distanta cu uscatorul, sa nu il lase ud sa raceasca
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde chinchi2 » 23 Noi 2012, 12:39

Eu i-am spus sa ii scuture putin blanita si sa nu il spele.
Are 2 porcusori care ii spala de 4-5 ori pe an si i-am zis doar daca e nevoie sa ii spele.Acum a inteles :smile:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Iubiti-va porcusorii

Mesajde Allma » 23 Noi 2012, 12:41

Bine macar ca are 2 :smile: Inca ceva: tin sa te corectez, cum ai spus tu pare ca o cusca handmade e un lucru rau, deci nu "probabil dintr-o cucsca handmade" poate cusca handmade prost-gandita...
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Anunturi speciale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori