Paraziti

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 02 Noi 2009, 16:31

eu stiu ca exista pastile nizoral. am mai auzit persoane care au sfaramat o pastila si au amestecat-o cu sampon obisnuit si asa au aplicat tratamentul ca in cazul samponului. pastilele sunt muuuuult mai ieftine. nu sunt sigura daca este indicat acest lucru sau daca are acelasi efect, doar am auzit de el. voi ce credeti?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 02 Noi 2009, 16:42

Mada eu nu inteleg exact ce au.
Daca au paraziti, cum a zis si Vera ai nevoie de
Samponul Nizoral este pentru tratarea micozelor, ciupercilor, nu ofera protectie impotriva parazitilor.
Deci de ce ai de fapt nevoie: antiparazitar sau antimicotic?

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 02 Noi 2009, 21:57

Pai eu ma fost la Dr Ionescu(este cel cu coada nu?)si s-a uitat putin la ei,a zis ca au clar paraziti de la crescatorie(app tin sa mentionez ca nu e vina acrescatoarei,am mai explicat pe undeva ca ea ii avea de la alt crescator care plecase nu stiu unde si i-a inmanat vreo 30 porcuti)si ca ar trebui sa ii spal in continuare cu nizoral si dupa ce la mai fac 2 spalari sa vin iar la dansul sa ia o mostra de par si sa se uite daca mai sunt paraziti,caz in care ar mai da el cu ceva!
Eu ma gandeam sa il sun maine si sa il intreb ce fel de paraziti...erau oameni la coada si nu am putut sa intreb prea multe ,el intrase intr-o anticamera si eu credeam ca imi da vreo fiola cu ceva si a iesit si a zis doar ca nu tre sa platesc nimic si ca pot sa plec si sa revin!Of,m-am fastacit,e vina mea,o sa il sun maine sa il intreb ce fel de paraziti i s-a parut ca vede si daca e nevoie si de sapon antiparazital,sau imi da dansul cu o fiola,ca a zis parca ceva si de o fiola la un momentdat!
Eram atat de zapacita ca am gasit locu si ca tre sa ajung mai repede cu porcutii acasa sa nu inghete(i-am dus intr-o geanta cu prosop in si deasupra si cu o sticla calduta langa),ca nu am mai stiut de capul meu!
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 03 Noi 2009, 21:56

Buna seara,
L-am sunat pe domnul doctor si mi-a spus ce au micutii :paraziti malofagi poate imi spuneti mai multe despre ei,eu n-am gasit mare lucru pe net!
Ideea e ca Ionescu a zis ca nu vrea sa ii trateze cu antiparazitar ca e prea puternic chimic si pentru ce au ei si in catitati destul de mici se poate trata si cu nizoral!Nu vrea sa ii chinuiasca si sa le faca rau inutil,o sa vada el dupa nizoral daca mai are rost,!
Asa ca va rog frumos de tot daca aveti nizoral acas si imi puteti da 2 capacele adica cat pt 2 spalari (platesc 10 lei) contactati-ma!
Daca as cumpara acum eu un flacon as pierde toti banii stransi de cusca si nu am nevoie de atata cantitate!
Help me ...nu cer pe gratis,si vin oriunde pt samponul asta:)
Va multumesc si astept raspuns de la cei care au!
Hakuna Matata :D

Fabiana
Initiat
Initiat
Mesaje: 36
Membru din: 13 Mar 2009, 13:25
Localitate: vaslui

probleme si la noi

Mesajde Fabiana » 11 Noi 2009, 00:36

am gasit azi, in pielea lui amon al meu un punct negru si marisor..cam cat un sambure mare de strugure...era infipt in piele..tata l-a scos..si am crezut ca era capusa...in schimb era f f f f f f moale...se strivea intre degetele mele...i-a lasat o pata rotunda in piele...oare ce sa fi fost?sa fi fost capusa?l-am sunat pe ionescu si tata tipa pe langa mine ca e o boaba de-a lor lipita in blana..dar boabele cecale nu sapa in piele, nu-i asa? ati avut careva vreodata capuse?cum arata?


partea cu boabele nu lasa urme...era sub forma de gluma, ca sa zic asa..stiu si eu ca nu lasa...si mai are si glanda supracaudala inflamata...si nici ca vrea sa cedeze cu nimic
ce e de facut?n-am vet de incredere sa-l duc

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 11 Noi 2009, 12:02

Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: probleme si la noi

Mesajde veronica » 11 Noi 2009, 12:14

:friends: shrekut si runty

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

:(

Mesajde FlameTear » 11 Noi 2009, 16:50


Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 11 Noi 2009, 17:46


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 11 Noi 2009, 17:55

www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 11 Noi 2009, 18:51

Multumesc mult de sfaturi,deja am inlocuit talajul cu prosopele curate si am spalat cusca.Asta am avut timp sa fac,ca se poate face si seara tarziu.Si prietenul meu lucreaza cam la fel ca mine,iar parintii sunt departe,eu sunt la facultate in tm.O sa vad cum chiulesc eu sa ajung mai repede de sambata.MI-e groaza de partea cu baita,mai ales ca nu e tocmai cald in perioada asta si stiu ca detesta fetitzele foehn-ul.Dar vom face tot ce trbuie ca sa avem din nou blanita frumoasa si lucioasa.Le-am facut o cura de beres cu vit c nu de foarte mult timp.Probabil ca le mai dau.Sper sa fie bine,altfel ma :suicide:

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

nu stiu exact ce e...dar ma sperie

Mesajde pishcotzzika » 28 Noi 2009, 18:24

nu stiu exact ce poate avea porcutul meu dar de vreo 2 zile gasesc dupa el smocuri de par si ca sa intelegeti exact la ce fel de smocuri ma refer o sa atatsez o poza,nu stiu de la ce:(( e vioi el asa de felu lui,manaca....nu orice numai felurile lui de mancare preferata adi cacastravete si morcov, mai papa si grauntele lui,deci si de mancat manaca,apa nu prea bea ,adik din adapatoare deloc bea numai daca ii dau eu cu seringa,dar nu stiu de unde pana unde smocurile de par.daca a patit cineva la fel, va rog sa imi spuneti ce ar putea fiImagine.ms

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 28 Noi 2009, 18:30

Vad ca smocurile sunt cu fragmente de piele! Fugi de urgenta la doctor!
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 28 Noi 2009, 18:34

Te sfatuiesc sa cumperi sampon Nizoral si sa speli porcutul si cusca,si accesoriile,tot!
Separa ceilalti porcusori de cel in cauza,si pana primesti un raspuns competent,eu una ti-as recomanda sa ii dai cu alifie de galbenele.
Mai citesc si revin,ma mai documentez putin.
Neaparat sa faci o cura cu vitamina c si Beres,pentru ca in cazul bolilor de piele ei necesita mult mai multa vitamina c fata de cei sanatosi.
Sa ai si betadina,in caz ca in urma caderii parului raman rani!
Nizoralul este antimicotic bun,si nu un dezinfectant!
Gabriela

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Mesajde pishcotzzika » 28 Noi 2009, 18:38

pai cu crema de galbenele pe ce zona a corpului sa il dau amgasit pe tot corpul doar 2 zone cu probleme adica doua zone unde se vede smocu ca urmeaza sa pice,dar nu are par lipsa sau locuri fara par, nu se scaprina deloc, o sa il dau cu galbenele ,sau o sa iau ceva sampon,ceilalti porcuti nu stau cu el ca nu se inteleg am avut parte de ceva batai sangeroase,tot ce trebuie sa fac e sa dezinfectez locurile si jucariile cu care s-a jucat el


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori